€372,- 528,- 641,- ■jf* €214,- ZORGVERZEKERINGEN 11 De goedkoopste en de duurste Daarnaast kunnen de prijsverschil len volgens Menzis komen doordat de regels voor de behandelkosten 'op verschillende manieren te interpre teren zijn'. ,,Want wat komt er allemaal kijken bij een specifieke operatie'', vraagt Christine Rompa zich af. ,,Het ene ziekenhuis telt wondgenezing wel mee, het andere niet. Andere ziekenhuizen tellen de paracetamol niet mee, maar bereke nen een verbouwing wel door.'' Het kan zelfs ge beuren dat twee patiënten naast Zelfde elkaar in de wachtkamer zit- ziekenhuis, ten voor exact zelfde dezelfde behan- behandeling deling bij de- tóch een zelfde specialist, maar toch een andere prijs andere rekening krijgen. Iemand die naar het Rotterdamse Erasmus gaat met een spatader en verzekerd is via Zilveren Kruis, betaalt 397,09 euro voor het verwijderen. Dat kost een Menzis-verzekerde 'meer dan 885 euro'. Ruim het dubbele dus. 'Heel raar' In het Overijsselse Hardenberg zijn verzekerden van CZ met 536,91 euro het goedkoopste uit als ze van hun spatader af willen. Verzekerden van Zilveren Kruis moeten daar het diepst in de buidel tasten. Die krijgen voor dezelfde behandeling een reke- ning van 818,76 euro, de helft meer. ,,Dat is natuurlijk heel raar'', rede neert Babs van der Staak van de Consumentenbond. ,,Zeker als het om dezelfde behandeling gaat in het zelfde ziekenhuis. Je moet als consu ment van tevoren weten wat je be taalt. Wat we uiteindelijk willen is dat mensen de tarieven en de kwali teit kunnen vergelijken." Tot 2012 kregen ziekenhuizen nog vaste budgetten van zorgverzeke raars. Maar waar die zakken geld naartoe gingen en of die goed werden besteed, bleef buiten de muren van die ziekenhuizen een raadsel. Boven dien liepen de zorgkosten op. Daar om werden ziekenhuizen vanaf dat jaar per behandeling uitbetaald. Zie kenhuizen kwamen daarmee in de wondere wereld van de zogenoemde Diagnose Behandel Combinatie (DBC) terecht. Alle behandelingen kregen een eigen omschrijving en 'eigen' prijskaartje. Met ziekenhui zen werd een maximumbedrag afge sproken dat ze bij verzekerden in rekening mochten brengen. De eerste jaren hielden verzeke raars die DBC-tarieven geheim. Maar onder druk van onder andere de Consumentenbond, die actie voerde met #watkostmijnzorg, de Open State Foundation, de mededingingsautori teit ACM en de Tweede Kamer, zijn de tarieven voor de goedkopere behandelingen de afgelopen jaren inzichtelijk geworden. Ook al is nu duidelijk dat het honderden euro's kan schelen als je naar een ander ziekenhuis gaat, toch verwacht gezondheidsexpert Wim Groot niet dat veel verzekerden zich door het tarief zullen laten leiden. ,,Slechts een deel van de verzekerden heeft een hoog eigen risico van 885 euro, vaak prefereren mensen toch het ziekenhuis in de buurt. Veel mensen redeneren ook 'als het duur der is zal het wel beter zijn''', zegt Groot. ,,Maar dat hoeft bij zulke in grepen niet per se zo te zijn.'' Hij benadrukt dat het voor verzekerden niet zoveel uitmaakt 'of een behan deling nou 1000 of 10.000 euro kost'. ,,Als verzekerde betaal je toch alleen het eigen risico van maximaal 885 euro.'' Twee tarieven CZ was in 2016 de eerste zorgverze keraar die de ziekenhuistarieven voor de goedkopere behandelingen openbaar maakte. ,,CZ begrijpt dat een klant graag vooraf wil weten wat de kosten zijn en dit mee wil wegen in de keuze voor een zorgverlener", verklaart CZ-woordvoerder Arjen Zwaan. ,,Veel mensen hebben geen idee van de prijs van een behande ling. Hierdoor kun je achteraf voor een vervelende verrassing komen te staan.'' Die kans is in het Brabantse Elkerliek klein. Dat ziekenhuis - met meerdere vestigingen rond Helmond - heeft met verzekeraars afgesproken om de prijzen 'aanzienlijk te vereen voudigen voor een groot aantal be handelingen tot 885 euro'. 'Hiermee vermindert het aantal verschillende tarieven tussen verzekeraars van negenhonderd tot twee', aldus de toelichting van het ziekenhuis. Voor een eenvoudig bezoek aan de polikli niek betaalt een verzekerde 185 euro en voor een uitgebreid bezoek, met bijvoorbeeld een kleine ingreep, is het tarief 300 euro. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) roemt het systeem van het Elkerliek. Woordvoerder Erik Bloem: ,,In de andere ziekenhuizen is het maken van een prijsinschatting veel lastiger, omdat je vaak nog niet pre cies weet wat voor soort behandeling je zult krijgen.'' Zo zijn er bij spat aderen vier vrijwel gelijke behande lingen met uiteenlopende prijzen. Het is goedkoper een spatader via de huid te verwijderen, dan als die moet worden verschrompeld. Bloem: ,,Aan de simpele prijzen in het Elkerliek heb je dan natuurlijk veel meer. We hopen daarom dat meer ziekenhui zen dat voorbeeld zullen volgen.'' GO DINSDAG 10 DECEMBER 2019 Spatader Het binnen de ader verwijderen of verschrompelen van spataderen. Spiraaltje Plaatsen van een spiraal ter voorkoming van zwangerschap. Talgklier Enkelvoudige ingreep aan de huid bij een aandoening van talgklieren/zweetklieren. is belangrijker dan de prijs van een afzonderlijke verrichting." Een spatader wordt verwijderd in het Groene Hart Zieken huis, Gouda. De totale uit gave aan gezond heidszorg was in 2018 76,9 miljard euro (CBS). Aan zorg én welzijn besteedden we iets meer dan 100 miljard euro. In Nederland zijn in 2019 24 zorg verzekeraars, ondergebracht in 11 concerns. Prijzen over 2019 afgerond op hele euro's. Bron: prijsvergelijker Independer Meer weten? Raadpleeg de website van deze krant om de prijzen van alle ziekenhuizen voor de drie onder zochte behandelingen te zien. De vier grootste Voor dit onderzoek zijn de prijzen van de vier grootste zorgverze keraars onder de loep genomen. Die hebben samen 80 procent van de markt in handen. Achmea heeft met Zilveren Kruis en de FBTO ongeveer vijf miljoen klanten, VGZ telt ca. vier miljoen verzekerden, CZ 3,5 miljoen en Menzis zo'n 2,3 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59