g-s Zoek het niet in zorgscores Joe Buck zingt op receptie provincie OM wil Bressiaander na 8 jaar toch vasthouden Kerstdiner Een museum vol geniale, wonderbaarlijke, bizarre en verrassende uitvindingen. Dat is het Bizarium in Sluis. Het museum maakt kans op de European Museum of the Year Award. 2 MUSEUM NOMINATIE VOOR EUROPESE Commentaar iedere zieke moet de best denkbare zorg krijgen. De Neder landse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties (NKF) meldt dat dit soms niet lukt. Een deel van de kankerpatiën ten zou achteraf voor een ander ziekenhuis hebben gekozen. Het gaat bijvoorbeeld om mensen met een zeldzame variant, die behandeld zijn in een ziekenhuis dat daar relatief weinig er varing mee heeft. Het is goed dat de NKF pleit voor meer informatie over de verschillen tussen ziekenhuizen. Als patiënten een betere keus kunnen maken, hebben ze wellicht een grotere kans op gene zing. Maar de NKF moet wel reëel blijven. In theorie is er voor elke vorm van kanker maar één beste behandelteam. Dat zou dan voor alle patiënten moeten zorgen. Dat is niet haalbaar. In Zeeland komen patiënten meestal terecht bij ZorgSaam of Adrz. ZorgSaam heeft nauwe banden met grote ziekenhui zen in België. Adrz werkt onder de hoede van het Erasmus MC in Rotterdam. Zodra het nodig is, worden deze grotere instellin gen erbij betrokken. Dit werkt over het algemeen goed. De NKF lijkt ook te negeren dat de ontwikkeling van specia lismen grillig verloopt. Dan is Rotterdam top, dan weer Utrecht of Gent. Het is wenselijk dat die verschillen er blijven. Voorlo pers laten andere medici zien hoe het moet. De echte trend setters zijn niet altijd de ziekenhuizen die hoog staan in de ver gelijkingslijstjes. De ziekenhuizen hoog op de vergelijkingslijstjes zijn niet altijd de voorlopers De nieuwjaarsbijeenkomst van de provincie Zeeland begint om 15.45 uur en vindt plaats in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Om 16.00 uur begint het officiële gedeelte met onder andere een nieuwjaarstoe spraak van commissaris van de Ko ning Han Polman. Joe Buck uit Oostburg (foto), die dit jaar door brak met zijn hit The Way You Take Time, en Simon Leferink zorgen voor de muziek. ALMANAK Vandaag eentje uit de oude doos. Want het is al weer heel wat jaartjes geleden dat de uit nodiging voor het kerstdiner bij een vooraanstaand Middelburgs restaurant in de bus viel. Het restaurant pronkte ermee dat zij de gasten een heel andere bele ving gingen bieden. Niks meer Tijdens de bijeen komst in de Nieuwe Kerk worden zoals ge bruikelijk de Zeeuwse Compli menten uitgereikt. Die 'onder scheiding' gaat naar personen, be drijven en organisaties die hebben bijgedragen aan een positief imago van Zeeland. Het formele deel van de bijeen komst eindigt rond 17.00 uur met het zingen van het Zeeuws volks lied onder leiding van de Middel burgse stadsorganiste Margreeth de Jong. De eigenlijke receptie begint daarna. Om 18.30 uur is de bijeen komst afgelopen. gewone kersthap! Nee, wie kwam eten met de feestdagen zou het ervaren: er werd een 'geheel nieuwe dementie' toe gevoegd aan het verschijnsel kerstdiner. Het gezelschap is er dat jaar wezen eten. Maar wat die nieuwe dementie ook al weer was, dat zijn ze vergeten. Gewonde bij steekincident, politie houdt een verdachte aan Massale inzet hulpdiensten Hulst Barmensen weten nu alles over alcohol Het pand aan de Hoogstraat 35 in Sluis staat vol fotogenieke en op merkelijke creaties. Een zwempara- plu. Een vliegfiets. Een haargroei- helm. Een middeleeuws duikpak, volledig uitgevoerd in leer. Ruim honderd uitvindingen, allemaal tot leven gebracht door Marc De Jonghe en Ann Geerinck, die er ware kunstobjecten van maakten. Nog steeds komen er nieuwe ont werpen bij. Vorig jaar werd het Bizarium door de website Tripadvisor al uit geroepen tot het leukste uitje van Zeeland. Bezoekers gaven het mu seum op die website een hoge score. Industrieel vormgever Marc De Jonghe en grafisch ontwerpster Ann Geerinck (tevens docent aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen) zijn de drijvende krachten achter het museum. In 2016 opende het creatieve duo het museum, dat in tussen wijd en zijd bekend is. „Laatst hadden we een bezoeker uit Nieuw-Zeeland. Die was een paar dagen in Nederland voor zijn werk en is speciaal vanuit