Leerlingen Kloosterzande zijn net filmsterren met hun verlichte fiets IN DE REGIO 6 Vooruitzichten regio zijn goed MIJN DORP, MIJN STAD Dé aanleiding van het project is de bouw van de grote Nieuwe Sluis bij Terneuzen, waar over drie jaar het eerste schip doorheen moet varen. Hoge verwachtingen worden ook gekoesterd van de vernieuwing van de binnenvaartroute tussen de Westerschelde en de Seine (Parijs) die in 2027-2028 klaar moet zijn. Het zijn ontwikkelingen die de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone aan trekkelijker moeten maken als ves- tigingsgebied voor onder meer overslagbedrijven. De gemeente Terneuzen sorteert daar alvast op voor met de Gebiedsontwikkeling Kanaalsprong Terneuzen, zoals dat in de jaren 60 gebeurde met oog op de verbreding van het Kanaal Gent-Terneuzen en de opening van de toen nieuwe West- en Oost- sluis. Aantrekkelijk Voorop staat voor het Terneuzense college van B en W dat 'een sterke economie en prettig wonen' hand in hand moeten gaan. 'Het vesti gingsklimaat voor bedrijven moet goed zijn én werknemers moeten er veilig en prettig kunnen wonen. Daar zijn leefbare en aantrekkelijke steden en kernen voor nodig', aldus het gemeentebestuur. Terneuzen wil met alle partijen in de Kanaalzone in gesprek om wensen en ideeën op een rijtje te zetten. Dit moet uitmonden in een actieprogramma met projecten voor de komende jaren. Bovenaan de verlanglijst staat - inmiddels on dersteund door de Tweede Kamer - een spoorverbinding naar België aan de oostzijde van het Kanaal Gent-Terneuzen. De voordelen van een doorge trokken, oostelijke spoorlijn zijn helder. Sas van Gent, waar nu nog al het goederenspoorverkeer door heen komt, wordt ontlast. En be drijventerrein Axelse Vlakte dat na een jarenlang kommervol bestaan aardig is volgelopen, kan er een op pepper door krijgen. Havenbedrijf North Sea Port is momenteel zelfs bezig onderzoek te doen naar een derde fase van de Axelse Vlakte, onder meer voor extra container overslag. Samenwerking De vooruitzichten lijken goed, maar er zijn ook bedreigingen, wordt niet onder stoelen of banken gestoken in de derde rapportage over de Kanaalsprong. Grote be drijven als Dow en Yara staan voor de uitdaging over te schakelen op duurzame, niet-fossiele energie bronnen om de uitstoot van het broeikasgas CO2 terug te dringen. Het komt daar, volgens B en W van Terneuzen, aan op samenwerking tussen bedrijven en overheden over de grens. Om realistisch vast te stellen: 'Hoe deze omschakeling gaat verlopen, is voor velen nog on duidelijk'. ,,Goede verlichting en reflectie op de fiets zijn van levensbe lang, zeker in deze donkere da gen voor kerst", zegt directeur Godfried Blaeke. De actie was opgezet door de verkeerswerk- groep van 't Getij in samenwer king met de plaatselijke rijwiel handel. Werknemers van dit bedrijf bekeken de tweewielers ook nog eens of ze werkelijk voldoen aan de verplichte ver- lichtings- en reflectienormen. Veel leerlingen hadden hun sta len ros extra in het licht gezet met onder meer kerstlampjes om het stuur en spaakverlich ting. Goede verlichting en reflectie op de fiets zijn van levensbelang, zeker in deze donkere dagen voor kerst De 5-jarige Mika toonde trots zijn verlicht fietsje. ,,Net als onze kerstboom thuis", riep hij spontaan. Jordy (10) is zich er van bewust dat goed opvallen in het verkeer belangrijk is. ,,Papa en mama hameren daar thuis ook op. Op mijn blauwe mountainbike heb ik naast voor- en achterlicht ook een blauwe lichtslang in de wielen. Daarnaast draag ik een jas met reflecterende stroken." Ventieldopje