zorgvragen Fors prijsverschil tussen online verzekering en traditioneel merk Online en traditioneel merk 4 Hoe hoog kies je je eigen risico? Eerst: het eigen risico is het bedrag dat je zelf moet betalen voor dat de verzekeraar het overneemt. De overheid heeft dit bedrag bepaald op 385 euro, net zoveel als vorig jaar. Het eigen risico geldt alleen voor zorg uit de basisverzekering. Hoewel... niet voor al die zorg! Consulten en behandeling bij de huisarts, bijvoorbeeld, zijn niet voor jouw rekening. Het eigen risico kun je - zoals onder 1 al gezegd - met maximaal 500 euro verhogen; je krijgt dan kor ting op de premie. Verhogen kan meestal in stappen van 100 euro. Het verplicht eigen risico kun je niet verlagen. Hoe hoog je het eigen risico kiest? Beoordeel je gezondheid, kijk naar de bedragen die je afgelopen jaren declareerde en maak een inschatting van je toekomst. Maak je al jarenlang je eigen risico niet op, verhoog het dan. Dat betaalt zich terug in een la gere maandpremie. Zorg wel altijd dat je het bedrag achter de hand hebt, mocht je onverwachts toch een beroep op zorg moeten doen. Kinderen onder 18 staan op de po lis van een van hun ouders. Voor de kinderen is geen eigen risico ver schuldigd: de eventuele zorgkosten voor kinderen gaan niet van het eigen risico van de ouder af. Tip 1: verwar eigen risico niet met eigen bijdrage. Dat is wat je kwijt bent aan zorg (vaak medicijnen) die niet wordt vergoed. Je moet daar dus altijd voor betalen, tenzij je je er aan vullend voor verzekert. Tip 2: als ook 385 euro eigen risico veel is, omdat je bijvoorbeeld leeft van de AOW of bijstand, dan is er misschien de mogelijkheid van een bijdrage in de kosten. Op de site van de Belastingdienst ga je na of je voor zo'n toeslag in aanmerking komt. Veel gemeenten bieden ook een voordelige zorgverzekering aan voor mensen die een bepaalde inkomens norm niet halen. 5 Is aanvullende verzekering nodig? De basiszorg in Nederland is goed, de dekking houdt rekening met medische noodzaak, maar soms wil je meer. Ziekenhuiszorg wordt vergoed, net zo goed als de meeste belangrijke medicijnen. Wil je het toch breder laten hangen, dan tuig je de basisverzekering op met aanvul lende verzekeringen. Bestudeer het wel eerst en maak een serieuze inschatting van wat er (extra) nodig is. Fysiotherapie krijg je in de basisverzekering alleen vergoed bij een medisch indicatie (en als de behandeling op de Lijst Borst staat). Sowieso betaal je de eerste twintig behandelingen altijd zelf (je kunt je er wel aanvullend voor verzekeren). Van alle verzekerden heeft 83,7 procent óók een aanvullende verzekering (Vektis). De behandelingen die dan nog volgen gaan van je eigen risico af - of wat ervan over is. Kijk goed of een tandartsverze kering nuttig is! Wegen het bedrag aan premie en de eventuele kosten die de tandarts jou rekent wel op te gen de vergoeding die de verzekeraar uitkeert? Wie zelden tandartskosten maakt, kan het beter zelf betalen. Medische kosten in het buiten land worden - indien noodzakelijk - betaald vanuit de basisverzekering, maar haal je reisverzekering er eens bij: is aanvulling echt nodig? Straks ben je misschien dubbel verzekerd. Brillen en lenzen worden in de basisverzekering alleen vergoed als ze medisch noodzakelijk zijn. Vorig jaar een nieuwe bril gekocht? Hoe lang doe je er nog mee? Alternatieve geneeswijzen: de basisverzekering vergoedt ze niet. Maar hoeveel men sen lopen er niet bij de osteopaat of bezoeken een acupuncturist? Bij hoeveel behandelingen kom jij uit de kosten? Bekijk die aanvullende ver zekeringen serieus. 