December, overstapmaand Zorgverzekering2020 Elk jaar verandert er wel iets in de zorgverzekering. Die wijzigingen kunnen invloed hebben op de hoogte van je premie of de inhoud van je pakket. De belangrijkste veranderingen op een rij. 2 ZORGVERZEKERINGEN voorwoord ijn opa, naar wie ik vernoemd ben, was boer. Zijn ouders stierven jong, opa kreeg op zijn 21ste de zorg over de boerderij en nog acht zusjes en broertjes, en begon al snel aan zijn eigen gezin. Een talrijk gezin, met vijftien kinderen, 'en niet één dooie' werd daar trots aan toegevoegd. Oma's hart stopte in 1967, het leven van opa eindigde in 1971, opgevreten door kanker. Opa was niet verzekerd. Hij was goed met geld, zat ook in het bestuur van de lokale Boerenleenbank (de 'bo' van de latere Rabo bank). Ziekte in zijn gezin en een boerderij- brand betaalde hij uit eigen zak. Verzeke raars, vond hij, waren misschien prima voor anderen, hij kon het op zijn manier beter verdienen. Iedere Nederlander heeft nu een ver plichte zorgverzekering. Maar ook nu kan het geen kwaad om scherp te blijven op nut, noodzaak en kos ten daarvan. Het is een cijfer van vorig jaar, maar 72 pro- Doel is de cent van de pre- lezer te helpen miebetalbrs had toen een basispolis bij het kiezen waarvoor een van de beste goedkoper alter natief bestond. verzekering Mogelijk 9,8 mil joen verzekerden betaalden te veel. Dat zal dit jaar niet veel anders zijn. In deze bijlage proberen we de zorgverze kering op veel manieren te tackelen. Uitein delijk doel is onze lezers te helpen bij het kiezen van voor hen de beste verzekering. We kijken naar de wettelijke veranderingen, vergelijken Nederland met het buitenland, onderzoeken onze levensfasen en proberen in zeven stappen de weg naar een nieuwe verzekering te vinden. Kies wat je lezen wil. Hier en daar verwij zen we naar een handige rekenhulp van de vergelijkingssite Independer, een zuster bedrijf van deze krant dat onafhankelijk en ongebonden adviseert, transparant en in het belang van de individuele consument. En stap uiterlijk 31 december over, dat scheelt veel rompslomp daarna. Is het allemaal te veel? Begin dan aan het eind. Op pagina 15 vertellen we hoe je je weerstand tegen ogenschijnlijk ingewik kelde vraagstukken overwint. Ik denk dat mijn opa het zwaarder had. COLOFON ■y> v/o et is het gemakkelijkst om lekker te blijven zitten bij je huidige zorgverzekeraar. Maar dat betekent niet dat alles dan ook automa tisch hetzelfde blijft. Want ieder jaar mogen zorgverzeke raars hun voorwaarden, zoals hun premie en pakket, aanpassen. Soms zijn ze daartoe verplicht door nieuwe maatregelen van de overheid. Het is dus belangrijk dat je als verzekerde weet wat er volgend jaar allemaal verandert. Dan pas kun je beslissen of je bij je verzekeraar blijft: mis schien is overstappen gunstiger. 1 Zorgpremie gaat omhoog Bij de meeste verzekeraars gaat de premie omhoog. We gaan uit van een basisverzekering met minimaal eigen risico. Bij DSW stijgt het maandbedrag bijvoorbeeld met 6 euro. De ziektekostenpremie van de basisverzekering van Menzis wordt 1 euro per maand duurder. Maar er zijn ook dalers. De premie bij Nationale-Nederlanden daalt het hardst, daar betalen verzekerden per maand 5,84 euro minder dan vorig jaar. Bij OHRA gaan klanten in 2020 5,06 euro minder betalen. En bij CZ gaat de premie met 3,85 euro omlaag. Waarom stijgt de premie bij de ene verzekeraar, terwijl hij bij de an der daalt? ,,Dat hangt vooral af van de reserves van de zorgverzekeraar'', zegt Bas Knopperts van vergelij kingssite Independer. ,,Het kabinet sprak op Prinsjesdag de verwachting uit dat we in 2020 jaarlijks 37 euro meer zouden gaan betalen voor de basisverzekering. De