Door de lange lichtstoet en de fietsencontrole werd het aan- vangsuur van de school wat ver laat. Maar dat kon de kinderen niet deren. Er klonk ook mu ziek. Dat nodigde veel leerlin gen uit om op het vroege uur flink op en neer te springen om zo goed opgewarmd de les te kunnen starten. Als cadeautje kregen de bovenbouwleerlin gen nog een reflecterend ven tieldopje. Voor de jonge kinde ren was er een spaaklicht en sticker met de tekst 'Licht aan, goed bezig'. Optredens in de Deuzonschole Eindejaarsshow Vincent Bijlo Kerstmarkten bij ZorgSaam dinsdag 10 december 2019 VL Kanaalzone wacht een groeispurt De Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone wacht een economische groeispurt, als de voortekenen niet bedriegen. Terneuzen be reidt zich erop voor met het pro ject Kanaalsprong. Harmen van der Werf Terneuzen De fietsverlichtingsactie op basisschool 't Getij in Kloosterzande. foto peter nicolai Als een filmster over een door lampjes omgeven rode loper met de fiets het school plein op komen. In het kader van een verlichtingsactie werden de ruim 250 leerlin gen van basisschool 't Getij in Kloosterzande gisterochtend op deze wijze verwelkomd. Edy de Witte Kloosterzande -Godfried Blaeke, directeur van basisschool 't Getij HOOFDPLAAT In de Deuzonschole staan in de maand de cember nog twee optre dens op het programma. Vrijdag geeft Bipolar Bows, een duo met viool en cello, een optreden. Op vrijdag 20 december treedt People in Houses op, een americanatrio. Beide concerten begin nen om 20.30 uur en en tree bedraagt 10 euro. TERNEUZEN Vincent Bijlo treedt woensdag op in het Scheldetheater met zijn eindejaarsconference. In de Eindejaarsshow 2019 blikt Vincent Bijlo, onder muzikale begelei ding van The Rossettis, terug op 2019. Aanvang om 20.00 uur. Kaarten kosten 19,50 euro via zeelandtheaters.nl. HULST Op diverse locaties van ZorgSaam worden wor den woensdag kerst markten gehouden. Er worden onder andere kerststukjes en versna peringen verkocht en er Vincent Bijlo The Rossettis. foto erik van t woud zijn diverse muziekop- tredens. Belangstellen den zijn van 13.00 tot 17.00 uur welkom bij ZorgSaamlocatie Em- maus, Handboogstraat 6 in IJzendijke en bij Zorg- Saamlocatie Vremdieke, Irisstraat 30 in Hoek. Van 10.00 tot 15.00 uur zijn geïnteresseerden welkom bij ZorgSaamlo- catie Binnenstad Hulst, Korenmarkt 1 in Hulst. AARDENBURG Kaai- plein, 8.00 uur: Weekmarkt; AXEL Het Warenhuis, 12.30 uur: Open; De Halle, 10.00 uur: samen wandelen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten; BRESKENS Visserij museum, 10.00 uur: Open; HEIKANT Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST De Lieve, 10.00 uur: Volksdan sen; 13.30 uur: Prijs kaarten; 't Kruispunt, 13.30 uur: Repair café; KLOOSTERZANDE De Binnendeur, 13.30 uur: Handwerkclub (openbaar) Hontenis- sehal, 10.00 uur: be wegen voor senioren en volwassenen (GALM); SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, 8.30 uur: Weekmarkt; SINT-JANSTEEN De Warande, 10.00 uur: Adventsviering KBO; Café Lazarus, 14.00 uur: Voorronde N.K. Biertappen; TERNEUZEN Vlie gende Vaart, 15.30 uur: Bewegen met veerkracht; De Veste, 13.30 uur: Bridge; Ter Schorre, 10.00 uur: Brei -en haak- café Steuntpunt Terneuzen; Porgy Bess, 20.00 uur: Lezing Onno Blom over de jonge Rem brandt; De Kameleon, 19.15 uur: Bewoners bijeenkomst Terneu- zen west; SLUISKIL Het Meu- lengat, 13.30 uur: Kaarten; VOGELWAARDE Bij Dorpscentrum, 10.00 uur: Vogelwaarde op stap (samen wande len); 12.30 uur: Weekmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69