-i Kabinet stelt verkoop strafbaar, maar handel waarschuwt voor de gevolgen «I 7 'VS misleidde publiek over oorlog Afghanistan' kb* Europa bouwt ruimtestofzuiger Alleen het gebruik van lachgas is straks niet strafbaar. Ook zal opspo ring van het bezit van kleine hoeveel heden lachgas voor eigen gebruik wei nig prioriteit krijgen. Maar verkopers van lachgas worden niet gedoogd, ter wijl bijvoorbeeld coffeeshops wel can nabis mogen slijten aan klanten. Gebruikers inhaleren lachgas via een ballonnetje. Inname zorgt voor een kortdurend euforisch gevoel. Het geestverruimende middel komt op lijst II van de Opiumwet te staan, net als hasj en wiet, paddo's en slaap- en kalmeringsmiddelen. Het recreatief gebruik van lachgas nam de afgelopen jaren sterk toe in Nederland. Volgens het Coördinatie punt Assessment en Monitoring nieuwe drugs (CAM) heeft in 2018 6,9 procent van de volwassenen ooit lachgas gebruikt. Van de leeftijdsgroep 20 tot 24 jaar nam 14,6 procent wel eens een ballonnetje. „Lachgas is een drugsprobleem geworden", zegt staatssecretaris Blokhuis (Volksge zondheid). ,,We kunnen de gezond heidsrisico's niet langer accepteren. Een 'ballonnetje' is echt niet zo on schuldig als het lijkt." Medicinaal Lachgas is eigenlijk bedoeld voor on der meer gebruik in slagroomspuiten in de horeca. Dat wordt niet verbo den. Daarnaast mag de beschikbaar heid van medicinaal lachgas in de zorg niet door de maatregel worden ge raakt. Zo gebruiken tandartsen het middel om patiënten licht mee te ver- doven tijdens een pijnlijke behande ling. Vooral jonge mensen en gebruikers met een laag vitamine B12-gehalte zijn gevoelig voor de nadelige effecten van recreatief lachgasgebruik. Het aantal meldingen van ernstige gezondheids incidenten stijgt. Het gaat om brand wonden en verlammingsverschijnse len. Dat lachgas zelfs dodelijk kan zijn, werd onlangs weer bevestigd door dokter Marissa Vive van Haaglanden Medisch Centrum. Zij deed onder zoek nadat een lachgasgebruiker in coma was geraakt door overmatig ge bruik. Uit dat onderzoek bleek dat lachgas de werking van vitamine B12 uitschakelt. Daardoor ontstaat te veel ammoniak in het lichaam en kan een lachgasgebruiker zichzelf'vergiftigen'. Vive is blij met het besluit van het ka binet. ,,Ik hoop dat dit bijdraagt aan een negatiever imago van lachgas." Ook kleven er maatschappelijke ri sico's aan lachgas. Er waren in de eer ste helft van dit jaar al ongeveer dui zend verkeersincidenten in relatie tot lachgas. De politie is daarom blij met het besluit van de staatssecretaris. ,,Als we nu een automobilist zien rijden met een ballon aan de mond, moeten we creatief zijn om hem te bekeuren want lachgas is niet verboden. Dus dan moesten we de automobilist aan pakken op afleiding of zo", zegt een woordvoerster. De Branchevereniging Van Lachgas Leveranciers (BVLL) - voor recreatief gebruik - reageert zeer ontstemd op het verbod. ,,Lachgas gaat nu recht streeks de criminaliteit in. Veel suc ces", zegt Leon Riemers van de BVLL. Verrast VVD en D66 zijn niet te spreken over het kabinetsbesluit. Sterker nog: de Kamerleden van beide regeringspar tijen waren overrompeld, geven ze aan. ,,Voor ons was dat een totale ver rassing'', briest D66-Kamerlid Antje Diertens. ,,We hadden vorige week een concept gekregen van het onder zoeksrapport en zouden binnen de co alitie nog overleggen over maatrege len. En ineens ligt er dit besluit vanuit het kabinet. Dit kan niet volgens