Met je boodschappentas naar het nieuwe sjieke stadscafé IN DE REGIO 6 Prijs voor vrijwilligers archief MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee Het gaat om meer dan 850 stukken, veelal op perkament en voorzien van de meest prachtige zegels. „Kunststukjes op zich", zegt ge meentearchivaris Ineke van den Broek. Vijf jaar tijd vergde het monni kenwerk van Henri Brandenburg en Ad Berends. Ze werden maandag avond voor hun inzet uitgeroepen tot 'vrijwilliger van het jaar'. De do cumenten bieden volgens Van den Broek houvast over de ontwikkeling van het ooit machtige Zierikzee en zegt daarmee ook iets over de lands geschiedenis. „Keizer Maximiliaan, Karel de Grote, noem maar op, al die Habsburgers en Bourgondiërs ko men langs. En dat ligt gewoon alle maal hier, in ons gemeentearchief, in bewaring." Eén van de mooiste exemplaren vindt Van den Broek de oorkonde van 8 december 1299 van Graaf Jan van Henegouwen, Holland en Zee land. „Daarin bevestigt hij alle rech ten die Zierikzee had gekregen van zijn voorgangers. Het zegt iets over de bijzondere band van Zierikzee met het vroegere Rijk. Dat charter is ook nog eens hiér bezegeld. De graaf was daarvoor dus naar Zierikzee ge komen. Er hangt een prachtig groot zegel aan dat verder kleine stukje perkament." Scandinavië De transcriptie van de documenten is vooral handig voor historisch on derzoekers. Nieuwe belangwek kende ontdekkingen zijn daarbij niet echt aan het licht gekomen, al dus de gemeentearchivaris. „Wat ik zelfwel een leuke vind, is het charter waaruit blijkt dat Zierikzee ooit een stukje land bezat in Scandinavië." De dik 850 documenten liggen opgeborgen in 99 dozen, maar zijn ook te raadplegen via de website van het archief. Volgend jaar komen alle door Brandenburg en Berends over geschreven exemplaren eveneens digitaal beschikbaar. De stukken zijn niet vertaald, verduidelijkt Van den Broek. Wie ze wil kunnen lezen, moet wel het oud-Hollands, Duits, Frans en Latijn machtig zijn. Het archief in Zierikzee wordt ge rekend tot één van de rijkste van het land. In verband met een reorgani satie werd in 2017 besloten het be heer onder te brengen bij het Zeeuws Archief in Middelburg. Sindsdien zijn alleen een aantal zeer kwetsbare stukken verhuisd naar een speciaal 'koude depot', aldus Van den Broek. Het merendeel van het archiefblijft in Zierikzee te raad plegen. Een belangrijk deel van de collectie is inmiddels digitaal toe gankelijk. Het aantal bezoekdagen in Zierik- zee wordt teruggebracht tot drie. Vanaf januari is de studiezaal don derdags alleen 's avonds nog open. Op dinsdag, woensdag en vrijdag kunnen belangstellenden nog wel overdag terecht in het archief. Eigenaar Govert Janzen van Hotel Mondragon, waartoe stadscafé 't Gouden Elfje behoort, moet er nog om gniffelen. ,,Om één mi nuut voor tien was het nog stil. Maar om tien uur begon het gerin kel van de telefoon en dat is de rest van de ochtend niet opgehouden." Reservering Janzen heeft nog veel lekkerbekjes moeten teleurstellen: helaas biedt zijn stadscafé slechts plaats aan veertig personen. Zij mochten al leen op vertoon van een AH-tas en na reservering - wat velen al gelijk bij opening van de telefoonlijn 's morgens deden - voor vijf euro 's avonds saté met friet komen eten. Janzen concludeerde tevreden dat zijn ludieke actie, naar aanleiding van kritiek op zijn uitspraak over hotelgasten met Albert Heijn-tas- jes vol diepvriespizza's, was ge- Zijn uitspraken waren wellicht niet zo verstandig, maar met dit goedmakertje bewijst Janzen dat hij beschikt over gevoel voor humor slaagd. En de hotelier beleefde toch al een topweek, nadat de deu ren van Hotel Mondragon voor zichtig zijn opengegaan. De tafels van stadscafé 't Gouden