8 ZORGVERZEKERINGEN Karin Veldman (50) Chronisch ziek Marjolijn en Paul van der Meer (67 en 69) Pensionado's zorg voor meer geld Een intern stemmetje maakte haar wijs dat ze harder moest werken dan 'normale mensen' en dat droeg bij aan de ontwikkeling van een burn-out. Met een uitkering is 220 euro per maand aan zorg premie (bij verzekeraar IZZ) een flinke kluif. ,,Op de dag dat de premie van 2020 bekend werd gemaakt, zat ik al om negen uur achter mijn computer.'' zorgverzekeraar een contract heeft. Anders krijg je misschien maar een deel van de reke ning vergoed. Ga na welke zorgaanbieders dat zijn. Zijn jouw fysiotherapeut en het zieken huis in de buurt wel gecontracteerd? Wat je moet weten: bij spoedeisende zorg behandelen alle ziekenhuizen je! En de verze keraar betaalt altijd. Als je gaat samenwonen, neem dan ieder een eigen polis. Het is niet handig om er één van te maken. Het is bijvoorbeeld niet goed koper. Daarnaast behoud je je onafhankelijk heid, mocht de relatie spaak lopen. Trouwen doet voor de zorgpolis niets. Willen jullie een kindje? Dan moet je wel even vooruitkijken. Neem voor het jaar waarin de blijde verwachting tot een uit komst gaat leiden voor de moeder een uitge breidere aanvullende verzekering waarin dekking voor ziekenhuis- en kraamzorgkos- ten is geregeld. Heb je een medische indicatie, dan wordt bevallen in het ziekenhuis betaald uit de basisverzekering. Heb je geen medische indicatie en wil je toch bevallen in het zieken huis, dan betaal je een eigen bijdrage. Er zijn aanvullende verzekeringen waarin je die ei gen bijdrage kunt afdekken. Overigens gaat bevallen niet ten koste van je eigen risico. Voor kraamzorg thuis betaal je een eigen bijdrage van 4,50 euro per uur. Er zijn aanvul lende verzekeringen waarin je deze eigen bij drage kunt afdekken. Het eigen risico is niet van toepassing voor kraamzorg. Vergeet niet het volgende jaar de aanvulling weer uit de polis te halen - tenminste, als je geen kind ter wereld wilt brengen in dat jaar. In je latere leven, zo na je 50ste, ga je soms mantelzorg verlenen aan bijvoorbeeld ouders. Bij sommige verzekeraars is daarvoor iets te regelen via aanvullende verzekeringen. Zo betalen ze bijvoorbeeld een mantelzorg cursus, of regelen voor een paar dagen vervangende mantelzorg als je even 'vrij' wilt zijn van deze zware taak. 50-60en tot pensioen De zorgbehoefte is misschien aan het veran deren. Kijk naar hoe de medische zorg het af gelopen jaar is geweest. Sommige zaken hoef je niet meer te verzekeren. Na pensioen Je valt dan uit de collectieve verzekering van je werkgever. Je zult weer zelf de boer op moeten. Weet bij deze zoektocht dat heel veel zorg is geregeld in de basisverzekering. Kijk dus heel bewust naar wat een aanvullende polis nog toe kan voegen. Kijk of je recht hebt op zorgtoeslag via Mijn toeslagen op belastingdienst.nl. »70+ Helaas kan ouderdom met gebreken gepaard gaan. De kinderen mantelzorgen soms al, maar het komt voor dat dat niet genoeg is. Er moet zoveel zorg worden verleend dat de Wet langdurige zorg (Wlz) of de Wet maatschap pelijke ondersteuning (Wmo) van toepassing zijn. Wat moet je dan met de zorgverzekering doen? Verplicht blijft de basisverzekering, maar het uitzoeken van een aanvullende verzekering is niet makkelijk. Het CAK zou je daarbij kunnen helpen. Dit overheidsorgaan regelt de toeslagen voor de beide wetten. Ver standig is het als de kinderen dit aanvragen. Chronisch ziek Bij eventueel overstappen naar een andere (goedkopere) verzekeraar is het belangrijk om te weten wat er wordt vergoed. Vergelijk bij voorbeeld het hulpmiddelenreglement