Nauwelijks acceptabel basisniveau Eigen risico: gemiddeld €4000 ZORGVERZEKERINGEN 5 Op een paar punten scoort onze zorg wel bovengemiddeld. Zoals op toe gankelijkheid, blijkt uit de Future Health Index van Philips. Hiermee wordt bedoeld in hoeverre zorg beschikbaar is voor burgers. Daarbij wordt bijvoorbeeld gekeken naar wachtlijsten in ziekenhuizen en de reistijd die een patiënt gemiddeld moet overbruggen om een zieken huis te bereiken. Ook de OESO oordeelt dat de wachtlijsten in Nederland relatief kort zijn. Voor een staaroperatie heeft Nederland bijvoorbeeld de kortste wachttijd van alle OESO-landen. En voor heup- en knieoperaties zijn alleen de wachttijden in Denemarken korter. Nut van vergelijken Oké, maar worden we ook wijzer van al die vergelijkingen? Meerding: ,,Zeker wel. Toen een aantal jaren geleden uit internationale vergelij kingen bleek dat de sterftecijfers van pasgeborenen hier relatief hoog zijn, is Nederland daarop gaan sturen. Door de invoering van de 20-weken- echo en het verbeteren van de sa menwerking tussen verloskundigen en gynaecologen. Dat heeft tot verla ging van de babysterfte geleid.'' Toch blijkt uit recente cijfers dat de babysterfte vorig jaar weer iets is gestegen. ,,Vergelijken is één ding. Maar overnemen is een tweede'', reageert gezondheidseconoom Xander Koolman van Vrije Universiteit Amsterdam. Volgens hem is het lang niet altijd mogelijk om de voordelen van het ene zorgsysteem te 'trans planteren' naar het andere systeem. Zo wordt Singapore vaak als voor beeld gezien van een land waar de zorg goed en goedkoop is. Dat heeft onder meer te maken met de cultuur van de Singaporezen, zo blijkt uit een studie van de Rijksdienst voor Sterftecijfer van pasgeborenen bleek hoog, verbeterde iets maar trekt nu weer aan Ondernemend Nederland. ,,Wan- neer de grootouders zorg nodig hebben, vangt de familie dit groten deels op. Jonge gezinnen gaan zelfstandig wonen, maar blijven vaak dichtbij ouders om toch zorg te kunnen verlenen.'' Een ander voorbeeld. Koolman: ,,In de Scandinavische landen heb ben de ziekenhuizen meer grip op de zorgkosten omdat artsen daar in dienst zijn. Als we dat in Nederland willen, dan zouden we artsen moe ten uitkopen uit de collectieven waarin ze nu werken. Dat zou oplo pen tot boven de 500.000 euro per arts, niet echt realistisch dus.'' Volgens Koolman is het zeker interessant om te weten wat er in het buitenland gebeurt. ,,Maar aan sommige dingen binnen ons zorg stelsel zitten we gewoon vast.'' GO DINSDAG 10 DECEMBER 2019 Brazilië Correspondent Joost de Jong Medische zorg is in Brazilië voor iedereen gratis. Dat no bele uitgangspunt, vastgelegd in de grondwet, lijkt mooier dan het is. Adequate medi sche voorzieningen tot in alle uithoeken van het immense land efficiënt en deugdelijk organiseren is een bijna on doenlijke klus. Bovendien gaat het om 210 miljoen Brazilia nen, zodat het logisch is dat de kosten van het publieke medische systeem SUS (Si- stema Ünico de Saude), die worden opgebracht door de federale overheid, de deelstaten en gemeenten, astronomisch zijn. Gevoegd bij economische crisis, wanbeleid en corruptie betekent dat in de praktijk dat vooral in de dichtbevolkte stedelijke perife rieën en het uitgestrekte bin nenland de medische zorg naar westerse maatstaven nauwelijks een acceptabel basisniveau heeft. Dat uit zich in lange wachttijden en -lijsten voor een behandeling, patiën ten die dagenlang in hun bed verblijven op de gangen van ziekenhuizen, op sommige plaatsen afwezigheid van dokters of het op medische posten ontbreken van basis voorzieningen als injectie naalden, pleisters, vaccinaties en dergelijke. Particulier Wie het zich kan veroorloven, verzekert zich daarom parti culier en maakt gebruik van vrijgevestigde artsen of aan de verzekeringsmaatschappij verbonden klinieken. De kos ten daarvan variëren, maar beginnen bij zo'n 100 euro per maand. Aangezien acht van de tien werkende Brazilianen niet meer verdienen dan één (circa 220 euro) of twee minimum salarissen (440 euro), is parti culier verzekeren alleen weg gelegd voor de happy few. Verenigde Staten Correspondent Karlijn van Houwelingen Veel Amerikanen zijn stikjaloers op het Neder landse zorgstelsel. U stoort zich aan het eigen risico van 385 euro? In de VS is het eigen risico ge middeld bijna 4000 euro, berekende verzekeraars platform eHealth. De ver zekering kost maandelijks gemiddeld 400 euro. Per persoon. En dat is nog zonder eigen bijdragen, die ook flink kunnen oplopen. Amerikaanse dokters en ziekenhuizen brengen namelijk astronomische bedragen in rekening. Een bypass-hartoperatie kostte volgens de internationale federatie van zorgverze- kaars in de VS gemiddeld 65.700 euro in 2013, met uitschieters naar ruim 132.000 euro. In Nederland kon het voor 13.700 euro. Onderverzekerd Ongeveer de helft van de Amerikanen krijgt een polis van zijn werkgever en hoeft dat dus niet allemaal zelf te betalen. Maar wie zo'n baan niet heeft - on dernemers en freelancers bijvoorbeeld - is aangewe zen op private verzeke raars. Vooral mensen die geen aanspraak maken op de subsidies die beschik baar zijn dankzij zorgher- vormingen van ex-presi dent Obama, eindigen vaak 'onderverzekerd'. Ze heb ben op papier wel een ver zekering, maar die dekt zo weinig dat ze alsnog in financiële problemen komen bij ziekte. Zo'n 28 miljoen Amerikanen waren vorig jaar helemaal niet verzekerd. Het gevolg: een op de vier vrouwen en een op de vijf mannen heeft in 2017 medische zorg moe ten laten schieten of uit stellen vanwege de kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53