Elfje en restaurant Cristó - ook in Mondra- gon gevestigd - zijn elke avond goed gevuld met nieuwsgierige Zierikzeeënaars, bekenden van chefkok Kees Visser en zelfs ook al wat verdwaalde toeristen. Happy Zo vol zelfs dat eigenaar Janzen nog geen gelegenheid heeft gehad te proeven van zijn eigen zeebaars of parelhoen. ,,Maar dat geeft niet. Ik ben druk genoeg met organisa tie en styling. Ik zie nog genoeg dingen die beter kunnen. Mensen vragen me: ben je trots? Nou, dat nog niet. Maar ik ben wel happy." Happy, dat was ook Martin Gle- rum, beheerder van Facebookpa- gina ZierikNieuws, waar zich eer der dit jaar alle kritiek op Janzen verzamelde. ,,Zijn uitspraken wa ren wellicht niet zo verstandig, maar met dit goedmakertje be wijst Janzen dat hij beschikt over gevoel voor humor. En de saté was heerlijk!" Groenstukje maken Winterconcert koor A58 Kerstfair in de Pelgrimskerk Koor A58. foto pix4profs dinsdag 10 december 2019 Privileges Zierikzee ontcijferd SD Veertig mensen mochten voor 5 euro saté en friet eten bij 't Gouden Elfje, als ze maar hun Albert Heijn-tasje bij zich hadden. foto marieke mandemaker Het historisch waardevolle ar chief van Zierikzee heeft weer een geheim prijsgegeven. Alle pri vileges die de stad in de periode 1275 tot 1807 kreeg van keizers, hertogen en graven zijn in een leesbaar handschrift overge schreven. Ze stonden er hoor, met hun Al bert Heijn-tasjes. En ze kregen keurig, volgens afspraak, saté met friet gereserveerd in stads- café 't Gouden Elfje. Maar dat is meteen ook de laatste keer. Wendy Wagenmakers Zierikzee - Martin Glerum, ZierikNieuws GOES Bij Milieu Educatie Cen trum de Bevelanden kunnen kinderen mor gen een groenstukje maken met zelf gevon den materialen uit het Hollandsche Hoeve ge bied. De activiteit, voor kinderen van zes tot en met tien jaar, begint om 15.00 uur. Kosten bedra gen twee euro. Opgeven via mecdebevelanden.nl RILLAND Koor A58 verzorgt woensdag een winter- concert in het dorpshuis in Rilland. Nummers als Oh, Holy Night, Mary's Boy Child, Happy New Year en Last Christmas passeren de revue. Het uit bijna zestig leden be staande koor wordt on dersteund door een pia nist. De avond in het dorpshuis begint om 20.00 uur. Reserveren kan via: kaartver- koopsa5@gmail.com. BURGH-HAAMSTEDE In de Pelgrimskerk wordt zaterdag een kerstfair gehouden. Er zijn kerstartikelen te koop, er is een boeken markt, er wordt muziek gespeeld en kinderen kunnen kaarsen versie ren. De opbrengst van de fair gaat naar het jon- geren diaconaal project in Bosnië en naar het Odensehuis in Zierikzee. Belangstellenden zijn van 13.00 tot 17.00 uur welkom in de Pelgrims- kerk, Platboslaan 1. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30 uur: Film de Tien van Renesse, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 20.00 uur: Yoga; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pelgrimskerk, 20.15 uur: Yoga; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00 16.30 uur: Koersbal en soos; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Badminton Se nior en BC Noord- gouwe; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor oude ren; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum, 10.00 12.00 uur: Tentoon stelling Hoe kwamen wij vroeger de winter door? SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Schilder club, 19.15 uur: Be wust en ontspannen bewegen; ZIERIKZEE Cultuurhuis ZierikC, 19.30 uur: Klank schaal ligconcert; Ei- landzorg de Wieken, 14.00-15.30 uur: Koersbal; FiZi, 10.30 uur: Galapagos: Hope for the Future, 14.00 uur: Mi Vida, 20.00 uur: Fisherman's Friends; Pontes Pie- ter Zeeman, 16.00 17.30 uur: Zaalvoet bal voor jongeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65