6 En wat als je collectief bent verzekerd? Heb je een zorgverzekering via je werkgever afgesloten? De 10 procent collectiviteitskorting van andere jaren heeft de overheid al terug gebracht tot 5 procent. Dit betreft alleen de basisverzekering! Kijk daarom naar het premiebedrag dat je verzekeraar voor volgend jaar afgeeft, kijk hoe ver je komt op de vergelij kingssite en vergelijk de bedragen. In veel gevallen blijkt overstappen lonend. Zeker als je alleen een basisverzekering hebt is er vaak een goedkoper alternatief te vinden. NB: eventuele (collectiviteits)kortingen op aanvullende verzekeringen bepalen verzekeraars zelf. 7 Kiezen voor een nieuwe verzekering Je hebt je oog laten vallen op een nieuwe polis, de kosten zijn lager, het pakket bevalt je: kom op tijd in actie! Als er voor 1 januari wordt overgestapt, dan regelt de nieuwe zorgverzekeraar de opzegging van de oude. Moet je nu ook een nieuwe huisarts nemen? Nee. Die neem je alleen bij ver huizing, als je te ver weg woont in geval van nood- of huisbezoek. Let wel op als je al eenmaal behandeld wordt in het ziekenhuis: ga dan na of je nieuwe verzekeraar een contract heeft met hetzelfde ziekenhuis. Mijn kind heeft ADHD Mijn kind moet een beugel Ik moet een bril Is gezichtsontharing verzekerd? Hoe regel ik dat? Ik ben zwanger Het belangrijkste verschil zit hem in de prijs, een online verzekering is goedkoper. Beide typen basisverzeke ring hebben nagenoeg dezelfde dekking. Independer zette de gemid delde premies van de online naturaverzekeringen van de vier grote zorgverzekeraars (Zilveren Kruis, CZ, VGZ en Menzis) af tegen die van de traditionele merken. Het premieverschil tussen PC DINSDAG 10 DECEMBER 2019 Meer info pzc.nl/eigenrisico Van alle Nederlandse verzekerden is de helft nog nooit van zorg verzekeraar gewisseld (Vektis). Meer info pzc.nl/checkjecollectief BRON: NZA EN ACM OD 5 Omdat niet iedereen het weet, noemen we het hier maar weer: ziekenhuis en huisarts worden vergoed vanuit de basisverzekering. Hetzelfde geldt voor de meeste belangrijke medicijnen. Medische zorg voor kinderen valt onder de basisverzekering. Maar let op, niet alle medicijnen worden (volle dig) vergoed, soms is een eigen bij drage nodig. Dan kan een aanvullende verzekering uitkomst bieden. De basisverzekering dekt de beugel normaliter niet. Alleen als er sprake is van een aangeboren afwijking kun je in aanmerking komen voor een vergoe ding voor orthodontie. Met de medische indicatie van een oogarts wordt een bril vergoed door de basisverzekering. Voor een reguliere bril sluit je een aanvullende verzekering af, je krijgt hem dan deels vergoed. Op ticiens stunten hier graag mee: 'Wij be talen uw eigen bijdrage!' Ze bedoelen: wij geven korting die toevallig net zo hoog is als jouw eigen bijdrage. Ben je transseksueel, dan wordt ont haring vergoed vanuit de basisverze kering. Anders aanvullend verzekeren! Verzekeraars stellen daar voorwaarden aan, meestal moet het gaan om ex treme haargroei op ongebruikelijke plekken in het gezicht en/of de hals. De meeste kosten vallen onder de ba sisverzekering. Eigen risico geldt niet voor verloskundige en kraamzorg, wel voor bloedonderzoek en gynaecologie. Bevallen in het ziekenhuis wordt ver goed bij medische noodzaak. Wil je het ziekenhuis sowieso, reken dan op een eigen bijdrage van (in 2020) 357,84 euro; die kun je aanvullend verzekeren. Voor kraamzorg geldt een eigen bij drage van (in 2020) 4,50 euro per uur. Ook die kun je aanvullend verzekeren. Meer weten? Ga naar pzc.nl/adhd, pzc.nl/beugel, pzc.nl/ontharing, pzc.nl/bril of pzc.nl/zwangerschap. Een online verzekering is een goedkopere verzekering die zorgverzekeraars naast hun traditionele versie op de markt brengen. de twee typen verzekerin gen is gemiddeld 9,18 euro. De keuze voor een online verzekering is dus interes sant voor de portemonnee. Voor een stel of een gezin met jonge kinderen kan de besparing gemiddeld oplo pen tot 220 euro per jaar. Vermenigvuldig dat met een aantal jaar en je hebt een flinke besparing te pakken. (BRON: INDEPENDER) premies 2020 met eigen risico op €385 Maand Verschil met Besparing premie A-merk* op jaarbasis Bewust (van VGZ) 107,95 12,00 144,00 Anderzorg (van Menzis) 110,00 1,00 12,00 Ziezo (van Zilveren Kruis) 108,75 16,70 200,40 Just (van CZ) 107,95 7,00 84,00 *zonder collectiviteitskorting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61