Na één Pauw nu vijf duo's r« Heeft oorlogsheld Marco Kroon nog krediet na taakstraf? Verdachten groepsverkrachting weer vrij 5 Hoger beroep komt zeker, ontslag dreigt Opi is de titel van de nieuwe latenighttalkshow die vanaf 6 januari te zien is. Niet om 23.00 uur, maar voortaan een half uur vroeger. Met heel het jaar door dagelijks een andere omroep aan het roer en een ander presentatieduo aan het hoofd van de dis cussietafel: Willemijn Veenhoven en Erik Dijk stra, Carrie ten Napel en Charles Groenhuijsen, Tijs van den Brink en Gio- vanca Ostiana en Sophie Hilbrand en Hugo Logten- berg. Het vijfde duo betreft hoogstwaarschijnlijk Fi dan Ekiz en Jort Kelder, maar daarvoor is - met een strakke deadline van nog geen maand - nog altijd geen akkoord. Dat zegt al les over het paniekvoetbal dat de NPO sinds enkele maanden speelde. Toen Eva Jinek (die het afgelo pen jaar afwisselend met Jeroen Pauw de talkshow voor haar rekening nam) recent besloot haar praat programma voort te zetten bij RTL 4, brak chaos uit. Kan een opvolger in zo'n korte periode voldoende worden klaargestoomd om deze niet te onder schatten klus over te ne men? En wie dan? Op initiatief van Jeroen Pauw, die gisteren óók be sloot te stoppen met zijn NPOi-talkshow, werd ge werkt aan het carrousel model dat gisteren in Hil versum officieel werd ge presenteerd. Een model met duo's dus. In snel treinvaart werden aan de lopende band proefafleve- ringen geschoten met maar liefst 21 presentato ren in verschillende sa menstellingen. Conservatief Het is een ijzeren televi- siewet: kijkers zijn conser vatief en hechten zich makkelijker aan program ma's met één gezicht of één vast duo. Is het con cept van Opi wel wenselijk en niet uit nood geboren? Ook om alle verschillende omroepen binnen de NPO tevreden te stellen? Het is zelfs de bedoeling om na •i|és t drie maanden weer andere duo's te introduceren, waar dan ook Pauw (die de nieuwe talkshow eve neens produceert) zelf weer deel van uitmaakt. ,,Dit is onder zo'n grote tijdsdruk ontstaan, dat we het wiel nog aan het uit vinden zijn'', erkent NPO's tv-directeur Frans Klein, die gisteren sprak van een 'megaklus'. Was het echt niet beter om voor één duo te gaan? ,,Ik zal eerlijk zijn: er waren ook duo's die niet meteen in het diepe konden of wilden springen. Er wordt veel van ze gevraagd.'' Klein voelde zich ge dwongen Opi te verdedi gen. ,,J e kunt het ook zo zien: op deze manier kun nen we de meerstemmig heid van de NPO laten zien.'' En wat als kijkers weglopen? Liever Jinek zien op RTL 4? Klein, die toegeeft dat de vorm risi co's kent: ,,Ik denk niet in termen als 'winnen van Ji- nek'. De ambitie is deze opzet in elk geval heel 2020 te doen. Wij kunnen nu onze rijkdom aan ta lent etaleren. Ook dat is onze publieke taak.'' Marco Kroon neemt een flinke slok water als de rechter zijn ver nietigende oordeel heeft uitge sproken. Hij schudt zijn hoofd. Krijgt een arm van zijn toege snelde echtgenote. Honderd uur taakstraf voor het geven van een kopstoot en het tonen van zijn geslachtsdeel: hij staat perplex. ,,Ik heb mij heel erg moeten in houden'', zegt hij even later in een andere zaal tegen de pers. ,,Hier wordt mij enorm onrecht aangedaan. Ik herken mijzelf er absoluut niet in. Ik voel mij zelfs een beetje beledigd.'' De oorlogsheld schaamt zich dood. Niet alleen voor zichzelf. Maar ook voor zijn gezin. Zijn fa milie. De vele veteranen die hem tot nu altijd zijn blijven steunen en zelfs meer dan 40.000 euro inzamelden voor zijn juridisch gevecht. De hoge (oud-)militai- ren die ook nu op de publieke tri bune zaten. Ze vertrouwden hem allemaal. Nu stelt Kroon ze teleur. ,,Dat doet nog het meest pijn. Terwijl ze nog wel steeds op mij kunnen blijven vertrouwen. Want ik heb dit niet gedaan.'' Ongelijk De strijd van Marco Kroon ein digt wat hem betreft niet in deze rechtszaal. Niet gisteren. Hier moet eerst een andere rechter naar kijken. Kroon had niet lang nodig om over die beslissing na te denken. De rechter gaf hem op vrijwel alle punten ongelijk. Daar stonden zelfs zijn vier ad- Mij wordt enorm onrecht aangedaan. Ik voel me zelfs een beetje beledigd vocaten - onder leiding van het echtpaar Knoops - van te kijken. De opvallendste punten? Kroon gaf de achterwaartse hoofdbewe ging volgens de rechter niet in een reflex, zoals hij zelf ver klaarde. Op de beelden is duide lijk te zien dat Kroon de agent eerst aankijkt en daarna met