r Zeeland is toeristentrekker bij uitstek ZEELAND 3 via een au- diotour - die het bezoek bepalen of de pasvorm goed is). De zelfrijdende wagen van Leo nardo Da Vinci is grotendeels gemaakt met een computerge stuurde frees en met veel vak manschap door een houtbewer ker in elkaar gezet. zo interessant maakt. De ob jecten zijn uitge voerd in materialen die pas sen bij de tijd waarin ze ont worpen zijn: leer, koper, glas, gietijzer, brons en bij zondere houtsoorten. De Jonghe: „Voor het kattenkla- vier hebben we maanhout gebruikt. Dat is hout dat ge kapt wordt in de winter, als de sapstroom zeer klein is, bij voorkeur ook bij nieuwe maan. Dan krijg je hout van zeer goede kwaliteit, dat re- 1 sistent is voor beestjes en f aantasting doorvocht, en dat nauwelijks krimpt of barst." Tegelijkertijd is gebruikge maakt van de nieuwste technie ken, zoals 3D-printen (voor kleine onderdeeltjes of om te Verwondering Wat is nu het geheim van het Bi- zarium? Verwondering, is het antwoord. ,,Dat element van verrassing is misschien wel het sterkste punt van ons museum. Het is zo leuk verrast te worden. Hoe vaak gebeurt dat nog, in de wereld waarin we nu leven, dat we echt verrast zijn?" Om het museum hangt daarom bewust een waasje van geheimzinnigheid. Wie verrast wil worden, moet toch echt naar Sluis komen. ,,Wat hier staat, is nergens ter wereld te zien. Dat willen we zo houden", stelt De Jonghe. Fotograferen of filmen is daarom niet toegestaan. Alleen de Belgische televisie heeft een keer mogen filmen. Speciaal voor de BRT werd de onderwa terwandelaar uitgeprobeerd, een soort duikklok waarmee men onder water kan wandelen. Het Bizarium is gevestigd aan de Hoogstraat 35 in Sluis. Het museum heeft nu een winter stop. Vanaf 18 maart 2020 is het weer geopend. Maandag en dinsdag gesloten. Woensdag t/m zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur, om 17.30 gaat de kassa dicht. Theo Giele Vlissingen De toeristische druk wordt geme ten aan de hand van het aantal overnachtingen per honderd inwo ners. Zeeland komt uit op 7,2 over nachtingen, een tiende procent ho ger dan in 2017. Die toeristische druk in Zeeland is zelfs nog een stuk hoger dan die in Amsterdam, waar de samenstellers van het rap port 5,1 overnachtingen bij honderd inwoners heeft gemeten. Ook is de toeristische druk per vierkante ki lometer bekeken. In die statistiek staat Zeeland op de tweede plaats, na Noord-Holland. Kampeerterreinen In het rapport worden de ontwik kelingen van de laatste jaren be schreven. Van alle overnachtings plaatsen in Zeeland is bijna twee derde op kampeerterreinen te vin den. Maar het aandeel van de cam pings daalt. Tussen 2012 en 2018 nam het aantal overnachtingsplaat sen op kampeerterreinen met bijna 10.000 af. Dat werd ruimschoots gecompenseerd door de groei van het aantal vakantiehuisjes. Binnen zes jaar kwamen er 13.600 bedden bij op de vakantieparken met huis- Zeeland kent 7,2 overnachtingen per 100 inwoners. Amsterdam 5,1 jes. ,,In Zeeland is sprake van een gedeeltelijke transformatie van kampeer- naar huisjesterreinen", aldus het trendrapport. Zeeland en Noord-Holland zijn de twee enige provincies waar meer buitenlandse dan Nederlandse va kantiegangers zijn geteld. ,,In Zee land zet zich daarmee een eerder ingezette trend door: Nederlandse gasten vormden in 2016 nog het merendeel van alle toeristen (53 procent), in 2017 waren de aantallen binnenlandse en buitenlandse gas ten nagenoeg gelijk, en in 2018 wa ren de buitenlandse gasten in de meerderheid (52 procent)", aldus het rapport. Het Trendrapport kwam tot stand in samenwerking met de recreatiesector, het onder wijs en de overheid. Pleisureworld NRIT, NBTC Holland Marketing, het Centre of Expertise Leisure, Toerisme Hospitality (CELTh) en het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werkten mee aan de samen stelling. Het Kenniscentrum Kusttoe risme (onderdeel van de HZ in Vlis singen) deed dit jaar een enquête onder vierduizend Zeeuwen. Daar uit bleek dat de meeste mensen blij Uit een enquête blijkt dat de meeste mensen in Zeeland blij zijn met toeristen zijn met de toeristen in de provin cie. Vakantiegangers brengen niet alleen geld in het laatje, maar zor gen er ook voor dat het voorzienin genniveau op peil blijft. Maar er le ven ook zorgen over groei van het aantal vakantiegangers. V ier van de tien Zeeuwen vinden het al te druk en waarschuwen dat verdere groei van het toerisme tot wrijvingen kan leiden. dinsdag 10 december 2019 verwondert bezoeker M Marc De Jonghe werkt aan een 'klimaatpak', zoals dat in 1856 bedacht werd tegen.... de opwar ming van de aarde. foto ann geerinck Ann Geerinck met de wandelende duikboot, in 1918 ontworpen door de Amerikaan W.R. Barrin- ger. foto marc de jonghe De toeristische druk is in Zee land vorig jaar weer iets verder toegenomen, zo blijkt uit het trendrapport Toerisme, Recrea tie en Vrije Tijd. Zeeland steekt met kop en schouders uit boven de rest van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35