12 ZEELAND EXPOSITIE DEN BOSCH Als ze de operatie aan haar eigen oren kon terugdraaien, zou ze het doen. Met een expositie over flaporen in het Jeroen Bosch Ziekenhuis wil fotografe Caitlin Sas mensen aan het denken zetten. Wat doe je als je kersverse ouders ziet met een baby met flapo ren? A: Je feliciteert pa en ma met hun mooie, jonge spruit. B: Je vraagt of de operatie, om de oren van het kindje naar achteren te zetten, al is ingepland. Geloof het of niet, maar ant woord B komt écht voor. Alleen al wanneer ze daarover vertelt, maakt fotografe Caitlin Sas (30) uit Dreumel zich erg boos. „Waar be moeien mensen zich mee?", vindt ze. „Waar haal je het recht van daan om over iets te oordelen dat de ander juist zo bijzonder maakt?" Al tijdens haar studie aan de Academie voor Beeldende Kun sten, in 2013, begon de fotografe aan haar missie om flaporen, die ze zelf als kind ook had, te ont doen van een stigma. De serie kunstzinnige portretten van men sen met flaporen van alle leeftij den is nu voor het eerst te zien als een mini-expositie: in het Jeroen Bosch Ziekenhuis (JBZ) in Den Bosch. Van de circa vijftig foto's die ze voor haar serie heeft gemaakt, se lecteerde Sas er drie in groot for maat voor de hal van het zieken- De meeste geportretteerden willen hun oren juist zo laten huis: Anne (11 jaar op de foto), Thijs (30) en de zelfverzekerde Thirza (25). Op de muur naast het drietal prijkt de titel van de tentoonstel ling: De 8ste schoonheid. Want als sproeten, kuiltjes in je wang en moedervlekjes boven je lip wor den gerekend tot de zeven schoon heden, waarom zijn flaporen dan niet de achtste, vraagt de fotografe zich af. Ooroperaties Een ziekenhuis is de beste locatie voor deze expositie, oordeelt ze. „Dit is echt dé plek, dat wist ik al toen ik aan het project begon. Een museum of galerie trekt kunstlief hebbers, terwijl ik juist een zo breed mogelijk publiek wil berei ken. En de ooroperaties zijn na tuurlijk ook hier." Sas maakte het zelf mee in het ziekenhuis in Tiel, waar ze op elf jarige leeftijd aan haar flaporen is geholpen. Ze vertelt: „Dat was mijn eigen keuze. Voor de operatie zat ik bij de minirettes, twirlen, waarbij alle meisjes het haar in een staartje moesten doen. Wat vond ik dat vreselijk. Iedereen ziet mijn oren, dacht ik. En niet dat ik toen gepest werd. Maar ik had iets dat anders was, en dat vond ik helemaal niet fijn." Tot haar plezier merkt de foto grafe dat mensen met flaporen daar inmiddels anders naar kijken. Veel kandidaten die ze heeft ge portretteerd, waarvan de meesten contact opnamen na een oproep op televisie, verklaren hun oren juist zo te willen laten. Sas: „Van de 29 mensen hebben er maar twee zichzelf daarna laten opereren. En één persoon twijfelde nog. Dat is een mooie score, niet waar? Daarnaast merk ik dat de fo- toshoots ook meer zelfvertrouwen geven. Dat ik daarbij mag helpen, vind ik erg fijn." Dubbelgevouwen Voor de Dreumelse zelf is er wei nig veranderd sinds de operatie. Trots op het resultaat, is ze nooit geweest. „Spijt is een groot woord. Maar als ik het kon terugdraaien, dan zou ik dat wel doen." Ze schuift haar bos krullen opzij en toont een oor: „Kijk, het kraakbeen is nu heel hard. Het lijkt haast dub belgevouwen. Als ik in bed te lang op één zijde blijf liggen, doet het pijn. Deze oren zijn gewoon niet meer van mezelf." Caitlin Sas hoopt haar werk na Den Bosch nog op veel plekken in Nederland te kunnen laten zien. En misschien ook daarbuiten. „Vanuit Duitsland is er ook inte resse, ik ben al door verschillende Duitse magazines geïnterviewd." dinsdag 10 december 2019 VL Ode aan je flaporen, lekker anders en helemaal van jezelf Waarom zijn flaporen niet de achtste schoonheid, vraagt fotografe Caitlin Sas zich af. fotos caitlin sas Lotte Martini Den Bosch/Dreumel -Caitlin Sas, fotografe Met haar foto's wil de foto- grafe flaporen ontdoen van het stigma. De expositie in Den Bosch is nog te zien tot 7 april 2020. Op de8ste- schoonheid.caitlinsas.com is de complete serie te bekijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71