Eus als kapper op tv, Warringa met sketches 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Een van de mooiste liefdesgeschiedenissen uit de popmuziek is de relatie tussen Leonard Cohen en de Noorse Marianne Ihlen. Regisseur Nick Broomfield maakte een aangrijpende documentaire over hun liefde. De eisen die een 43-jarige vrouw als ik aan het leven stelt, zijn vrij overzichtelijk. Als mijn kinderen gelukkig zijn en het goed doen op school, mijn ouders nog een poosje op de been blijven, maat 42 dicht wil en mijn man 's avonds niet zit te snurken naast me op de bank - dan ben ik volkomen tevreden. En als ik af en toe naar bed mag met Jeroen Pauw. Jazeker u leest het goed. Voor uw fantasie op hol slaat: ik bedoel het natuurlijk allemaal in het nette. Na dertien jaar latenighttalkshows, waar van de laatste jaren in een ritme van drie maan den op drie maanden af, hoort het 'we gaan be ginnen' van Jeroen net zo bij mijn bedritueel als tandenpoetsen en nog een keertje plassen. Eerste vraag is natuurlijk of hij en zijn redactie de gasten van de dag hebben binnengehengeld. Tegen woordig veer ik misschien nog wel extra op bij een slappe line-up. Als hij er zelf iets van moet maken, is Jeroen namelijk op zijn best. Vond ik hem vroeger arrogant en cynisch overkomen, de laatste jaren is hij meer mens aan tafel. Nog altijd loeischerp, maar ook warm, be trokken, gevat en speels. En soms ont ploft hij - of bijna dan. Daarbij weet hij alleen al met zijn mimiek, een klein handgebaar of een vleugje zelfspot een gesprek naar een ho ger niveau te tillen. Niks ten nadele van het tiental dat het nu in duo's op de late avond mag gaan proberen. Of moet ik het de NPO Idols voor talkshow- hosts noemen? Het zijn stuk voor stuk prima journalisten, maar ik zie er maar één of twee tussen die ook de per soonlijkheid hebben om zo'n late night te kunnen dragen. Dat moet een anchor zijn, om er maar weer een Engelse term in te gooien, met wie de kijker een relatie wil aangaan. Die je trouw blijft en voor wie je wilt opblijven. Want op dat tijd stip moet je niet alleen de concurrentie aan met Eva Jinek op RTL 4, maar ook met het warme tweepersoonsbed dat lonkt. Dat de NPO er nu Charles Groenhuijsen neerzet - ontzettend leuke kerel, daar niet van - geeft wel aan hoe groot de paniek is. Er is de afgelopen jaren daar weinig of niets aan concrete talentontwikkeling gedaan op dat vlak. Terwijl dat toch bij goed leiderschap hoort. Eva's vertrek kwam wellicht onverwacht, maar dat Matthijs en Jeroen - allebei 59 - na res pectievelijk vijftien en dertien jaar een keer iets anders willen, kon je zien aankomen. Nu staan ineens de belangrijkste dagelijkse pijlers van de NPO te wankelen. Lichtpuntje is dat Jeroen in de loop van vol gend jaar gaat meedraaien in die carrousel van presentatoren. Het is tekenend voor zijn gebrek aan ego, want het voelt toch een beetje als Albert Verlinde die op de bank van Boulevard zit te wachten tot hij achter de desk mag. Als kijker ben ik vooral blij dat hij af en toe toch nog opduikt op de late avond. Want nooit meer naar bed met Jeroen, ik moet er nog niet aan den ken. Nooit meer naar bed met Jeroen, ik moet er nog niet aan denken Paulusma naar MAX Marriage Story in trek Als Nick Broomfield (71) praat over de uit straling van de Noorse muze Marianne Ihlen, de grootste liefde van Leonard Cohen, spreekt hij uit erva ring. Ook hij had als 20-jarige op het Griekse eiland Hydra een kortston dige affaire met deze inspirerende vrouw. ,,Zij was echt een bijzonder mens. Na al die jaren zie ik haar blauwe ogen nog steeds voor mij. Marianne had de gave mensen te stimuleren. Terwijl ik nog studeerde, spoorde zij me aan de gok te nemen om filmma ker te worden. Ik ben haar eeuwig dankbaar." In 2016 overleden Ihlen (81) en Co hen (82) kort na elkaar. Broomfield wilde het verhaal over deze twee ge liefden die, zoals dat heet, decennia geleden al uit elkaar waren gegroeid, vertellen. Broomfield, die ook docu mentaires maakte over Kurt Cobain en Whitney Houston, dook in de ar chieven, diepte privéopnamen op, interviewde ooggetuigen en kwam zelfs aan de beelden van Ihlen op haar sterfbed, terwijl zij een laatste briefje van Cohen voorleest. De tekst raakt de ziel van hun relatie: Dearest Marianne I'm. just a little behind youclose enough to take your hand. This old body has given uP, just as yours has too, and the erncüon.notice is on its way any day now. I've never forgotten your love and your beauty. But you know that. I don'thave to say any more. Safe travels old fhmd.See you down the road. Love and gratitude. Leonard Broomfield kreeg de beelden van de Noorse filmer die het delicate mo ment op Ihlens verzoek had vastge legd. ,,Hij hoorde van mijn film en bood de beelden aan. Ik vond dat in teger, ik denk niet dat Marianne be- NIEUWE PROGRAMMA'S Pauw dinsdag 10 december 2019 GO TELEVISIE Bij SBS 6 moet Piet Paulusma (62) eind deze maand wijken, maar de popu laire weerman krijgt op tv een doorstart bij Omroep MAX. ,,Ik blijf het zelfde doen als bij SBS, dus het land in en op lo catie het weer presenteren." FILM Marriage Story maakt in januari de meeste kans op een Golden Globe. De Net- flixfilm is geno mineerd in zes categorieën. The Irishman en Once upon a Time...in Holly wood hebben vijf kansen, Joker en The Two Popes vier. 3 "U O liefde tussen Leonard Cohen en zijn muze Ab Zagt Columnist Özcan Akyol is vanaf februari we kelijks op tv te zien als kapper. Akyol in terviewt in De Ge knipte Gast bij BNNVara een kwar tier lang een promi nente Nederlander terwijl hij hem/haar een knipbeurt geeft. De gast in de kappers stoel gaat de dag erna naar een culturele gebeurtenis en vertelt daarover. Het programma maakt deel uit van een nieuwe formule, short- form genoemd. Het zijn pro gramma's van hoogstens een kwartier die op NPO 2 worden uitgezonden voor Nieuwsuur, dat vanaf januari om 21.30 uur be gint. De korte pro gramma's zijn elke week van dinsdag tot en met donderdag te zien. Naast De Geknipte Gast komt AvroTros met Knappe Koppen, waarin oud-atleet Gre gory Sedoc antwoorden zoekt op kijkersvragen. Danny Gho- sen maakt in deze reeks voor de NTR Danny op straat, waarin hij spreekt met mensen die doorgaans moeilijk bereikbaar zijn, bijvoorbeeld prostituees, gameverslaafden en tiener moeders. NPO 3 zet volgend jaar in op satire, met veel inbreng van ac teurs uit De Luizenmoeder Zo verschijnt Ilse Warringa in Nieuw Zeer, waar ze actuele thema's behandelt in sketches. Diederik Ebbinge krijgt zijn eigen satirische talkshow op zondagavond (Promenade), waarin Henry van Loon een van de vaste gasten is. De maand januari krijgt op NPO 3 het thema #DryJanuary, met onder meer De Nationale Bl aas test en De Naborrel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28