van de huidige verzekeraar met dat van de moge lijk nieuwe. Bel naar die mogelijk nieuwe ver zekeraar en vraag ernaar! Wie weinig heeft Met elke verzekeraar kun je afspreken dat je het eigen risico gespreid over het jaar betaalt; dat scheelt al. Voor mensen met een minimum inkomen zijn er twee mogelijkheden om de premie voor de zorgverzekering op te brengen. Er is de zorgtoeslag: het inkomen mag in 2020 niet hoger zijn dan 30.481 euro om voor een toe slag in aanmerking te komen. Je vraagt hem aan via Mijn toeslagen op belastingdienst.nl. Daarnaast heeft de gemeente waar je woont vaak regelingen, gebaseerd op een overeen komst met een zorgverzekeraar. Minima kunnen langs die sympathieke weg dan korting krijgen op hun premie. merken dat je minder kunt A/V, DINSDAG 10 DECEMBER 2019 GO Woont in Assen m Levensfase 50-60 Elke dag stofzuigt Karin haar huis. Niet omdat ze zo'n oprui- merig type is, maar omdat ze een zeer zeldzame ziekte heeft. Ze lijdt aan het syndroom van Netherton, een ernstige huidaan doening die bij slechts één op de miljoen mensen voor komt. Door huidschilfers Vo|gend laar die zich wederom ophopen, minder ontstaat er een schilfe rige en droge huid die iets van een vissenhuid heeft. Het syndroom is een variant van de verzamelziekte ichthyosis (afgeleid van het Griekse woord voor vis, ichthys). Karin is chronisch moe, en niet alleen fysiek. ,,Door alle pesterijen vanwege mijn uiterlijk heb ik PTSS opgelopen. Ik mocht bijvoorbeeld als kind alleen het zwembad in als er een foto bij de kassa hing met een doktersbriefje dat ik niet besmettelijk was.'' Volgend jaar wordt het, zegt ze, 'wederom minder zorg voor meer geld'. Zo is de onbeperkte fysio in haar pakket versoberd tot één maal per week. ,,Ik kan wel weer alle aanbieders gaan vergelijken, maar ik begin me af te vragen of het al die uren waard is. En daar bij: de ervaring leert dat wat er aan premiekosten afgaat, er net zo hard weer bijkomt aan eigen bijdragen.'' -Virginia Groenendijk Van de mensen van 65 jaar en ouder heeft 70 procent een chronische ziekte (Kennisplein Zorg Voor Beter). Wonen in Bilthoven Levensfase 60+ De eerste dozen zijn verhuisd. In januari gaan Paul en Marjolijn over: al tien jaar staat hun leven in het teken van het woonproject waar ze van hun oude dag gaan genieten. Ze zijn 38 jaar samen, met drie kinderen en drie kleinkin deren, op wie ze soms passen. Paul deed vroeger acquisitie bij een verzekeraar, Marjolijn was onderwijzeres. Paul werkt nu nog twee dagen per week: hij helpt mensen met schulden bij hun inkomstenbelasting. De twee houden van tuinieren, lezen en wandelen. Samen natuurlijk. En dan is er de woongroep. Met 34 anderen hebben ze het ge bouw ontworpen en laten bouwen. Ieder heeft een appartement naar eigen smaak, gezondheid, wensen en budget. Daarnaast komen er een grote tuin, een gemeenschap pelijke ruimte en genoeg activiteiten. Vervelend Zo hopen ze om te de eenzaam heid voor te zijn. Met de jaren komen ook de kwalen. Ze zijn maximaal verzekerd bij Nationale-Nederlanden. Marjolijn heeft lichte reuma. Paul heeft astma en CMT, een progressieve spierzenuwziekte. Schrijven en lopen, het wordt steeds lastiger. Paul: „Vervelend om te merken dat je minder kunt. Ik ben een klusser, nu is een simpel schroefje erin draaien al lastig.'' Toch noemen Marjolijn en Paul zichzelf 'echte geluksvogels'. Ze hebben het samen goed. Ook dankzij hun kinderen en kleinkinderen - van wie ze overigens niet meer mogen praten over het woonproject. Paul: ,,Daar hebben we het te vaak over, schijnt het..." -Loudi Langelaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56