zijn hoofd en lichaam naar achteren gaat. Ook menen de rechters een doffe klap te horen en zien ze traanvocht uit het oog van de agent komen. Een bewuste kop stoot, zo luidt het oordeel. Dat de verklaring van de agent niet helemaal strookt met de beelden, hebben de rechters ook waargenomen. Maar dat zijn hooguit slordigheden en kan ze ker niet worden gezien als een doelbewuste actie het allemaal erger te maken dan het is, zoals hij het zelf heeft ervaren. Ook is op de beelden volgens de rechter duidelijk te zien dat hij bewust zijn geslachtsdeel toont aan de agent. Hij draait zich om en maakt op-en-neerbewegingen die niet anders zijn uit te leggen dan bewuste schennis van de eer baarheid, vindt de rechter. Kroon deed dat tijdens de zitting af als iets wat elke man doet na het plassen; 'dan moet je afschudden.' Het verweer van Kroon heeft niet mogen baten. De rechter is onverbiddelijk, met mogelijk gro tere consequenties dan alleen die taakstraf. Kroon dreigt zijn baan te verliezen en nooit meer een uniform te mogen dragen. Het al lerzwartste scenario voor hem. Aanrekenen Defensie had hem al geschorst. Nu moet zijn commandant de af weging maken of het wangedrag ontslag rechtvaardigt. Geweld te gen hulpverleners wordt militai ren zwaar aangerekend, net als een zedendelict, zoals het tonen van zijn geslachtsdeel is. Marco Kroon is alleen niet zo maar een militair, maar de hoogst gedecoreerde die de krijgsmacht heeft. Dat kan tegen hem werken gezien zijn voorbeeldfunctie die ernstig is beschadigd, maar ook in zijn voordeel. Iemand met zo'n staat van dienst die door Defensie zelf op het schild is gehesen, zet je niet zomaar aan de kant. Zijn commandant zou kunnen besluiten hem alleen een waar schuwing te geven. Maar dan heeft hij nog wel een probleem met de veiligheidsscreening van de militaire geheime dienst MIVD. Na zijn veroordeling in 2011 wegens verboden wapenbe zit kreeg hij een boete van 750 euro. Sancties tot 1000 euro ziet de MIVD door de vingers. Dat ligt nu anders. Wie wordt veroor deeld tot een taakstraf van 40 uur of meer, krijgt doorgaans geen verklaring 'van geen bezwaar'. In de praktijk komt dat neer op ont slag. Maar ook daarop zijn in het verleden uitzonderingen ge maakt. De vraag is nu vooral: hoe veel krediet heeft Marco Kroon? DEN BOSCH Alle verdachten in de Bos sche groepsverkrach tingszaak zijn op vrije voeten gesteld. Nadat vrijdag al twee ver dachten werden vrij gelaten, volgden de zes andere mannen gistermiddag. Dat be vestigt een woord voerder van de recht bank. Ze werden voorge leid bij de rechter commissaris, die moest bepalen of de verdachten nog maxi maal twee weken vast moesten blijven zit ten. Dat is dus niet het geval. ,,Er zijn geen ju ridische argumenten om de verdachten nog langer vast te hou den", aldus de recht bankwoordvoerder. Dat wil overigens niet zeggen dat ze geen verdachten meer zijn in de zaak. Robert Klaassen, advocaat van ver dachte Boy M. (18), zegt dat er bij de rech- ter-commissaris twij fels bestaan over de geloofwaardigheid en onafhankelijkheid van de verklaringen van de drie meisjes die melding deden van de groepsverkrachting. Teleurgesteld Het OM is teleurge steld in de beslissing van de rechter-com- missaris. ,,Wij vinden dat er voldoende rede nen zijn de verdach ten langer vast te hou den'', zegt de officier van justitie, die meldt in beroep te gaan. Het onderzoek begon nadat drie tienermeis jes onafhankelijk van elkaar melding had den gedaan dat ze door meerdere jon gens zouden zijn ge drogeerd en verkracht in een autogarage. dinsdag 10 december 2019 GO Jeroen Pauw maakt op de late avond van NPO 1 plaats voor een nieuwe talkshow met een heuse poule van verschillende presentatoren. Een ris kant plan dat televisie baas Frans Klein giste ren in Hilversum vurig moest verdedigen, want zit de kijker hier wel op te wachten? Gudo Tienhooven Hilversum Vijf duo's: Willemijn Veenhoven en Erik Dijkstra, Carrie ten Napel en Charles Groenhuijsen, Tijs van den Brink en Giovanca Ostiana, Sophie Hilbrand en Hugo Logtenberg, Fidan Ekiz en Jort Kelder. fotos anp De problemen voor oorlogs held Marco Kroon (49) stape len zich op nu de rechter hem gisteren heeft veroordeeld tot een taakstraf van honderd uur. Met deze tweede veroor deling in acht jaar tijd dreigt hij nooit meer zijn uniform te mogen dragen. Raymond Boere Arnhem -Marco Kroon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5