Prijswinnende foto 'Ik was nie alleên...' 8 ZEELAND Boer Groenveld krijgt laatste aardappelen niet uit Schouwse akker Streektaal Frank Balkenende Looperskapelle Groenveld moet nog 5,5 hectare consumptieaardappelen oogsten. Het staartje van de oogst is uitzon derlijk laat voor het jaar. ,,Het heeft gestaag geregend, waardoor de grond te weinig opdroogt. Het is nog steeds te nat om te rooien." Een boer die aardappelen oogst op een te natte akker, smeert de grond dicht en bederft zo de grondstructuur. Ook kan hij zijn aardappelen be schadigen. Dan komt er blauw in, waardoor de aardappelen van min dere kwaliteit zijn en minder op brengen. De akkerbouwer uit Looperska pelle is niet de enige. Ook vier, vijf andere akkerbouwers op het eiland hebben nog aardappelen in de grond zitten. In andere regio's in Zeeland speelt het probleem nau welijks meer. Daar is de grond door gaans iets lichter en er is ook minder regen gevallen. Bijna alle aardappe len zijn er inmiddels geoogst. Groenveld wacht op een droge week in december. ,,Maar de weersvoor uitzichten beloven weinig goeds. Voor de kerstdagen gaat rooien er waarschijnlijk niet van komen." Milde winter De enige kans om de laatste aardap pelen te redden, is een zeer milde winter. Groenveld. ,,Je kunt de aard appelen nog in het voorjaar oogsten, maar dan het mag het van de winter niet meer dan drie graden vriezen. Anders gaat de oogst verloren." Bij flinke vorst wordt het zetmeel in de aardappel namelijk omgezet in sui kers. Als consumptieaardappel is de oogst dan ongeschikt. Mogelijk kan de zetmeelindustrie er nog iets mee. Zo niet, dan worden de aardappelen ondergeploegd. Voor Groenveld zou het financieel slecht uitpakken. Ak kerbouwers met een regulier bouw plan verdienen vooral hun boter ham aan aardappelen en uien. De natte akkers bemoeilijken ook het inzaaien van wintertarwe, zegt Het heeft gestaag geregend, waardoor de grond te weinig opdroogt Tonco Padmos, akkerbouwer in Scharendijke en bestuurslid van Agrarisch Schouwen-Duiveland. ,,Er zijn te weinig droge dagen voor ploegen en zaaien. Die dagen die be schikbaar zijn, gebruik je nu om te oogsten. En als dan de tractorsporen weer zijn volgelopen met water, kun je niet inzaaien. Het vervelende is dat de grond in deze tijd van het jaar niet meer opdroogt. Zo doe elke dag net niks." Akkerbouwers kunnen eventueel besluiten om in plaats van winter tarwe in april zomertarwe te zaaien. Padmos: ,,Er is dus een uitwijkmo gelijkheid, maar het nadeel is dat zomertarwe minder opbrengt dan wintertarwe." WESTKAPELLE De vuurtoren bij Westkapelle met op de achter grond de Noordzee. Die foto van Kevin de Vrieze was volgens het stemmende publiek de mooiste die dit jaar op Instagram werd ge zet met de hashtag #mijnzeeland- foto. Meer dan 5600 foto's werden op die manier op Instagram geplaatst. De wedstrijd is een initiatief van de VVV Zeeland. Thema was 'Waarom ben jij fan van Zeeland?'. Een professionele jury koos maandwinnaars, en het publiek mocht daaruit - door middel van likes op het Instgramaccount @vvvzeeland - de jaarwinnaar kiezen. Dat werd de foto van Ke vin de Vrieze uit 's-Heer Hen drikskinderen. De VVV noemt de wedstrijd een succes en houdt er volgend jaar weer één. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Hulde Tijdens de gestaakte topper in de tweede klasse E van het zater dagvoetbal tussen Oostkapelle/ Domburg en Nieuwenhoorn be sloot de aanvoerder van eerstge noemde ploeg om, samen met zijn manschappen, boos van het veld te stappen (9 dec). Vermoe delijk kon het een en ander niet los worden gezien van het be denkelijke optreden van de scheidsrechter van dienst. Ik wil de captain complimenteren met zijn verfrissende keuze, die na volging zou moeten krijgen. In het huidige amateurvoetbal barst het van de redenen om van het veld te stappen. Ik denk bijvoor beeld aan rechtsbacks met de neiging om crosspasses te ver sturen, inworpen op zakhoogte, clubgrensrechters in scheids- rechterstenue, spitsen die te stoer juichen, trainers die praten over 'de restverdediging' en stuurlui die aan wal blijven staan. Alleen door vaker van het veld te stappen, maken we met zijn allen echt een statement te gen de bedenkelijke staat van ons amateurvoetbal. Wouter Koster Koningin Wilhelminalaan 37, Vrouwenpolder Hyperloop Zeeland en Groningen zitten vol spanning te wachten totdat dui delijk wordt waar het Europees testcentrum van de hyperloop (4 dec) komt. Schitterend hoor, de techniek en allemaal knap be dacht en ja, je moet mee met je tijd hoor ik steeds zeggen. Maar, moeten wij dat allemaal wel wil len? Dat alles zo snel gaat? Door snelheid ben je nauwelijks be wust van de plaats waar men zich bevindt. Daarom vind ik het een prima idee om weer 100 kilome ter te gaan rijden in plaats van 120 of 130 kilometer. Wat zeggen 7 minuten om ergens eerder aan te komen? Ga gewoon eerder van huis. Ik hoop echt dat de hyper loop naar Zeeland komt: voor de naam, het project en de werkgele genheid. Alleen de snelheid waar we vandaag de dag aan moeten toegeven, vind ik nogal wat. Om me bij het gezegde te houden, het zal mijn tijd wel duren. Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Salaris De krant (7 dec) meldde in een overzicht wat Tweede Kamerleden vergoed krijgen naast hun vaste 'salaris'. Duidelijk werd dat vaak extra vergoedingen worden be taald waarop geen recht is! Het te rugbetalen wordt alleen onder grote politieke druk of opinie van de burger gedaan! Dat de burger hierdoor geen vertrouwen in poli tici meer heeft, is begrijpelijk. Als schril contrast drie voorbeel den hoe burgers behandeld wor den. Een kleine administratieve fout in de aanvraag voor Kinder- opvangtoeslag leidt tot het stem pel fraudeur door de belasting dienst! Een jongen met beperking (Wajong-uitkering) moet zijn bo nus aan het UWV terugbetalen. Een AOW'er met partnertoeslag (partner nog geen pensioen of in komsten) moet direct 10 procent inleveren bij kleine extra inkom sten uit werk (boven 2760 euro bruto p/m). Hier is de belasting dienst wel super snel om dit door te geven aan de Sociale Verzeke ringsbank. G.M. de Jonge Goeman Borgesiusstraat 17, Vlissingen Oe ouwer je oordt, oe hróter je verleden is en je moe aoltied wi oppasse nie te vee in de tied van vroeger te bluve angen. Zó an 't einde van 't jaer kieke me een bitje trug nè oe of 't was en voruut nè de toekomst. Joenge mensen ebbe vee goeie voornemens en plannen, ouweren ope eigenlijk da ze aol nog een bitje mee kunne voral gezond bluve en ook nog een bitje kunne ge niete van 't leven. Wan, oordt er ge- zeid, vóda je d'r erreg in eit Di wier dit naejaer vee aandacht geschoenke an de mensen, vó wie de tied kruupt en die eênzaem bin. En an de andere, die wat aandacht moete geve an zulke mensen. As ik in een verzurgingsuus m'n verhalen uut het leven gegrepe ver- telle, vraeg ik ook dikkels of ze eên- zaem bin. En dan zeie ze da ze 't nog stikke druk ebbe..! Iemand, die d'r vó geleerd ao, vertelde op de tv da eêl vee eênzaeme mensen dat alleên voele lang bluve ontkenne. Ze zette je, lachend, op 't verkeerde beên. Neê, vó ulder hin koffieochen of een brei- clubje! Toch kreeg ik een een stuitje gelee een eerlijke reactie te oren van een oud vrouwtje in een rolstoel. Ze kwam af op een middeg 'vertellen in het dialect' mee een hróte groep ou- were mensen. Ze zat op de voorste rij en genoót zichtbaer van alles wat ze oorde. Het gaf mien ook een goed ge voel iemand zó te zien genieten bie het vertellen, iemand die zó joe ver halen wardeert! Nae die middeg zag ik ze nog zitte bie de uutgang. Ze wachtte op de taxi, die ze nè eur ver- zurgingsuus moest brienge. Ik sprak ze an, eigenlijk ook om te vissen nè een complimentje, wan as t'r éên ge noten ao Ze keek me an, of ze me nauwelijks mi herkende. Een vermoeid an- doende glimlach kwam op d'r mond. Ze zei: ,,Meneer, ik heb bijna niets verstaan, want ik ben ontzettend doof. En wat ik verstond, begreep ik niet want ik kom helemaal niet uit Zeeland". Ze merkte da'k verrast was en ik meldde da ik docht da ze toch echt de êle middeg ao zitte geniete. ,,Meneer, ik snap het wel hoor. Maar ik heb echt een fijne middag gehad, want ik was weer eens onder de mensen, niet alleen. Zó'n opmerking maekt je bescheie. Ze ao me hlad nie nódig. Contact mee andere mensen was vó eur ge noeg. Bie het nè ruus rieën docht ik er wi an oe belangriek contacten mee andere kunne weze. En ik zou de eênzaeme mensen, die dit leze, wille zeie: Hae toch, as je 't kan opbrienge, nè de koersbal, de kookclub, het zangkoortje, koffieochen of 'dagje weg'. En nog een persoónlijke tip: Hae biljarte, ze zien je hraog komme en 't is stik gezelligJe kan zelfs te gen biljartballen praote.! En vó ie- dereên: Nie te eênzaeme kerst en jaerwisseling! dinsdag 10 december 2019 Grond nog te nat om te oogsten Akkerbouwer Tom Groenveld uit Looperskapelle krijgt zijn laatste aardappelen niet uit de grond. De Schouwse zware zeeklei is nog steeds te nat om te oog sten. ,,Ik hoop op een droge week in december, maar de weersvoorspellingen beloven weinig goeds." -Tom Groenveld, akkerbouwer De winnende foto van Kevin de Vrieze, gemaakt bij Westka- pelle. FOTO KEVIN DE VRIEZE In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40