Grond sluis mag weer in Schelde Lionel Richie zingt op Lokerse Feesten 'Zonnepanelen? Laat alleen vakman op je dak' 4 DICKENS KERSTMARKT IN VEERE INTERVIEW JOHAN DERKSEN Met zijn vierde plek in de Top 2000 heeft Danny Vera het onmogelijke gepresteerd, betoogt voetbalanalist en muziekliefhebber Johan Derksen. ,,Met zo'n nummer geliefd worden bij zo'n groot publiek, eigenlijk kan dat helemaal niet." Lange tijd is dat niet gebeurd, door de strenge landelijke eis die in juli is vastgesteld voor de verwerking van met PFAS besmette grond. PFAS is een verzamelnaam voor zo'n zesduizend kunstmatige, niet afbreekbare chemische stoffen. Vertraging van de bouw van de Nieuwe Sluis dreigde. Een oplos sing werd gevonden door een tijde lijk depot in de Nieuw Neuzenpol- der te openen. PFAS-vrij De specie die sinds kort in de Wes terschelde wordt gestort, is PFAS- vrij, meldt de opdrachtgever van de Nieuwe Sluis, de Vlaams-Neder landse Scheldecommissie (VNSC). Het gaat om grond die onder meer is vrijgekomen bij het graven van de bouwput voor de bodemroosters van de sluis. De duw-sleepboot An nie III vaart ermee in duwbakken de Westerschelde op. De grond wordt gestort in diepe delen. In de Nieuw Neuzenpolder ligt inmiddels zo'n 120.000 kubieke meter. Het gaat om PFAS-verdachte grond én zand met het zoute mine raal glauconiet, waarin zich zware metalen bevinden. Veel extra vrachtwagenbewegingen zijn ge maakt om de grond naar de polder te brengen. Uitgaand van 25 kuub per vrachtwagen gaat het om 4800 ritten. De VNSC heeft nog geen beeld van de extra kosten. Dat heeft er mee te maken dat nog wordt onder zocht hoeveel af te graven grond naar de Westerschelde mag en naar de Nieuw Neuzenpolder moet. De PFAS-norm is eind november voor diverse grondwerken verhoogd van 0,1 naar 0,8 microgram per kilo droge stof. Voor de Westerschelde geldt nog de lage norm. Richie verkocht meer dan hon derd miljoen albums, won een Oscar en vier Grammy Awards en is één van de succesrijkste pop sterren ooit. Kaartjes In zijn nieuwe 'Hello'-tour speelt hij al zijn grote hits, zowel van The Commodores als solo. De voorverkoop voor kaartjes is in middels begonnen. De 46e editie van de Lokerse Feesten duurt van vrijdag 31 juli tot en met zondag 9 augustus. Binnenkort volgen er nieuwe namen. Vorig jaar traden onder meer Simple Minds en Trig- gerfinger op. Johan Derksen neemt geen blad voor de mond. Niet als hij over voetbal praat, maar ook niet wanneer hij het over muziek heeft. ,,De Nederlandse radiozenders houden het brede publiek dom. Ze draaien alleen bullshit en gouwe ouwes, omdat een of andere meneer in Hilver sum heeft besloten dat kwali- teitsmuziek niet in het format past. Hetzelfde geldt voor de tv." Vuurpijl Daarom is het zo verwonderlijk, vindt Derksen, dat Danny Vera nu zo'n ongekend succes heeft. ,,Iedere smakeloze artiest in Ne derland heeft succes en komt op radio en tv maar van Danny Vera hoorde je nooit wat." Inmiddels zit hij geregeld bij De Wereld Draait Door en Pauw, treedt hij volgend jaar aan op Pinkpop en als klap op de vuurpijl hoeft hij bij de ontknoping van de Top 2000 op Oudejaarsavond nog maar drie artiesten voor zich te dulden, de legendarische oudge dienden Queen, The Eagles en Billy Joel. Met de vierde plaats voor Roller Coaster is de Middel burgse singer/songwriter de hoogste binnenkomer ooit in de Top 2000. Iedereen loopt nu met Danny Vera weg, maar Derksen geloofde zeventien jaar geleden al heilig in hem. De oud-voetballer, oud hoofdredacteur van Voetbal In ternational en vaste tafelgast van het populaire praatprogramma Voetbal Inside heeft een passie voor americana en blues, Ameri kaanse muziekstijlen die een trouw, maar in zijn ogen niet zo'n heel groot publiek kennen. Derk- sen doet er alles aan zijn geliefde genres te promoten. Zo staat hij tot halverwege volgend jaar twee tot drie keer per week in de Ne derlandse theaters als verteller in de muziekshow The Sound of Blues and Americana. Een jongen uit Zeeland In 2002 leerde Derksen de muziek van Danny Vera kennen via pro ducer en muzikant Rob van Don selaar. ,,Met hem ben ik bevriend. Hij is de producer van het eerste album van Danny Vera. Ik was een keer op bezoek bij hem in Haarlem, toen die plaat nog niet uit was. Hij dacht dat hij wel iets