Hopen dat hij als eerste naar mij toe kruipt Hij vlijt zich meteen tegen mij aan. Ik smelt dan. Soms valt hij in mijn armen in slaap 21 René Diekstra Wat u zelf kunt doen om vitaal oud te worden Kort na zijn geboorte begin januari ben ik een dagdeel per week voor mijn jongste kleinkind gaan zorgen. Aan vankelijk betekende dat weinig meer dan de fles geven, een luier verscho nen, een tijdje op schoot nemen en te slapen leggen. Lief en ook een beetje saai. Maar met het verstrijken van de maanden vind ik het steeds leuker worden. Twee redenen. Eén: ik kan steeds meer met hem, en hij met mij. Zoals gebaren en geluiden maken en nadoen, voor lezen, zingen, spelen met speelgoed, zoals figu ren ergens in doen, of iets bouwen (en weer omgooien). ik aan hem. Als ik nu het huis binnenkom om hem van de vorige oppas over te nemen en hij ziet me, dan reageert hij meteen. Hij strekt zijn handjes naar mij uit, maakt aandachtsgeluidjes en probeert zich uit haar handen los te wur men. Of, als hij op de grond zit, kruipt hij zo snel mogelijk naar mij toe en trekt zich aan mijn broekspijpen omhoog, het signaal dat ik hem moet oppakken. En doe ik dat, dan vlijt hij zich meteen tegen mij aan. Ik smelt dan. Soms valt hij in mijn armen in slaap. Behalve dat het me goed doet dat er zo'n band tussen ons ontstaat, ben ik er ook een beetje trots op. Maar met trots is het oppassen geblazen. Als er bijvoorbeeld een verjaardag is en er zijn anderen die ook voor hem zorgen, dan hoop ik soms stiekem dat hij het vaakst toenadering tot mij zoekt. Blijkbaar wil ik als primus inter pares, als eerste onder de verzor gers uit de bus komen. 'Niet zo'n gunstige nei ging, Diekstra', waarschuw ik mezelf weleens fluisterend. Die neiging verdampt overigens acuut als ik bedenk dat het slechtste wat volwassenen rondom een kind kunnen doen is een stille competitie beginnen over wie van hen hij/zij het liefste vindt. Dat kan de onderlinge verhou dingen, weliswaar onuitgesproken, onder druk zetten. Het betekent ook dat de liefde die het kind ontvangt, voor een deel niet oprecht maar egocentrisch is. Oftewel: als je van een kind wilt weten of het jou de liefste vindt, heb je niet goed opgepast. TIPS 'Door nieuwe dingen te doen, ontstaan nieuwe verbindingen tussen de hersencellen' king van de natuur cognitief verval tegengaat. ,,In het groen verblijven, is een wondermiddel. Het heeft een positief effect op de hersenen. Aan dacht en geheugen verbeteren, de stress neemt af, de stemming klaart op en groen zet ook nog eens aan tot bewegen. Met die inzichten wandel ik nu elke dag zeker 45 minuten met collega's - om mijn stappen te halen. Dan hoef ik 's avonds ook niet meer naar de sportschool. Terwijl we lo pen, bespreken we het werk. Dat is effectiever dan wanneer we dat bin nen in het kantoor doen en we zijn sneller klaar. Je kunt van alles in je leven integreren om het makkelijk, gezond en leefbaar te houden.'' De neuropsycholoog heeft een lijstje samengesteld van hoe je vitaal op leeftijd komt: de Vitaliteitsschijf van Vijf. Die staat voor: verrijk uw omgeving, verhoog uw hartslag, ver bind u met anderen, voed uw herse nen en voorkom ziektes (zie tips). Die inspanningen kosten tijd en energie, geeft ze toe, maar 'ze leveren mensen ook tijd, energie en geld op'. En dan is er nog de Not-To-Do-List die ze aanraadt: opschrijven wat je mét hoeft te doen. ,,Wie zegt dat we op aarde zijn om elke dag lijstjes te maken? We moeten van onszelf al zo veel! Tien jaar geleden zouden we een heel ander gesprek hebben ge had. Dan zou het gaan over wat vijf tigplussers allemaal niet meer lukt en hoe we achteruitgaan. Maar met de kennis van nu weten we dat de kans groot is dat het geheugen met het klimmen der jaren minder ach teruitgaat dan altijd werd aangeno men. Ook al is er veel gaande in ons hoofd.'' René Diekstra zorgt voor zijn kleinzoon van nog geen 1 jaar. Hij betrapt zichzelf op egoïstische gedachten. dinsdag 10 december 2019 GO Twee: hij hecht zich steeds meer aan me. En Verrijk uw omgeving Zeg 'ja' tegen het leven: ga op dansles of ga mee naar een expositie van een schil der die je niet kent. Sta open voor een onbekende of krijg dat nieuwe computerpro gramma onder de knie. Gun je hersenen wel even de tijd, naarmate je meer nieuwe dingen doet, leer je ook weer iets gemakkelijker vaardig heden. Het werkt als een in terne verjongingskuur - wie blijft leren, blijft jong. Eigenlijk zouden alle ouderen een gra tis museumjaarkaart moeten krijgen, vindt Sitskoorn. Verhoog uw hartslag Begin vandaag met bewe gen, als u dat nog niet deed. Het houdt onder meer de doorbloeding van de herse nen langer goed, beschermt tegen ontstekingen en houdt ook de cognitieve hersen- circuits langer op peil - de geheugen en uitvoerende vaardigheden. Sitskoorn ziet het liefst dat ouderen bos sen, parken en tuinen in hun omgeving hebben: minder vuile lucht en geluidsoverlast helpen die vaardigheden op peil te houden. Conditietrai ning met een matige intensi teit (fietsen, zwemmen) en oog-hand-sporten (yoga, dans, schermen) zijn vooral effectief. Verbind u met anderen Contacten aangaan en on derhouden beperkt niet al leen het verval van het brein, het zorgt ook voor een groter gevoel van welzijn. Helemaal als die relaties met vrijwilli gerswerk te maken hebben, zo blijkt uit diverse studies. Je nuttig voelen geeft vaak een kick. Voed uw hersenen Er is nog veel onderzoek nodig voordat er bewijs ligt welke voedingsmiddelen hel pen vitaal oud te worden. An- tioxidanten hebben inmiddels wel een goede naam opge bouwd. Ze zitten in groente, fruit, kruiden, thee en som mige wijnen. Omega 3-vet- zuren in vette vis houden het brein soepel. En af en toe vasten - bijvoorbeeld een week uw ontbijt overslaan - doet uw lichaam goed. Voorkom ziektes Gewoonten als roken, drin ken, zitten, te vet en te zout eten ondermijnen het lichaam. En ook stress werkt ver woestend op ons afweer systeem. Margriet Sitskoorn: ,,Je bent écht nooit te oud om te leren.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21