Legaliseren kamerverhuur kan leiden tot veel rechtszaken 7 Opinie MUSEUM VEERE OVERZICHTSTENTOONSTELLING Piet Rijken leerde zichzelf tekenen en schilderen. Vanaf zaterdag is werk van de Middelburgse kunstschilder te zien in Museum Veere. i en heel fragiel wijn flesje uit de vijftiende eeuw is tweemaal te zien in Museum Veere. I In een vitrine en op een doek van de Middelburgse kunst schilder Piet Rijken (1915-2001). Heel bijzonder is dat de oorspron kelijke bewoners van de Schotse Huizen, waarin nu het museum gevestigd is, ooit uit dat flesje dronken. Het kwam in 1994 te voorschijn tijdens het uitgraven van de kelder. Archeologen stuitten toen op een beerput en troffen daarin een enorme hoeveelheid aardewerk, speelgoed, werktuigen en dat flesje. Rijken had destijds veel contact met de archeologen en ze vroegen hem de beerputvondsten te schilderen. Op vier doeken legde hij minutieus een aantal vast. ,,Hier de houten vondsten, daar het steengoed, het glaswerk en het rood aardewerk", wijst we duwe Marianne Rijken-de Bruijne. Twee van die schilderijen hingen tot voor kort nog bij haar thuis. Ze maken nu onderdeel uit van de overzichtstentoonstelling in het Veerse museum. Ze vindt het vierluik mooi. Maar nog mooier, een werk dat ook in de zaal op de eerste verdieping hangt; een stilleven met een Romeins glazen zalfpotje. Maar een schilde rij van de Grote Kerk van Veere, De Dom, daar houdt ze ook erg van. Ze wijst naar de voorgrond waar een dode boom ligt met daarachter de monumentale kerk. ,,Dat is een ty pisch werk van Piet." Bij een ander schilderij wijst ze naar een klein detail, een boomblad. Het is enorm precies geschilderd. ,,Daar had hij echt plezier in. In het ge priegel. Dat deed hij graag." Bruikleen Nicolette van Neste van Museum Veere stelde de expositie samen met medewerking van leden van de familie Rijken. Ze is er trots op dat het lukte veel werken van Rij ken bij elkaar te krijgen, ,,Maar liefst 22 verschillende particulie ren en instellingen geven werken in bruikleen." Een is zo groot dat het niet naar de eerste verdieping kon worden gebracht. Nicolette: „Medewerkers probeerden alles. Maar liefst 22 verschillende particulieren en instellingen geven werken in bruikleen Maar het is te groot." Daarom hangt De Rode Lap in een zaal op de begane grond. De tentoonstelling 'Verfijnd Verleden' met werk van Piet Rij ken is vanaf zaterdag 14 december te zien in Veere. De expositie biedt een bijzonder overzicht van het werk van deze eigenzinnige 'fijn schilder' die in de tweede helft van de vorige eeuw, tegen alle mo derne kunststromingen in, zijn ei gen gang ging. Hij gaf vooral de vergankelijkheid der dingen mi nutieus weer. Rijken werd in 1915 in Middel burg geboren. Hij leerde zichzelf tekenen en schilderen. Pas na de Tweede Wereldoorlog begon zijn kunstenaarscarrière. In de jaren 50 was hij medeoprichter van de Zeeuwse Kunstenaarskring. In 1995 werd, ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag, een grote overzichtstentoonstelling gehou den in het Zeeuws Museum in Middelburg. Zijn vrouw weet nog dat heel veel mensen die expositie bezochten. ,,Het was echt druk." Zij wijst vervolgens naar een be kend en groot werk van hem, Het Vergeten Portretje, dat uitgeleend is door het Zeeuws Museum. Hij schilderde het in '73 en waar schuwde met dat doek al voor de bedreiging van het milieu door de industrialisatie. Marianne: ,,Ja, dat hield hem toen al bezig. Misschien was hij wel een beetje zijn tijd vooruit." Het verhuur van kamers aan toeristen is in de gemeente Veere een oud gebruik. Een eeuw geleden verhuurden particulie ren al kamers aan mensen die kwa men genieten van duin, strand en zee. De kunstschilder Piet Mondri aan bijvoorbeeld huurde in 1914 een kamer bij Wobinne de Sitter aan de Zuidstraat in Domburg. Jarenlang was de verhuur van een of meerdere kamers een mooie ma nier om iets bij te verdienen. Tegen woordig is het echter big business. Kamers worden niet alleen zomers verhuurd maar het hele jaar door. Het gaat ook allang niet meer om één of twee kamers. Tal van woningen zijn zo verbouwd dat de eigenaren vijf kamers aanbieden. Voor de vorm 'stoppen' ze er ook nog iemand in die permanent huurt. Zodat ze, op pa pier, voldoen aan de regel dat een woning permanent bewoond moe ten worden. Verdrukking Mede door het verhuur wordt het drukker en drukker en raakt de leef baarheid in de verdrukking. Het col lege van SGP/CU, DTV en VVD be sloot bij het aantreden dat recreatie en leefbaarheid meer in evenwicht met elkaar moeten komen. Een jaartje geleden presenteerde het een plan om de kamerverhuur te beteu gelen. Particulieren die willen begin nen met verhuren mogen twee ka mers aan maximaal vijf personen aanbieden. Er stak vervolgens een storm van protesten op. Want veel verhuurders, die al jaren kamers aan bieden, vreesden een financieel bloedbad. Want ze hebben wonin gen gekocht en verbouwd, al dan niet met instemming van de gemeente, in de verwachting nog jaren te kunnen verhuren. Om dat financiële bloedbad te voorkomen wil de Veerse politiek dat iedereen die voor 2019 kamers ver huurde een legale status krijgt en tot in lengte van jaren dat kan blijven doen. Ook als ze dat tot op heden vol strekt illegaal doen. Legale status Tot nu toe lukte het juristen niet een regeling te bedenken waarbij alle 'oude' verhuurders een legale status krijgen en mogen doorgaan met wat ze doen. De gemeente hoopt dat het de komende tijd wel lukt. De kans daarop lijkt echter zeer klein. Want waarom, om maar een voorbeeld te noemen, zou iemand die jaren ille gaal vijf kamers verhuurde daarmee legaal mogen doorgaan terwijl buren, die vanaf 2020 ook willen profiteren van het toerisme, maar maximaal twee kamers mogen verhuren. De kans dat een rechter daarmee in stemt is zo goed als nihil. Rechters willen dat iedereen kan profiteren van een gelijk speelveld. Door ieder een te legaliseren en geen beperkin gen op te leggen die gelden voor nieuwe verhuurders, is de kans le vensgroot dat rechtbanken het straks zeer druk krijgen met het Veerse ka- merverhuurbeleid. dinsdag 10 december 2019 WA Rijken was misschien zijn tijd vooruit Emile Calon Veere -Nicolette van Neste De tentoonstelling 'Verfijnd Verle den' met werk van Piet Rijken is te zien van zaterdag 14 dec t/m 3 mei 2020 in Museum Veere. Als alle kamerver- huur in de ge meente Veere wordt gelegali seerd, is de kans groot dat het tot talloze rechtsza ken zal leiden. Emile Calon Domburg Marianne Rijken (r) en Nicolette van Neste bij een werk van Piet Rijken, De Rode Lap. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39