interessants voor me had. Hij liet de opnamen horen en ik dacht: 'Dit is een Amerikaan. Dat tón geen Nederlander zijn.' Ik was echt onder de indruk. Bleek het gewoon een jongen uit Zeeland te zijn." Hoewel Vera in Turkije een ra diohit scoorde met My confession, flopte het album en werd hij ge dumpt door zijn toenmalige pla tenmaatschappij. Hij bleef stug doorgaan, maar zijn in eigen be heer uitgegeven albums bleven vrijwel onopgemerkt. In 2009 haalde Derksen hem bij het praatprogramma dat hij maakt met Wilfred Genee en René van der Gijp, toen nog bij RTL. ,,Toen we begonnen, zei de directeur van RTL dat het wel leuk zou zijn als er muziek bij zat. Hij wist nog wel een dixielandbandje. Ik dacht: 'Nu moet ik heel snel in grijpen.' Ik belde Danny. Hij had De Saman Groep uit Zierikzee advi seert bedrijven een erkend installa teur in de arm te nemen. „Sommige installateurs hebben onvoldoende kennis in huis", zegt algemeen di recteur Daniël Lodders van de Sa- man Groep. Steeds meer bedrijven leggen hun gebouwen vol met zonnepane len. Het is een enorme groeimarkt waar veel nieuwe spelers in de in stallatiewereld in springen. Maar soms loopt dat door een onveilige installatie verkeerd af en gaat het bedrijfsdak in rook op. Volgens Lod ders zijn in het najaar van 2018 daar door een aantal bedrijfsbranden ontstaan. ,,De installatie van zonne panelen is een technisch vak. Niet alle nieuwkomers op de zonnepa- nelenmarkt bezitten voldoende kennis om dat veilig te doen.'' Opstalverzekering Het gevolg is dat verschillende ver zekeringsbedrijven hun premies verhogen of zonnepanelen op be- drijfsdaken nog langer weigeren te verzekeren, blijkt uit een inventari satie van het Financieele Dagblad. Een hectare dak vergt gemiddeld een investering van ongeveer een half miljoen euro. Tot vorig jaar be droeg de premie zo'n 1250 euro per Niet alle nieuwkomers op de zonnepanelenmarkt bezitten voldoende kennis om dat veilig te doen jaar. Bij sommige verzekeraars is dat inmiddels 2500 euro. Ook kunnen bedrijven soms geen opstalverzeke ring meer afsluiten als ze zonnepa- nelen op hun kantoren en bedrijfs panden leggen. Branchevereniging Holland Solar slaat alarm. Als de premies worden verdubbeld, is installatie vaak niet meer rendabel voor bedrijven, zegt algemeen directeur Wijnand van Hoofd van Holland Solar. ,,Als dit zo doorgaat, wordt de sector de nek omgedraaid." Bij de Saman Groep is er nog geen paniek, zegt Lodders. Saman instal leert elk jaar bij 250 tot 300 zakelijke klanten zonnepanelen. Per order gaat het gemiddeld om 400 pane len, zodat er per jaar 100.000 zonne panelen worden geïnstalleerd. Lod ders heeft nog geen signalen dat za kelijke klanten vanwege verhoogde verzekeringspremies dreigen af te haken. ,,Een aantal verzekeringsbedrij ven kijkt mee bij installatie van zon nepanelen op bedrijfsdaken. Als de installateur bewezen ervaren en deskundig is en de juiste keuringen en inspecties worden uitgevoerd, dan zal de verzekeraar dat voor een acceptabele premie verzekeren. Wij hebben goede ervaringen met een aantal verzekeringsmaatschappijen, zeker ook de Zeeuwse.'' Klimaatdoelstellingen Lodders ziet dan ook geen heil in een generieke premieverhoging. ,,Die staat haaks op de klimaatdoel stellingen. De rijksoverheid wil juist zonnepanelen op daken zien en niet op een akker in de polder, maar dat moet financieel wel aantrekkelijk blijven.'' dinsdag 10 december 2019 GO Het zit de opdrachtgever voor de Nieuwe Sluis in Terneuzen eens mee. Een deel van de afge graven grond mag weer direct in de Westerschelde worden ge stort. Harmen van der Werf Terneuzen De Amerikaanse superster Lio nel Richie komt vrijdag 31 juli volgend jaar naar de Lokerse Feesten. De organisatie heeft dat bekendgemaakt. Ab van der Sluis Lokeren A.s. weekend zat. 14 dec. 11.00-19.00u zon. 15 dec. 11.00-17.00u Gratis toegang en gratis parkeren! 'Danny Vera heeft Ernst Jan Rozendaal Hilversum Johan Derksen (r) is al sinds Na een aantal branden op met zonnepanelen gevulde bedrijfs- daken in 2018 schroeft een toe nemend aantal verzekeraars de premies omhoog. Installatie van zonnepanelen dreigt voor bedrij ven zo onrendabel te worden. Frank Balkenende Zierikzee - Daniël Lodders, Saman Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36