Profbasketballers NBA smullen van de Hollandse stroopwafel 8 NIEUWS De genocide in Rwanda ontwricht in 1994 het leven van Roméo Dallaire. De Canadese VN-commandant staat er oog in oog met de duivel. 25 jaar later is de generaal b.d. nog altijd een gebroken man. ,,Ik kom er nooit meer los van'', aldus Dallaire. INTERVIEW ROMÉO DALLAIRE Elke wedstrijd een stroopwafel. Ze zijn heerlijk aan. In negen weken tijd slachten zij 800.000 mensen af. „Opnieuw vroeg ik talloze keren vergeefs om hulp. Er ger, landen trokken hun blauwhel men terug. Ik bleef over met 454 Afrikaanse en 11 Canadese soldaten'', zegt Dallaire. Uiteindelijk wist hij met hen nog 32.000 mensenlevens te redden. ,,Het was afschuwelijk. Wat daar gebeurde was een aanslag op de menselijkheid. Het ging er niet alleen om mensen meteen te doden. Nee, ze werden in leven gehouden nadat ze waren verminkt en verkracht. Ze moesten maximaal lijden, lagen dood te bloeden.'' Medisch verlof Dallaire raakt in shock: ,,Het drama zorgt voor enorme kortsluiting in mijn hersenen.'' Als Tutsi-guerrilla- strijders de extremistische Hutu's hebben verdreven, vraagt hij om van zijn commando te worden ontheven. ,,Ik begon me roekeloos te gedragen. Ik ging in mijn eentje op pad, in de hoop dat ik in een hinderlaag zou rij den en zou worden vermoord. Na mijn terugkeer uit Rwanda, eind 1994, was ik een zwaar beschadigd mens. Ik kreeg andere functies in het leger, maar ik kon niet goed meer functioneren. Ik ging uiteindelijk met medisch verlof. Ik leed aan post traumatische stressstoornis (PTSS)'', zegt Dallaire alsof hij een doodvon nis uitspreekt. De diagnose is het be gin van meer dan twintig jaar zware therapie, vol woede, depressies en zelfmoordneigingen. In 2001 begint hij aan een boek dat nu in Nederlandse vertaling ver schijnt, onder de titel Oog in oog met de duivel (Uitgeverij Omniboek). ,,Het is een hartenkreet. Ik heb het ge schreven voor mijn kinderen. Boven dien schreef niemand over hoe het met ons, de VN-militairen in Rwanda, was vergaan in die inkt zwarte periode'', legt de generaal b.d. uit. ,,Het schrijven was een hel. Een loodzware confrontatie met mezelf, met de werkelijkheid. Ik beleefde al les opnieuw. Als ik een map opende met documenten van toen, kwam er een geur vrij die meteen beelden op riep van lijken, chaos en waanzin.'' Bij de allereerste herinnering aan de volkeren moord in Rwanda breekt zijn stem. Niks stoere luite nant-generaal buiten dienst met een betoog van de stampende laars. Roméo Dal laire (73) is een getormenteerd mens, een speelbal van emoties en schuld gevoel. „Natuurlijk heb ik mezelf heel vaak de vraag gesteld waarom juist ik in 1993 werd uitgekozen om de VN-missie Unamir te leiden. Technisch, pragmatisch gezien was dat een begrijpelijke keuze. Ik was een generaal uit Canada, een land dat wil bijdragen aan VN-missies. Mijn blauwhelmen moesten toezien op de naleving van een akkoord over beëin diging van de burgeroorlog in Rwanda. Maar toen ik rondliep in de hel, drong zich een andere vraag op: waarom stuurt God me in hemels naam naar Rwanda? Na al die jaren weet ik het antwoord nog niet. Ik weet nu wel dat God én de duivel met elkaar strijden en dat God niet altijd wint. Heb ik wel genoeg gedaan in Rwanda? Zou iemand anders het er beter van af hebben afgebracht?'' Na zijn aankomst ziet Dallaire al snel de spanningen tussen Hutu's en Tutsi's oplopen. Milities van de Hutu-meerderheid bewapenen zich met machetes en ronselen kinderen. De generaal vraagt zijn superieuren vergeefs om versterking. Op 7 april barst de bom. De Hutu-milities val len met steun van het leger de Tutsi- minderheid en de gematigde Hutu's Een speler van de Minnesota Tim- berwolves, Robert Covington, viel onlangs nogal op toen hij op het hoogtepunt van een wedstrijd te gen de San Antonio Spurs een stroopwafel oppeuzelde op de re servebank. Covington ging viral - het is ongebruikelijk om een spe ler te zien eten tijdens een basket balwedstrijd. The Washington Post ging op on derzoek uit en constateert dat de stroopwafel een vaste waarde in NBA-kleedkamers is geworden. Na de wedstrijd ligt de vloer er be zaaid met stroopwafelverpakkin gen. Covington meldt dat hij er wel vijf per dag eet. Ook Kristaps Porzingis, een Letse basketballer die voor de Dallas Mavericks speelt, blijkt de Hollandse lekker nij te hebben omarmd. ,,Elke wed strijd. Ze zijn heerlijk.'' De basketballers eten vooral wa fels van Honey Stinger, een merk dat snacks levert aan achttien NBA-teams. Het bedrijf uit Colo rado nam Hollandse wafels op in het assortiment op aandringen van mede-eigenaar Lance Arm strong, die de stroopwafel tijdens wielerkoersen in Europa had ont dekt. Honey Stinger heeft van de stroopwafel een sportaccessoire gemaakt. De koeken worden ge promoot als energiesnack, met bi ologische honing, die vermoeid heid tijdens de wedstrijd tegen gaat. Ze zijn ook verkrijgbaar in chocolade-, vanille-, citroen en zelfs aardbeiensmaak. De stroopwafel is in de VS gaan gelden als gezonde snack. Rip van Wafels, gestart door een in Am sterdam opgegroeide student, ex perimenteerde met de receptuur en produceert wafels met veel minder suiker en calorieën dan de traditionele stroopwafel. Ze liggen inmiddels onder meer in Ameri kaanse filialen van Starbucks. Zo heeft het Hollandse koekje Amerika veroverd. Eerder dit jaar begon McDonald's in de VS McFlurry's met stroopwafelsmaak te verkopen. Vliegmaatschappij United serveert stroopwafels, en veel Amerikaanse retailketens ver kopen ze als 'Dutch caramel waf fles', soms zelfs in een op Delfts blauw aardewerk geïnspireerd blikje. De Brabantse bakkerij Daelmans levert veel stroopwafels voor de Amerikaanse markt. dinsdag 10 december 2019 De blauwhelm die de duivel Roméo Dallaire een kwarteeuw na de genocide. foto hollandse hoogte Hans van Zon Rotterdam/Quebec De stroopwafel verovert de Ver enigde Staten in rap tempo: ook sterbasketballers blijken er gek op. Karlijn van Houwelingen New York De stroopwafel van basketbal ler Robert Covington op de re servebank smaakte naar meer. -Kristaps Porzingis, basketballer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8