30% KORTING m Site toont alle locaties scholen en kindopvang Van ezeltje rijden tot actie voor mensenrechten II 7 KERSTKAART EENZAME HULSTENAREN Eenzaamheid is alom vertegenwoordigd in de gemeente Hulst. En dat is lang niet alleen onder ouderen. Hulstenaren schrijven maandag hun eenzame medebewoners kerstkaarten. ,,Zo is er iemand die naar ze omkijkt." I en onvervalste winter storm raast over de maandagmarkt van Hulst. Kratten van de I groenteboer waaien weg, tafels vallen om, reclame gaat de lucht in. Erg druk is het daar door niet bij de kraam van wel- zijnsstichting Hulst voor Elkaar. Mariska Sijs en Ellen Verstraten hebben even de luwte van hun kar opgezocht, weg uit de wind. ,,Toch is de mand al goed gevuld", vindt Sijs. In die mand liggen tientallen kerstkaarten die Hulstenaren heb ben geschreven voor eenzame mensen die in de gemeente wo nen. Dat zijn er een heleboel. ,,Hulst ligt boven het Zeeuws ge middelde. Vijfenveertig procent van de inwoners vanaf 19 jaar heeft eenzaamheidsgevoelens", weet Verstraten. Jongeren Hulst voor Elkaar heeft die cijfers verzameld door een enquête uit te schrijven. Het vooroordeel dat vooral ouderen eenzaam zijn, is daarin weerlegd. Verstraten: ,,In verhouding zijn er meer jongeren die zich eenzaam voelen. Dat komt vooral door de smartphone. Daar- OP GEHELE COLLECTIE In een handomdraai alle Zeeuws- Vlaamse kinderopvang- en school- locaties in beeld krijgen, het kan sinds kort op één website, www.kindinzeeuws- vlaanderen.nl. Kinderopvangorganisaties en scholen in heel Zeeuws-Vlaande- ren en de drie gemeenten hebben de schouders eronder gezet om dit voor elkaar te krijgen. Het motto waaronder zij de website hebben gelanceerd, is 'Zeeuws-Vlaanderen is de beste plek om op te groeien!' Wie eerder wilde uitzoeken waar zijn of haar kind in de kinder- opvang, op een basisschool of school voor voortgezet onderwijs terechtkan, moest heel het internet afstruinen. De website www.kin- dinzeeuwsvlaanderen.nl biedt een overzicht van alle mogelijkheden, van gastouderprojecten, startgroe- pen op basisscholen voor kinderen van twee tot vier jaar tot en met middelbare scholen. Het initiatief moet ouders en verzorgers helpen de juiste keuze te maken voor hun kind(eren). Ook actuele informatie op het ge bied van kinderopvang en onder wijs is op de site te vinden. Vragen en opmerkingen zijn welkom via info@kindinzeeuws- vlaanderen.nl. HULST Ezeltje Camino is be roemd. Het dier, bekend van het EO-televisieprogramma Ty pisch: Het Land van Hulst, is één van de publiekstrekkers op de kerstmarkt die zaterdag aan de Bierkaai in Hulst wordt gehou den. Op de rug van het ezeltje kunnen van 14.00 tot 18.00 uur ritjes worden gemaakt. Tussen 14.00 en 21.00 uur is er nog veel meer te zien en doen. Er is straattheater, er zijn al paca's, er staan kraampjes en er klinkt muziek van verschil lende groepen. In de basiliek wordt tegelijkertijd Christmas- fever gehouden. Om 14.00 uur is er een viering en vanaf 15.00 uur klinkt er kerstmuziek van organist Marcel Mangnus, het dameskoor, jeugdkoor de Wal Noten, De Troubadours en De votion. Amnesty International haakt op een andere manier aan bij de kerstgedachte. De organisatie vraagt zaterdag met een schrijf- actie aandacht voor de Dag van de Mensenrechten. Bij Captains Coffee kunnen vanaf 14.00 uur brieven of kaartjes worden ge schreven naar autoriteiten, om aandacht te vragen voor negen jongeren die onterecht gevan gen zitten. door ontmoeten ze minder men sen en ontwikkelen ze minder so ciale vaardigheden. Ze trekken zich terug." Maar ook jonge moe ders met kleine kinderen geven aan zich eenzaam te voelen, vooral wanneer hun partners de hele dag aan het werk zijn, blijkt uit de en quête. De kerstkaarten die zij krijgen zullen hen goed doen. Sommigen schrijven hele gedichten. Wie de kaart ontvangt, weten de schrij vers niet. Hulst voor Elkaar en wijkverpleegkundigen zorgen er voor dat ze goed terechtkomen. 'Veel geluk in het nieuwe jaar', heb ik geschreven Marion de Vliegere uit Sint Jans teen trotseert het gure weer om een kaart te schrijven. ,,'Veel geluk in het nieuwe jaar', heb ik geschre ven. Ik vind het een mooie actie, zo is er iemand die naar ze om kijkt. Je zou zelf maar eenzaam zijn Hoog op de agenda Ook na de kerstperiode wil Hulst voor Elkaar aandacht aan een zaamheid schenken. In 2020 wordt een heel project uit de grond ge stampt. ,,Wat we precies gaan doen, is nog niet concreet", zegt Verstraten, ,,maar het staat wel hoog op de agenda." Sijs vult aan: ,,Met een pr-campagne willen we meer mensen bewust maken van eenzaamheid. Ook via jongeren- centrum Komma gaan we wat doen." Er is een verschil tussen sociale en emotionele eenzaamheid. Ver straten: ,,Vooral dat laatste is lastig. Als iemand rouwt of een verbro ken relatie heeft, is een persoonlijk traject nodig om ze uit de sleur te halen. Alleen een bingo organise ren is niet goed genoeg." Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614 082 Bij ziekenhuis ZorgSaam dinsdag 10 december 2019 Bingo houden is niet goed genoeg Bob Maes Hulst •S/evE Harmen van der Werf Terneuzen ri^fTvrc. darten Actie Marion de Vliegere schrijft een kaart voor een eenzame inwoner van de gemeente Hulst. foto peter nicolai -Marion de Vliegere Kijk op de site bij /video Kerstkaartenactie tegen eenzaamheid in Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70