m r Wie wil er schitteren in een postcardvideo tijdens Songfestival? NIEUWS 3 Nieuwe maatregelen laten op zich wachten, boeren overleggen over acties m w. Boeren wachten in spanning op de nieuwe stikstofplannen van het kabi net. Minister Carola Schouten van Landbouw kondigde eerder aan dat in december een 'breder pakket' met maatregelen voor de agrarische sector bekend zou worden, met daarin onder meer plannen om boeren uit te kopen of te verplaatsen. Die maatregelen moeten de nodige stikstofruimte op leveren, waardoor de natuur opknapt en bouwprojecten in Nederland op termijn weer kunnen doorgaan. Maar de maatregelen worden nu over de kerstvakantie heen getild, waarschijnlijk tot eind januari, zo melden Haagse bronnen. „Binnen de coalitie is men het nog niet eens'', zegt een bron. Met name VVD en CDA botsen met coalitiegenoot D66. Die laatste partij pleitte voor een halvering van de veestapel, terwijl VVD en CDA niet willen dat boeren worden ge dwongen om te stoppen. Door het uitstel kopen de regerings partij en tij d om er met elkaar uit te ko men. Ook wachten ze het stikstofad vies af van de commissie-Remkes over de luchtvaart, dat naar verwachting rond de jaarwisseling wordt gepresen teerd. Mogelijk stemt ook de Eerste Kamer pas in januari over de stikstofwet van het kabinet. Met die wet wil het kabi net de eerste spoedmaatregelen ne men om de woningbouw vlot te trek ken, maar de oppositiepartijen zijn kritisch. De coalitie heeft steun nodig van de PvdA óf het trio SGP, 50Plus en fractie-Otten om de wet door de se naat te loodsen. Vandaag overlegt de Eerste Kamer of er al volgende week over de wet wordt gestemd - zoals minister Schouten vroeg - of pas in januari. „Meerdere partijen willen niet dat deze wet er in een achternamiddag doorheen wordt gejast'', zegt senator Niko Koffeman van de PvdD. Ondanks uitstel van het pakket lan- getermijnmaatregelen, had de radicale tak van het boerenprotest gisteravond overleg over het voorbereiden van hardere acties. Het is nog steeds de be doeling de voedselvoorziening rond de kerstdagen plat te leggen door het blokkeren van wegen naar distributiecentra van su permarkten. ,,Wijhouden graag druk op de ketel'', zegt Jeroen van Maanen namens Farmers Defence Force, ini tiatiefnemer van het nieuwe pro test. ,,We willen eerst concrete maat regelen uit Den Haag zien. Er is veel animo onder boeren om een stap ver der te gaan en te laten zien dat het ons menens is. We zitten klem door het stikstofbeleid. We hebben met ons Landbouw Collectief (hierin zijn der tien boerenorganisaties vertegen woordigd, red.) een duidelijk plan van aanpak overhandigd aan landbouw minister Carola Schouten. Tot nu toe zien we van onze voorstellen te weinig terug in haar beleid. Ze doet wel alsof alles met ons is afgestemd, maar de praktijk is een ander verhaal. Schou ten gooit zo extra olie op het vuur.'' Een woordvoerder van het ministe rie van LNV laat weten dat zowel mi nister Schouten als premier Mark Rutte opnieuw met een afvaardiging van het Landbouw Collectief gaat pra ten. Komende maandag gaan ze met elkaar ontbijten om te proberen uit de stikstofimpasse te komen. Van Maa- Minister Schouten gooit olie op het vuur nen: ,,Ze hebben een paar hengeltjes naar ons uitgeworpen. We zijn bereid om weer met het kabinet te praten, maar het moet echt tot concrete daden leiden. Tot nu toe zijn we alleen maar teleurgesteld, vandaar dat we voorlo pig doorgaan met onze acties.'' De dreigende taal van FDF plus de vrees voor lege schappen in de super markten, leidt tot nu toe niet tot veel openlijke kritiek van andere boeren- organisaties. Land- en Tuinbouworga nisatie Nederland (LTO) is begonnen met een digitale enquête over de stik stofimpasse. Boeren wordt gevraagd naar de impact en het belang van be leidskeuzes door de overheid en wat er beter kan om uit de crisis te komen. Onder de FDF-leden is wel verdeeldheid over de blokkeeractie. Het gaat om in totaal 41 postcard- video's, die tijdens de twee halve fi- nales en de grote finale op 16 mei in Rotterdam Ahoy tussen de liedjes door te zien zullen zijn. Dat waren tot dusver altijd toeristische im pressies uit het gastland, maar in 2020 wordt het over een andere boeg gegooid. ,,We hebben er heel bewust voor gekozen om tij dens de postcards het beste van Nederland te laten zien: de mensen en hun gastvrijheid, in al hun diversiteit'', meldt uitvoerend producer Sietse Bakker. ,,Van de straatbarbecue, carnavalsvereniging en het studen tencorps tot de voetbalclub, de breakdancegroep en het jaarlijkse carbidschieten we doen het sa men. Tijdens het Eurovisie Song festival 2020 willen we dSt aan die 180 miljoen kijkers laten zien. Met het thema Open Up als rode draad laten we de positieve, verbindende kracht zien die past bij ons land.'' De bedoeling is dat de 41 deelne mende artiesten bij de uitverkoren clubs en organisaties over de vloer Organisatie wil de wereld vooral de mensen en hun gastvrijheid tonen komen, om daar deel te nemen aan een activiteit, traditie of hobby van een groep Nederlanders. ,,Dit vormt straks de basis van de video's die, geheel in de traditie van het Songfestival, tijdens de halve fina les en de finale de optredens van de artiesten introduceren. Hoe de postcards eruit komen te zien en wat deelnemers precies moeten gaan doen, dat blijft voorlopig nog geheim.'' Bij vorige edities van dit mega- evenement konden delen van het organiserende land zich op deze manier in de kijker spelen. Zo streek de Nederlandse troef Dun can Laurence afgelopen mei in Is raël neer op de Mount Arbel voor zijn postcardvideo, om vervolgens in Tel Aviv glorieus te zegevie ren. Meerdere gemeentes hengelen al naar zo'n lucratief spotje, zoals Brielle, Westland en Goeree-Over- flakkee. Wie met zijn straat, groep of ver eniging een kans wil maken om een artiest te ontvangen en onderdeel te zijn van een postcardvideo, kan zich vanaf nu aanmelden op www.songfestival.nl. De opna mes vinden plaats in maart en april. dinsdag 10 december 2019 GO 'Stikstofplan' naar januari Boeren krijgen pas eind januari te horen welke nieuwe stikstofmaat regelen het kabinet voor hen in petto heeft. Eerst wilde het kabi net nog voor kerst duidelijkheid geven, maar dat blijkt onhaalbaar. Radicale boeren overleggen on dertussen of hun actie voor het platleggen van de voedselvoorzie ning rond kerst doorgaat. Peter Winterman Sanne Schelfaut Den Haag -Jeroen van Maanen, Farmers Defence Force Boeren overwegen een 'voedselblokkade' rond kerst. FOTO BSR AGENCY Met je vriendenclub of straat de show stelen voor een miljoenen publiek tijdens het Eurovisie Songfestival? De organisatie van dit muzikale spektakelstuk roept iedereen in Nederland op om volgend jaar mei te schitte ren in een speciale presentatie video. ,,Laat jouw unieke stukje Nederland aan de wereld zien.'' Marcel Potters Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3