Amsterdam hierheen gekomen. Na afloop zei hij dat het een van de hoogtepun ten was van zijn bezoek aan Neder land", vertelt De Jonghe niet zonder trots. ,,Ik vraag vaak aan bezoekers waar ze vandaan komen en welke nationaliteit ze hebben. We hebben nu zo'n zestig verschillende natio- naliteiten gehad. Veel bezoekers ko men nog eens terug. Drie, vier keer zelfs. Met vrienden en kennissen, met de kleinkinderen. Dat hadden we niet verwacht." Beauty Calibrator De Jonghe en Geerinck werken nu - tijdens de winterstop van het mu seum - aan de Beauty Calibrator. ,,Die hopen we deze winter af te krijgen. We werken er al vier jaar aan", aldus De Jonghe. ,,Het is een soort helm, een meetinstrument, waarmee je kunt meten hoe mooi de dames zijn. Uitgevonden en ontworpen door Max Factor, de godfather van de make-up. Die me neer bedacht de lipstick en de poe derdoos en ging in 1917 naar Holly wood om filmsterren te schminken en klaar te maken voor de filmset. Ergens in de jaren dertig bedacht We hebben nu zo'n zestig nationaliteiten in het museum binnen gehad hij dit toestel, dat fouten in hun fy siek aan het licht bracht. Een wenk brauw die te hoog zat bijvoorbeeld. Dat kon hij dan corrigeren met make-up." Het is dit soort informatie - in vier talen beschikbaar, onder meer In oktober 2012 werd L. tot een ge vangenisstraf van twaalf jaar ver oordeeld voor doodslag op zijn vriendin. Hij bracht haar met 22 messteken om het leven. Toen de hulpverleners arriveerden zat het mes nog in haar rug. Een verzwa rende omstandigheid was destijds de manier waarop hij in het bijzijn van zijn 6-jarige zoontje zijn part ner om het leven had gebracht. In middels heeft L. tweederde van zijn straf uitgezeten en dus zou hij bij goed gedrag voorwaardelijk vrijko men. Ware het niet dat hij weer in de fout ging. Begin februari ging hij op proef verlof, trouwde en nog geen drie dagen na hun 'jawoord' zou hij zijn nieuwe vrouw hebben mishandeld. Voor die mishandeling werd hij door de politierechter in Dordrecht veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk. L. ontkent de mis handeling overigens. dinsdag 10 december 2019 75 jaar vrijheid, herdenken, vie ren en doorgeven is het thema van de nieuwjaarsbijeenkomst van de provincie. Zeeuwen die elkaar én het provinciebestuur het beste willen toewensen in 2020 zijn welkom op vrijdag 10 januari. Ab van der Sluis Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Bij een steekincident aan de Loskade in Middel burg, ter hoogte van Hotel Nieuwe Doelen, is gisteravond iemand ge wond geraakt. Het slachtoffer is overge bracht naar het zieken huis. Eén persoon is aan gehouden, laat de politie Zeeland weten. De mel ding bij de politie kwam binnen om 20.40 uur. Agenten deden ter plaatse onderzoek. Ook werden getuigen ge hoord. De precieze toedracht van het steekincident is volgens de politie nog onduidelijk. VLISSINGEN-OOST De hulpdiensten zijn gis termiddag massaal uitge rukt voor een ernstig inci dent bij een bedrijf aan de Monacoweg in Vlissin- gen-Oost. Het gebeurde rond 17.40 uur. Ambulan ces, politie en de trauma helikopter uit Rotterdam werden opgeroepen. De brandweer van Goes kwam ter plekke met een hulpverleningsvoertuig. Rond 18.40 uur is de heli kopter opgestegen om naar het ziekenhuis in Goes te vliegen. De beide ambulances waren toen ook al met spoed die kant opgereden. De poli tie kon gisteravond nog geen bijzonderheden ver schaffen. Negentig barmannen- en -vrouwen van Hulster verenigingen en stich tingen weten nu alles over alcohol schenken. Ze kregen via stichting Hulst voor Elkaar de af gelopen tijd bijles in drankregels en ontvin gen het bijbehorende certificaat. Ook is er een document gemaakt over alcohol en minderjari gen. Dat was nodig. Uit on derzoek van ZB Planbu reau was gebleken dat door onderzoekers be zochte kantines en ge meenschapshuizen in Hulst zich slecht aan de 18plus-regel hielden. Bizarium Ondine van der Vleuten Sluis -Marc De Jonghe Het worden spannende dagen voor de 55-jarige W. L. uit Bres- kens. Want moet hij - zoals het Openbaar Ministerie (OM) vindt - een jaar wachten eer hij vrij komt? Of mag hij binnenkort zijn cel aan een ander overdoen? Ad Roos Middelburg De rechtbank beslist 23 decem ber of L. voorwaardelijk vrijkomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34