Mlo Vergoeden jullie ook een cursus tegen uitstel.pdmtf. m VfK mljn ie\luWjflïlnKirtQ I wetfens oyerstapstress, is Jtie wei gedekt A-, 1 Uitgestelde beloning 4 ZORGVERZEKERINGEN 15 Afgelopen jaar bleef 93 procent van de Nederlanders bij hun zorgverzekeraar van 2018. Hoewel over stappen vaak gunstiger is en velen niet weten waarvoor ze wel en niet zijn verzekerd. Wat verklaart die weerstand, en wat doe je eraan? e hebben er allemaal min of meer last van: door een woud van regelingen zie je je eigen belang niet meer. Formulieren in vullen, rekeningen betalen - je stelt het uit. Sommigen, zoals Rob*, drij ven dit erg ver door. „Enveloppen met een rekening legde ik ongeo pend weg. Die gaven stress, ik deed of ze niet bestonden. Ik vergat ze gewoon.'' Niet helemaal, geeft Rob toe. Vanuit het onderbewuste bleef het knagen. ,,Je bent onzeker, er zijn gevolgen. M'n partner nam het over, maar het ging mis na de scheiding. De schade liep op en ik kreeg zelfs een bewindvoerder. Toen die klaar was, begon het gewoon opnieuw.'' Veiligheid Waar komt dat vermijden vandaan? ,,Het is een overlevingspatroon,'' zegt Marleen Heijsteeg, GZ-psycho- loog met een praktijk in Delft. ,,Het formulier van de zorgverzekeraar of de Belastingdienst beleef je als een gevaar, een dreiging. Dat triggert een strategie die je jezelf hebt aange leerd: je zoekt veiligheid. Bekend, overzichtelijk en voorspelbaar - dat is veilig; je vlucht zodra je een situa tie als onveilig beleeft.'' Dit is ten dele aangeleerd gedrag, zegt Heijsteeg. ,,Zulke mechanismen ontwikkelen we tussen globaal o en 7 jaar. Dat doen we al millennia. Vroeger was het gevaar een beer in het struikgewas. Nu een lastige formaliteit die je aandacht eist. De strategie blijf je toepassen, keer op keer, het is ingeslepen. Kan heel nut tig zijn natuurlijk - maar het gebeurt ook als het niet functioneel is. En keer op keer weer. Zo ben je gepro grammeerd.'' Het gedrag kopieer je van ouders, al ligt het natuurlijk complexer dan dat: er is aanleg, interactie, toeval. Angela Koolmees, psycholoog die praktijk houdt in Vlaardingen: ,,Deels is het ook hoe we als mens gebouwd zijn. Het brein houdt niet van pijn en zoekt naar positieve ervaringen. Vaak is dit kortetermijn- genot en wordt de langere termijn 'vergeten'. Een bakje chips, even net- flixen, in plaats van ervoor te gaan zitten en die verzekering te regelen. De voordelen daarvan voel je niet nu, dat komt pas later.'' Hier en nu Hoe overwin je een vluchtneiging die niet meer functioneel is? Angela Koolmees: ,,Je moet leren verduren dat hinderlijke formaliteiten vervul len niet prettig is op de korte ter mijn, maar op de lange termijn wel Bakje chips, even net- flixen: het genot van de korte termijn iets oplevert: voordelen voor jezelf, meer levensgeluk. Mindfulness is een manier om zoiets te leren, daarom geef ik daar trainingen in. Die aanpak leert je in het 'hier en nu' te blijven, het is een aandachtstrai ning. Je kalmeert negatieve gedach ten en richt de aandacht op het vluchtpatroon zelf. Je maakt jezelf vrij om bewust een andere keuze te maken. Je poetst daarbij de tegenzin niet meer weg, want je accepteert dat die bij het leven hoort.'' 'Richt je op het hier en nu': Mar leen Heijsteeg beaamt het. ,,Maak je bewust van wat er gebeurt. Het is niet de spin op de muur waar het gevaar in zit, het is het beangsti gende verhaal dat je jezelf vertelt over die spin. Of over dat formulier van de zorgverzekering. Realiseer je je dat, dan kun je je aandacht rich ten op het hier en nu: de weerstand Stap voor stap naar een betere polis Mentaal De angst zit in het verhaal dat je jezelf vertelt over dat formulier zelf, een zootje lichaamssignalen, meer niet. Dan kun je je ontspan nen. Dan ga je zoeken naar vertrou wen. Dat is namelijk altijd ergens. In kleine stappen zoek je uit wat je kunt doen.'' Gisteren en morgen Rob is over zijn extreme uitstelge drag heen. ,,Ik ben zelf aan de slag gegaan. Wat in mij was het dat me om zo'n envelop heen liet stappen? Welke actie was nodig? Ik besefte, met steun van anderen, dat 'gisteren' en 'morgen' angst en pijn inhielden. Nu, op het moment zelf, moest ik verantwoordelijkheid pakken. Zo is de stress langzamer verdwenen. Mijn advies: haal niet alles erbij. Hou het klein.'' Robs achternaam is bij de redactie bekend. GO DINSDAG 10 DECEMBER 2019 Veelzeggend is de klassieke marshmallow test, een onderzoek aan Stanford University (California, VS) in de jaren 70. Kinderen kregen zo'n sponzig zoet kussen tje, een marshmallow, maar wie het een halfuur zou bewaren mocht er nog één. Wat gebeurde? Een deel van de kinderen ging voor de uitgestelde beloning, de rest verslond het lekkers onmiddellijk. De onderzoekers volgden daarna deze groep kinde ren decennialang. Wat bleek: de kinderen die - om wat voor reden ook - in staat waren geweest een halfuur te wachten, leidden later gemiddeld een beter leven, met betere banen, meer sociale contacten en groter persoonlijk geluk. Wie heeft geleerd de drang naar kortetermijn- genot te beheersen, is kennelijk beter af. Het is voor opvoeders wellicht een aanrader om kinde ren in die zin weerbaar te maken. Dat gedoe ook Tekst Egbert Jan Riethof Illustratie Gertjan Kleijne W ZORG VERZERRFIR —Angela Koolmees, psycholoog .GsiTUANL Wïü>ns.e ComicHouse- IZie het in perspectief. Het is niet leuk maar het kan geld opleveren. 2 Zoek een medestander. Samen je verzekering uitzoeken is leuker en twee weten meer dan een. 3 Verander je focus. Maak je je negatieve gedachten bewust. Sta stil bij de positieve kanten. 4 Beloon jezelf. Wat kun je doen met het geld dat je bespaart? En: als het straks klaar is mag je netflixen. Praktisch 5 Begin vanuit jezelf. Schrijf op wat jij belangrijk vindt of nodig hebt. Dit geeft focus. 6 Doe de oriëntatie in kleine stappen. Zet voor- en nadelen onder elkaar. 7 Begin op tijd! Lukt het niet, zoek dan hulp: angelakoolmees.nl of levelpsychologie.nl —Marleen Heijsteeg, psycholoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63