meeste zorgver zekeraars gebruiken een deel van hun opgebouwde reserves om minder te verhogen of te verlagen.'' Ook als je alleen een basisverzeke- ring afsluit, kan het dus lonen om te shoppen. De goedkoopste basisver zekering is 101,95 euro (Gewoon ZEKUR-polis) en de duurste 142,95 euro (De Amersfoortse Basisverzeke ring restitutie). Knopperts: ,,Let op: deze polissen verschillen qua keuze vrijheid wel enorm. Bij de goedkoop ste heb je beperkte keuze wat betreft ziekenhuizen waar je zonder bijbeta ling naartoe kan, bij de duurste heb je volledig vrije keuze.'' 2 Collectiviteitskorting gaat omlaag Daarnaast wordt de korting op de collectieve basisverzekering deels afgeschaft. Deze bedraagt in 2019 maximaal 10 procent. In 2020 mag de korting maximaal 5 procent zijn. Een collectieve zorgverzekering is een basis- of aanvullende verzekering die in samenwerking met een collectief is opgesteld. De collectieve verzekering is heel populair: ongeveer twee derde van de verzekerden heeft er een. Ooit was de werkgever het enige collectief waarbij je korting kreeg. Maar inmiddels zijn er allerlei soorten collectieven, zoals van diabetici, studenten of leden van een sport club. Er bestond zelfs een collectieve zorgverzekering van de Postcode loterij, maar die moest daarmee stoppen omdat de verzekering in strijd was met de Gedrags- en reclamecode voor de kansspelen. Zorgverzekeringsexpert Knop perts: ,,De collectiviteiten krijgen korting zodat ze actie kunnen onder nemen om de gezondheid van leden te verbeteren. Zo kan een werkgever de gezonde levensstijl van werkne mers bevorderen, bijvoorbeeld met gezond eten in de kantine of korting op een sportabonnement. Maar als je ook collectiviteitskorting kunt krijgen door je bijvoorbeeld aan te melden op een website, schiet de regeling zijn doel voorbij. Het kwam er steeds meer op neer dat de niet- collectief verzekerden de korting ophoestten voor de collectief verzekerden.'' Uit een onderzoek van Independer blijkt dat mensen die zelf zoeken naar een basiszorgverzekering ge middeld vijf tientjes kunnen bespa ren. Knopperts: ,,Door het schrappen van een deel van de collectiviteits korting wordt overstappen deze keer nog aantrekkelijker. We verwachten dan ook dat meer mensen dat gaan doen.'' 3 Basisverzekering wordt uitgebreider De basisverzekering gaat per 2020 meer vergoeden. Het basispakket wordt onder meer uitgebreid met nieuwe medicatie tegen kanker: de geneesmiddelen durvalumab en abemaciclib. Ook het middel Fampyra, tegen multiple sclerose (ms), wordt volgend jaar door de basisverzekering vergoed. Dit medicijn verbetert het loop vermogen van patiënten. Ook nieuw is de vergoeding van 75 euro per nacht bij minimaal drie aaneen gesloten dagen behandeling zonder opname. Daarnaast wordt eerste- lijnszorg door specialisten ouderengeneeskunde en artsen met het specialisme verstandelijk gehandicapten volgend jaar vergoed. 4 Onbeperkte fysio therapie verzekeren wordt duurder Fysiotherapie valt meestal niet onder de basisverzekering. Er zijn een paar uitzonderingen: kinderen krijgen de eerste negen behandelingen voor fysiotherapie en oefentherapie ver- DINSDAG 10 DECEMBER 2019 GO Koos de Wilt is samensteller van deze bijlage Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia, i.s.m. Independer. Medewerkers o.a. Bart-Jan Dekker (graphics), Joris Kerkhof, Egbert Jan Riethof (eind redactie), Jochum Veerman, Wilco Willemsen (foto redactie), Koos de Wilt (coördinatie). Vormgeving Annemarie Gorissen, Mariska Schotman. Directie Erik van Gruijthuijsen, Bart Verkade. ©DPG Media Wat anders wordt Door Irene van den Berg Foto Shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50