1 Prijzen vergelijken Prijzen van dezelfde ingrepen in ziekenhuizen en medische klinieken kunnen enorm uiteenlopen. Er bestaan verschillen tot wel 1400 euro. Toch lijken consumenten zich dat vaak niet bewust. 10 ZORGVERZEKERINGEN Uit onderzoek van de vergelijkingssite Independer en deze krant naar de prijzen die alle ziekenhuizen in 2019 hebben afge sproken, blijken prijzen voor dezelfde behandelingen 300 tot 1400 euro uiteen te lopen. Sommige behandelingen kosten drie tot vijf keer meer dan de goedkoopste. Voor deze analyse zijn alle prijzen die de grootste verzekeraars hanteren voor drie verschillende behandelin gen onder de loep genomen. Of je nu een spatader laat behandelen, een talgkliertje verwijderen of een spi raaltje plaatsen, in alle gevallen zin er forse prijsverschillen. Zo krijgt een Alkmaarse vrouw die bij de Stichting Noordwest Zieken- huisgroep een spiraaltje laat plaatsen daarvoor een rekening van 527,60 euro. Een vrouw die verzekerd is bij VGZ kan voor exact hetzelfde spi raaltje naar Bergman Clinics gaan en is daar slechts 191,17 euro kwijt. De Alkmaarse betaalt dus bijna drie keer zoveel. Hard geraakt ,,Waar je die behandeling laat doen en welke verzekering je hebt, maakt nogal uit voor je portemonnee", stelt Jochum Veerman van Independer. „Daarnaast kan een huisarts vaak ook een spiraaltje inbrengen, dan kost het plaatsen je zelfs helemaal geen eigen risico.'' Verzekerden hebben in Nederland een standaard eigen risico van 385 euro. Als die Alkmaarse dat spiraaltje laat plaatsen bij de Noordwest Ziekenhuisgroep is ze het standaard eigen risico in één klap helemaal kwijt, terwijl ze bij Bergman Clinics nog de helft overhoudt. Consumen ten kunnen er in ons land voor kie zen om het eigen risico op te krikken tot maximaal 885 euro. Vooral jonge, gezonde Brenat de mensen doen dit in ruil voor een huisarts het lagere verzeke- spiraaltje in, ringspremie. dan kost het Veerman: ,,Bij een standaard jehelemaal eigen risico van niets 385 euro kun je dus al veel geld besparen. Maar mensen die ervoor hebben gekozen om hun eigen risico te verhogen, worden nog harder ge raakt.'' Uit dit onderzoek blijkt dat er zelfs voor mensen met dezelfde verzeke ring die eenzelfde behandeling ondergaan nogal grote prijsverschil len zijn, afhankelijk van het zieken huis waar ze naartoe gaan. Als een verzekerde van CZ bijvoorbeeld naar het Antonius Ziekenhuis in het Friese Sneek stapt om een spatader te laten verwijderen, kost dat 379,68 euro. Een CZ-verzekerde met net zo'n spatader die in het Brabantse Geldrop naar het Sint Anna Zieken huis gaat, krijgt een rekening van 1786,63 euro. Kassa! Daar ben je bijna vijf keer zo duur uit als je een spat ader laat verschrompelen. Hoe kan dat? Grote vraag is natuurlijk hoe het kan dat prijzen zo uiteenlopen. Vol gens hoogleraar gezondheidsecono mie aan de Universiteit Maastricht Wim Groot zijn daar vier verschil lende redenen voor. Ten eerste gaat het erom hoeveel klanten een zorgverzekeraar in des betreffende regio heeft. Prijzen han gen samen met het aantal potentiële patiënten dat de verzekeraar kan leveren. ,,Als het marktaandeel groot is, wordt er scherper onderhandeld'', licht professor Groot toe. Wat ook invloed kan hebben op de prijs: of er concurrentie is tussen de ziekenhuizen of klinieken. ,,Als er meer concurrerende ziekenhuizen zijn die deze behandeling aanbieden, Mini- stappenplan is de prijs lager'', legt Groot uit. In de Randstad zitten ziekenhuizen soms op een kluitje. Bieden die dezelfde behandelingen aan, dan kan de prijs lager uitpakken dan bijvoorbeeld in de noordelijke provincies, waar min der ziekenhuizen zijn. Een behande ling in een academisch ziekenhuis zal volgens zorgverzekeraar Menzis ook vaak duurder zijn 'door hogere kosten van het ziekenhuis die door werken in de prijs'. Een derde oorzaak voor prijsver schillen is volgens Groot de prioriteit die het ziekenhuis of de kliniek stelt bij het uitvoeren van een behande ling. ,,Als het een speerpunt is van het ziekenhuis is de prijs vaak wat lager'', vervolgt de zorgexpert. Menzis vult aan dat ook het aantal behandelingen dat een ziekenhuis doet, meespeelt bij de prijsbepaling. ,,Soms zie je lage prijzen, maar wordt de behandeling niet of nauwelijks gedaan'', aldus woordvoerder Christine Rompa. Een vierde reden voor de variatie is dat veel prijzen historisch bepaald zijn en er niet over alle prijzen elk jaar opnieuw onderhandeld wordt. ,,Soms is een bepaalde prijs zo ge groeid en als beide partijen het niet heel belangrijk vinden, blijft dat zo'', zegt Groot. ,,Daar komt bij dat uitein delijk voor het ziekenhuis telt hoe veel geld het in totaal krijgt. Wat is het totale budget? En komt een zie kenhuis hiermee uit de kosten? Voor de zorgverzekeraars speelt min of meer hetzelfde: hoeveel geld ze in totaal aan het ziekenhuis kwijt zijn, ""'""""«tow -Hwumnmnmi de duurder uit Door Marcia Nieuwenhuis Fotografie Pim Ras Wat kun je doen om niet verrast te worden met een torenhoge rekening? De Nederlandse Patiën tenfederatie adviseert bij monde van Thom Meens: „Raadpleeg altijd je ver zekeraar voordat je een planbare ingreep laat doen. Je verzekeraar weet ook welk ziekenhuis ge specialiseerd is en welk ziekenhuis er minder erva ring mee heeft.'' Nadat zorgverzekeraar CZ besloot het prijskaartje van behandelingen ónder het maximale eigen risico van 885 euro te openba ren, hebben veel zorgver zekeraars dat voorbeeld gevolgd. Als je inlogt met je DigiD kun je op de websites van veel verzeke raars prijzen vergelijken. Zilveren Kruis ontwikkelde bijvoorbeeld een tool die niet alleen inzicht geeft in de prijs, maar ook in de wachttijd. ,,En zodra infor matie beschikbaar is over de kwaliteit, dan volgt die ook'', aldus Zilveren Kruis woordvoerder Christine Rompa. ,,De één wil liever bij het ziekenhuis om de hoek, de ander wil wel wat reistijd maken, maar niet langer wachten dan vijf weken'', legt ze uit. Ga bij een plan bare behande ling na of de in greep minder kost dan je eigen risico. 2 Check hoeveel van je eigen risico je al hebt opgebruikt. 3 Zoek de offi ciële naam van de behandeling of de behandelcode. Die kun je bijvoor beeld opvragen bij je huisarts of je verzekeraar. 4 Ga naar de website van je zorgverzeke raar of bel die om de prijzen per zieken huis te vergelijken. 5 Check ook nog even of de huisarts de ingreep kan doen, dan betaal je voor de verrichting zelf helemaal géén eigen risico. DINSDAG 10 DECEMBER 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58