het regeerakkoord. Hier is het laatste woord nog niet over gezegd!'' Ook VVD'er Sophie Hermans is 'verrast'. ,,Vul zelf maar in of ik dan vooraf was geïnformeerd." Ze ziet nog voldoende alternatieven. ,,Veel ge meenten kunnen nog stappen zetten via plaatselijke verordeningen, daar zit echt nog ruimte.'' Hoge Amerikaanse functionarissen schet sten jarenlang een te rooskleurig beeld van het conflict in Afghani stan. Ze hielden infor matie achter waaruit bleek dat de strijd daar niet te winnen was, be richt The Washington Post gisteren. De krant legde de hand op dui zenden overheidsdocu menten van een com missie die onderzoekt wat er is misgegaan in de oorlog in Afghani stan. Die commissie sprak met generaals, di plomaten en andere topfiguren. Sommige geïnterviewden stellen volgens de krant dat be wust werd geprobeerd het publiek te mislei den. Het zou gebruike lijk zijn om te romme len met statistieken zo dat het lijkt alsof VS de oorlog wint. De baas van de onderzoekscom missie erkent dat uit de documenten blijkt dat 'doorlopend is gelogen tegen de Amerikaanse bevolking'. Dure whisky's onder de hamer Onderzoek naar oud-leden Martijn Europa wil een vaartuig bouwen dat satellieten gaat opruimen. Dit moet de hoeveelheid ruimteafval in een baan rond de aarde terug dringen. Het is de bedoeling dat de schoonmaaksonde, de ClearSpace- 1, in 2025 voor het eerst een test vlucht uitvoert. Zulke vaartuigen bestaan nog niet. Bij zijn eerste experimentele mis sie moet de ClearSpace-1 een on derdeel van een oude Europese ra ket oppikken op ongeveer 700 ki lometer hoogte. Robotarmen moeten het onder deel van 100 kilo vastpakken. Sa men moeten ze dan uit een baan rond de aarde zakken, zodat ze ge- y controleerd vergaan in de damp kring. Volgens de Europese ruim tevaartorganisatie ESA draaien er bijna 2000 actieve satellieten in een baan rond de aarde, evenals meer dan 3000 satellieten die het niet meer doen. Ook zijn er veel raketonderdelen. Ze hebben een snelheid van zo'n 27.000 kilometer per uur. dinsdag 10 december 2019 GO 'Met een verbod gaat lachgas rechtstreeks de criminaliteit in' Lachgas wordt verboden. Het kabi net plaatst het verdovende middel onder de Opiumwet. Bezit, handel, vervoer en productie zijn niet lan ger toegestaan. Handelaren voor spellen meer criminaliteit en meer mensen met verlammingsver schijnselen, maar artsen en politie zijn blij. Edwin van der Aa Victor Schildkamp Den Haag W Lachgas is niet meer weg te den ken in het uitgaans leven en op festi vals. Er wordt in alle openheid gebruikt, t de ballonnetjes en lachgaspatronen blijven op straat achter. FOTO'S HH, CARLO TER ELLEN r- W] WASHINGTON - F I ï/tr m ■J'-rJJUt .?!k PERTH De waarschijnlijk grootste privéverza- meling whisky's gaat onder de hamer bij veilinghuis Whisky Auctioneer. Het gaat om zeldzame flessen van distilleerderijen als The Macallan, Bowmore en Spring- bank. DEN HAAG Het Openbaar Ministe rie is een strafrechtelijk onderzoek begonnen naar twee oud-leden van de verboden pedo fielenvereniging Martijn nadat er aangiftes zijn gedaan. Een woord voerder van het OM heeft dit bevestigd naar aanleiding van een bericht van RTL Nieuws. De omroep ging undercover binnen de besloten e-mail- groep van Martijn. Daaruit zou zijn geble ken dat twee promi nente oud-leden online weer volop actief zijn. BRUSSEL ''-ÉkjJ De ClearSpace 1 moet oude satellieten opruimen. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7