Hoe betrouwbaar zijn vergelijkings sites? Maar liefst 9,8 miljoen" premiebetalers hebben een basispolis waarvoor een goedkoper alternatief bestaat. Begin in ieder geval met lezen, dan weet je of je bij hen hoort. Zo niet, sla dan dit artikel over. 12 ZORGVERZEKERINGEN 1 Overstappen loont Is een van de volgende situaties van toepassing op jou, dan ben je waarschijnlijk een van die bijna tien miljoen Nederlanders die iets kunnen besparen. Overstappen is het overwegen waard: als je jong bent en gezond en je eigen risico nu op de verplichte 385 euro staat. Dat kun je namelijk ver hogen tot 885, waarna je tot soms wel 25 euro per maand bespaart op de premie. Let op: dan wel die 885 euro achter de hand hebben, mocht er toch iets gebeuren; als je kinderen van 18 jaar en ouder op jouw dure polis staan; als je aanvullende pakketten hebt die je nooit gebruikt. Ga dat eens na; als je een restitutiepolis hebt, maar er genoeg naturapolissen bestaan die de kosten van jouw zorgverle ners dekken; als je 18 wordt en zelf je verzeke ring moet gaan regelen; als je het niet erg vindt alles online te regelen. In dat geval is een on line merk van een van de vier grote verzekeraars wel iets voor jou; als er iets wijzigt in je situatie door zwangerschap, verhuizing, schei ding, ziekte en dergelijke; als je zorgvraag wijzigt en je bij voorbeeld meer of minder fysio nodig hebt. 3 Restitutie- of naturapolis? Bij een restitutiepolis heb je vrije keuze, je bepaalt zelf waar je je zorg haalt. De naturapolis is goed koper, maar biedt minder keuze aan zorgaanbieders. NB: voor spoedeisende hulp kun je altijd overal terecht. Sommige verzekeraars noemen ook nog een budgetpolis. Dat is een naturapolis maar dan één waarbij je bij (nog) minder zorgaanbieders te recht kunt, een uitgeklede versie dus. Kijk altijd even of de dekking en keuzemogelijkheden van een natura- of budgetpolis voor jou toereikend zijn. Zo ja, dan bespaar je premie. 2 Kies je verzekering Makkelijkste manier: zoek via internet. Je kunt zelf verzekeraars en verzekeringen vergelijken, je kunt ook terecht bij sites die het zoeken en vergelijken al voor jou hebben gedaan. Dat scheelt veel tijd. Bovendien hebben zij vaak een manier van vragen die je snel langs alle klippen loodst. Weten of een polis het ziekenhuis van jouw voorkeur vergoedt? Dat vind je op een goede vergelijkingssite makkelijk terug. Vergelijkingssites maken kosten voor het verzamelen en aankopen van data, ze verdienen die terug door het aanbrengen van nieuwe klanten bij verzekeraars. Voorbeelden zijn consumentenbond.nl, geld.nl, hoyhoy.nl, independer.nl, poliswij- zer.nl, pricewise.nl en zorgkiezer.nl. Deze krant werkt voor deze bijlage vooral samen met Independer, on derdeel van DPG Media, ook de uit gever van deze krant. Independer is in het bezit van het Keurmerk Objectief Vergelijken, dat de belan gen van de klant vooropstelt. Nou zou bijna de helft van de consumenten vergelijkingssites toch niet ver trouwen. Is dat terecht? Genoemd keurmerk waarborgt een onafhanke lijke, transparante werkwijze. Maar neem ook zelf de proef op de som en vergelijk de uitkomst op de ene ver gelijkingssite met die op een andere. DINSDAG 10 DECEMBER 2019 PC Meer info pzc.nl/premiecheck Vier op de tien Nederlanders maakt gebruik van een vergelijkingssite, signa leerde het programma Kassa in 2015. Die sites echt vertrouwen deed toen maar de helft van alle consumenten. Hoyhoy.nl, Indepen- der, Pricewise en ZorgKiezer.nl start ten samen een ge dragscode en keur merk voor zorgver- gelijkingssites. Hun doel: consumenten beter informeren. Ook moesten verge lijkingsresultaten altijd betrouwbaar zijn. Daarom introdu ceerden zij het Keur merk Objectief Vergelijken. De vier grote vergelijkings sites stelden een gedragscode op. Hierin zijn regels voor betrouwbare vergelijkingsresulta ten, transparante dienstverlening en klantgerichte advi sering vastgelegd. De regels komen te gemoet aan eerdere aanbevelingen van de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM). De gedrags code geeft zeker heid aan consumen ten over belangrijke zaken: zo moet de verzekering die het beste aansluit op de wensen van de con sument, altijd als eerste worden ge toond in het vergelij kingsresultaat, ook als de aanbieder niet samenwerkt met de vergelijkings site en dus geen vergoeding betaalt. KEURMERK OBJECTIEF VERGELIJKEN En nu kiezen! Tekst Koos de Wilt Fotografie Shutterstock Meer info pzc.nl/hoewerkthet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60