We mopperen in Nederland best veel over de zorg. Maar is het gras groener bij de buren? Onze gezondheidszorg in internationaal perspectief. Behandelingen snel en goed 4 ZORGVERZEKERINGEN iet voor niets behoort onze zorg tot de beste van Eu ropa', staat in het Regeer akkoord. De politiek mag zich graag op de borst kloppen als het om de kwa liteit van ons zorgstelsel gaat. Er bestaan allerlei internationale verge lijkingen, en het is niet moeilijk om een paar statistieken te vinden die dat positieve beeld bevestigen. De burger denkt er soms wat anders over: Nederlanders klagen veel over de zorg, bijvoorbeeld over de hoge kosten en de lange wachtlijsten. Hoe scoort ons zorgstelsel werkelijk als we het vergelijken met andere landen? Nederland heeft best een uniek zorgstelsel, met zowel publieke als private elementen. De overheid laat de zorg over aan zorgverzekeraars en -aanbieders die elkaar beconcurre ren, maar stelt daar wel voorwaarden aan. Zo zijn verzekeraars verplicht iedereen te accepteren voor de basis verzekering, ongeacht hoe (on)ge- zond iemand is. En de nominale premie moet voor iedere verzekerde hetzelfde zijn; het werkgeversdeel Op een ranglijst van 35 OESO-landen staan we op plek 8. Toch is dat niet per se negatief, stelt Willem Jan Meerding, zorgcon- sultant en oud-medewerker van de Raad voor Volksgezondheid en samenleving. ,,In landen met een hoger welvaartspeil geven inwoners een groter percentage van hun inko men uit aan zorg. Dat komt doordat mensen gezondheid over het alge meen heel belangrijk vinden.'' Zo staan Zwitserland, Noorwegen, de VS en Duitsland nog hoger op de lijst als het om zorgkosten gaat. ,,In het geval van Duitsland komt dat doordat de vergrijzing daar verder gevorderd is. In Nederland valt het hoogtepunt van de vergrijzingsgolf in 2040. De zorgkosten zullen hier door de komende jaren nog verder stijgen'', aldus Meerding. Daar staat tegenover dat we in Nederland met 385 euro een relatief laag verplicht eigen risico hebben. België kent bijvoorbeeld een systeem Kosten van de gezondheidszorg Volgens de OESO zijn de zorgkosten per persoon hier relatief hoog van de zorgpremie is inkomens afhankelijk. De inhoud van het basispakket wordt bovendien door de politiek bepaald. Het idee is ener zijds dat ons zorgstelsel solidair en toegankelijk is: niemand valt buiten de boot. En anderzijds dat concur rentie de kwaliteit hoog en de kosten laag houdt. Welvaartspeil Maar pakt dat in praktijk ook zo uit? De OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling) vergelijkt ieder jaar de gezondheidszorg in 35 industrie landen. Uit dat onderzoek blijkt dat de zorgkosten per hoofd van de bevolking bij ons relatief hoog zijn. van 'remgeld' waarbij de patiënt iedere keer een bepaald deel van de behandeling moet ophoesten. Daar zit wel een maximum aan, maar dat kan - afhankelijk van het gezinsinko men - oplopen tot 1910,16 euro per jaar (2019). Ook zijn medicijnen in België duurder dan hier. Kwaliteit Niet alleen de kosten, maar ook de kwaliteit van de zorg bepalen of een zorgstelsel goed is. ,,Als je de kwali teit van de zorg en de levensver wachting van Nederlanders neemt, dan scoren we op de meeste indicato ren gemiddeld. De politiek gelooft graag dat we tot de top behoren, maar in werkelijkheid behoort Nederland eerder tot de middenmoot als je kijkt naar landen met gelijke welvaart'', al dus Meerding. De levensverwachting bij mannen is hoger dan in de meeste andere landen, terwijl vrouwen relatief minder oud worden. Verder sterven in Nederland relatief meer mensen aan kanker en relatief min der aan bepaalde hart- en vaatziek ten, zo bleek vorig jaar uit een inter nationale vergelijking van het RIVM en het ministerie van VWS (Volks gezondheid, Welzijn en Sport). Op toegankelijkheid scoort Nederland bovengemiddeld DINSDAG 10 DECEMBER 2019 GO Zorgen in het buitenland Door Irene van den Berg Fotografie Getty Images Per hoofd van de bevolking, omgerekend naar dollars en aangepast op koopkracht. Verplichte bijdrage Eigen bijdrage Plek van Nederland op de OESO-ranglijst gezondheidsuitgaven per hoofd van de bevolking in 2018. 10.000 8000 6000 4000 xi to tO G) X x X X X O) X X co co cm co co co S3 O) CD X O x x co CM CV CM CM o co co co S! to n CM CM CM CM CO x xf w CM CM a 1 2000 X CM f° <3 CO CM CM CM CM CO BRON: OESO België Correspondent Mark van Assen Als je het aan minister Maggie De Block vraagt, hebben de Belgen niks te klagen: „Onze gezondheidszorg is van goede kwaliteit en we hebben een gene reus systeem van ver zekeringen." Ze baseert zich hierbij op de Euro pese gezondheidsindex van de Zweedse denk tank Health Consumer Powerhouse. Die verge lijkt de zorgstelsels in 35 Europese landen. De Belgen stegen dit jaar van plek 8 naar plek 5, met Zwitserland, Nederland, Noorwegen en Denemarken voor zich. En inderdaad: de behandelingen in België blijken snel en goed, de kindervaccinatiegraad is hoog en de zorg is betaalbaar. Iedereen is verplicht verzekerd via het ziekenfonds. De kosten van de zorg worden betaald uit de sociale bijdragen van werkgevers en werkne mers. Het eigen risico (hier: de 'maximumfac tuur') is inkomens afhankelijk. En dat gaat heel precies. Wie bij voorbeeld een netto be lastbaar gezinsinkomen heeft tussen de 29.214,94 en 39.426 euro heeft een maximumfactuur van 1061,20 euro. Een min punt zijn de lange wacht lijsten in de mentale zorg; ook is de infor matieverstrekking aan de patiënt niet altijd even goed. Tekort Zorg is over het alge meen prima geregeld in België. Toch doet zich één typerend probleem voor, met name in het tweetalige Brussel. Leg als je die taal matig beheerst maar eens in het Frans uit dat je een vage pijn hebt ergens in de buurt van je linker schouder, net onder je schouderblad. Op een speciale site kun je weliswaar een huisarts zoeken 'die uw taal spreekt', maar dan kom je er al snel achter dat er te weinig Nederlands talige huisartsen zijn. Een van de redenen: sommigen sluiten zich aan bij de Franstalige Huisartsenkring, omdat ze dan minder wacht diensten hoeven te draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52