De Spetter zorgt voor tweespalt Groene Gids om duurzamer te leven 7 Gildenstraat in Biezelinge gaat op deschop Willem Adriaansens Biezelinge In het voorjaar van 2020 gaat er voor het eerst een schop de grond in. De hele Gildenstraat en een stukje Achterweg en Waarde- kensstraat worden dan voorzien van een nieuwe riolering. Vanaf de Achterweg komt er ook nog een stuk extra riool bij naar het Donkerewegje. Deze is bedoeld om het overtollige regenwater vanuit de Achterweg af te voe ren. Als die werkzaamheden zijn voltooid wordt de oorspronke lijke bestrating, op een nieuwe hoogte, weer teruggelegd. Voor de Achterweg en de Waardekensstraat verandert er na de rioleringswerkzaamheden niks meer, volgens de plannen van de gemeente Kapelle. De Gil denstraat is een jaar later echter alweer aan de beurt. Dan voor een herinrichting waarbij ook de fundering van de straat en de be strating zelf worden vernieuwd. Hierbij wordt de indeling van de straat gedeeltelijk veranderd. Voor die wijzigingen heeft Ka- pelle de bewoners gevraagd om vragen, opmerkingen, wensen of eisen door te mailen. Dat kon tot 30 november. Daar zijn de afge lopen maand diverse reacties op ontvangen. Die variëren van op merkingen over het te snel rij dende verkeer tot vragen over de groenstroken en de afvoer van water. Met de binnengekomen reac ties en de eisen van de gemeente wordt nu gewerkt aan een in richtingsplan. Daarover krijgen de betrokkenen eind van dit jaar nieuwe informatie. In de loop van 2020, waarschijnlijk in de tweede helft van het jaar, volgt dan nog een bewonersavond. Niet voor het eerst in deze raadsperiode lag een deel van de Thoolse gemeenteraad gisteravond op ramkoers met het college. De vijf oppositiepartijen eisten het aftreden van wethouders Hommel, Hoek, Harmsen en burgemeester Van de Velde. Zo ver kwam het niet. Michiel Bouwman Tholen De pijlen waren gisteravond vooral op wethouder Hommel gericht, die eindverant woordelijk is voor de re novatie van zwembad De Spetter in Tholen- stad. Doordat er problemen wa ren met de zuive ringsinstallatie, moest het bad af gelopen zomer dertien keer vroegtijdig dicht. Het zwemwater was namelijk zo troe bel geworden dat veilig toezicht houden niet meer kon. Rondom die gebeurtenissen ging nogal wat fout, vonden de opposi tiepartijen. Ze waren niet op tijd geïnformeerd en informatie over onder meer de herstelkosten werd achtergehouden, betoogde Jan Heshof (PvdA/Groen Links). ,,Een politieke dood zonde. Er zijn bewindslieden voor minder gesneuveld!" Motie van wantrouwen Hoewel Hommel als portefeuille houder de grote beklaagde was, diende de oppositie een motie van wantrouwen in tegen het volledige college. Dus ook tegen de andere twee wethouders en de burge meester. Dat komt omdat zij bij hun aantreden afgesproken hebben collectief verantwoordelijk te zijn. Omdat het college wél steun vond bij de eigen partijen, mocht het aanblijven. Desondanks is het verhaal nog niet voorbij: de oppositiepartijen stappen samen naar de rechter om informatie over het gebruikte chloor openbaar te krijgen. Dat is Een politieke doodzonde. Er zijn bewindslieden voor minder gesneuveld! -Jan Heshof, PvdA/GroenLinks nu nog bestempeld als vertrouwe lijk. Maar als het aan SP, PVV, CDA, ABT en PvdA/GroenLinks ligt niet lang meer. Vincent Bosch (PVV): ,,De waarheid zal boven water ko men. En dan zal het spetteren." Papieren aan elkaar nieten zonder nietjes. Middelburgse adresjes voor veganistisch eten en biologisch boodschappen doen. Handge maakte cadeautjes van hergebruikt materiaal en natuurlijke producten. Adressen van het Repair Café en de Kledingbibliotheek om weggooien van goede spullen - en het kopen van nieuwe - te voorkomen. Van restjes groenten soep koken. Het fornuis goed schoon houden zodat koken efficiënter gaat en er geen energie verloren gaat. Besparen De lijsten met tips zijn uitgebreid en helemaal niet ingewikkeld. ,,We hopen vooral dat we hiermee de houding van mensen kunnen ver anderen. En dat ze op de lange ter mijn gaan ontdekken dat ze zelfs geld kunnen besparen", vertelt Ta- bita Houtman. Ze is betrokken bij het Eleanor Green Office, een orga nisatie van UCR-studenten die duurzaamheid promoot, zowel in het leven van studenten als in het beleid van de universiteit. Wie de smaak te pakken krijgt, of al veel tips uitvoert, kan in de Groene Gids ook recepten vinden om zelf wasmiddel, schoonmaak middel en zelfs tandpasta en deo dorant te maken. Tips De gids is gericht op Middelbur gers en er wordt verwezen naar or ganisaties en winkels die daar actief zijn. Maar de meeste tips zijn nut tig voor iedereen, ook als je ergens anders woont. ,,We besteden aan dacht aan afval, recyclen, school spullen, voedsel, menstruatie, tech nologie. Maar ook aan banken en verzekeraars. Want waar gaat je geld heen als je het op de bank zet? Naar Shell? Of naar een organisatie die bomen plant?", zegt Houtman. De Engelstalige Green Guide voor UCR-studenten is al een jaar gele- We hopen vooral dat we hiermee de houding van mensen kunnen veranderen den uitgebracht. Maar omdat de studenten ook iets willen beteke nen voor de stad waarin ze leven, is de Groene Gids in het Nederlands vertaald. Het eerste exemplaar is maandag overhandigd aan milieu- wethouder Chris Dekker. „Fantastisch", reageerde Dekker. ,,Veel mensen houden vast aan wat ze kennen en hoe ze het al lang doen. Ik vind het belangrijk dat juist de jeugd laat zien dat het ook anders kan. En heel simpel, met al ledaagse dingen." Dekker wil graag in contact blijven met het Eleanor Green Office. ,,Zodat jullie de ge meente kunnen helpen bij de ver andering naar duurzaamheid. Het is mooi dat jullie willen meeden ken." Daarom gaf Dekker de stu denten ook een cheque van 250 euro als een 'stimuleringspremie'. De Groene Gids hoef je niet te kopen maar kun je gratis lezen via de website van UCR-docent Ilke Ercan, die het Eleanor Green Office adviseert. dinsdag 10 december 2019 BE De Gildenstraat in Biezelinge ligt de komende twee jaar twee keer open. Een keer in 2020 voor de aanleg van een nieuwe riolering en een keer in 2021 voor de herinrichting van de weg. Frank Hom mel, VVD- wethouder in Tholen Je wilt duurzamer leven, met meer aandacht voor het milieu. Maar je weet niet goed waar je moet beginnen en denkt dat het moeilijk en duur is. Dan kan de Groene Gids die is gemaakt door studenten van University College Roosevelt je helpen met de eerste simpele stappen. ,,Het is niet moeilijk, het is alleen an ders", zegt Tabita Houtman. Maurits Sep Middelburg -Tabita Houtman Zwembad De Spetter in Tholen-stad moest afgelopen zomer dertien keer vroegtijdig dicht. foto: joris knapen pixaprofs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68