GEZOND Goed nieuws voor het vijftigplusbrein Vraag het onze specialisten 20 In het boek Het50+ brein l aat hoogleraar klinische neuropsychologie Margriet Sitskoorn (53) aan de hand van nieuw onderzoek zien dat ouder wordende hersenen minder snel uitgeput raken dan tot nu toe werd gedacht. Mits je ze blijft gebruiken. Mijn zoon (11) heeft maar één vriendje. Help! Kan een vibrator zenuwschade veroorzaken? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Komen er tijdens het afvallen extra gifstoffen vrij? ie lang gezond wil blijven, moet eropuit gaan, nieuwe vaardig heden leren en lekker bewegen. Niets nieuws natuurlijk. Maar wat gebeurt er nou precies rond het vijftigste le vensjaar in onze hersenen? „Ontzet tend veel'', zegt Margriet Sitskoorn in haar werkkamer op de faculteit Psy chologie van de Universiteit Tilburg. ,,De hersenen blijven keihard aan het werk. We moeten dus af van het idee dat er verval intreedt, zodra we ouder worden. Dat beeld zit zó diep in ons denken verankerd. Nieuwe onder zoeken van de hersenen tonen aan dat we veel meer kunnen dan we denken. Onze hersenen passen zich continu aan - dit wordt neuroplasti- citeit genoemd. Natuurlijk merk je rond je vijftigste dat je dingen ver geet en dat je wat stijver bent als je opstaat, maar we takelen niet af. Sommige dingen gaan wat minder, andere dingen wat beter. Zie ouder worden maar als een nieuwe periode in je leven. Het vijftigplusbrein heeft zijn eigen kenmerken, zoals dat bij het puberbrein ook het geval is.'' Positiever Het 50brein, ouder wordende hersenen in de moderne maatschappij is een her ziene versie van Sitskoorns boek Lang leven de hersenen uit 2008. Viel er nog wat nieuws te melden? Genoeg, zo blijkt, want in de laatste tien jaar is er veel veranderd in de kennis over gezondheid, bewustwording en digi talisering. Sitskoorn: ,,De herziene versie past meer in deze tijd, met meer, positiever materiaal, aangevuld met nieuwe inzichten over hoe de hersenen in de loop der jaren veran- WIE IS ZIJ? deren. Een vaakgehoorde klacht is dat het geheugen achteruitgaat. Het brein van iemand op leeftijd zit in derdaad aardig vol. Ouderen moeten keuzes maken: wat doet er echt toe in het leven? Daarbij worden onbe langrijke dingen minder vaak opge slagen. Ook positief is dat ouderen bij het oplossen van een probleem beter kijken naar welke strategie ze dan het best kunnen volgen. Jongeren letten daar minder op.'' Nieuwe hobby Uit onderzoek blijkt ook dat vijftig plussers de technische werking van een apparaat net zo makkelijk onder de knie krijgen als jongeren, ook al zijn ze niet van kinds af aan opge groeid met moderne technologie. Dat komt doordat bepaalde vaardig heden en inzichten al jarenlang in hun prefrontale hersenschors liggen opgeslagen. Dat gebied is betrokken bij hogere cognitie, het geheugen, doelen stellen, plannen maken en de uitvoering van motorische volgordes. ,,Naarmate je ouder wordt verdwij nen er een aantal verbindingen in de hersenen'', zegt de hoogleraar. ,,Of ze verzwakken omdat je ze niet meer gebruikt. Maar ook daarin compen seert het brein. Door nieuwe dingen te doen, ontstaan er nieuwe uitlopers van hersencellen en nieuwe verbin dingen tussen de hersencellen. Het ouder wordende brein kan dus heel goed een nieuwe hobby aan. Het lukt veel vijftigplussers prima om zich nieuwe materie eigen te maken, zoals het installeren van een tablet. Je bent écht nooit te oud om te leren. Op deze manier blijven de hersenen juist in conditie.'' Wat het brein ook goed doet, is een groene omgeving. Volgens Sitskoorn blijkt uit onderzoeken dat de wer- dinsdag 10 december 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Help? Waarom help? Wat is dat toch, dat we het idee heb ben pas werkelijk te leven als we tenminste 234 (Facebook)- vrienden hebben? Onzin! Jouw zoon heeft de prachtige gave een diepe, betekenisvolle vriendschap met een soortgenoot aan te gaan, met wie hij alles samen wil doen en delen. Ik denk dat er duizenden volwassenen zijn die graag zouden inruilen voor ie mand met wie ze nou eens niet lachend op een fake-foto hoe ven te gaan, om te laten zien hoe leuk ze wel niet zijn. Hoeveel mensen zouden niet graag iemand hebben bij wie ze ook moe en lelijk durven zijn, in de wetenschap dat diegene toch wel blijft. Omdat diegene vanuit mildheid en acceptatie naar ze kijkt. Mijn conclusie is dus: je zoon heeft geen enkel probleem. Sterker, er zijn een hoop mensen die nog iets van hem kunnen leren. Geef hem vanavond daarom maar een extra stevige knuffel als hij gaat slapen, want hij is hun 234 vrienden een voorbeeld. Veelvuldig gebruik van trillend gereedschap kan inderdaad tot een beknelde zenuw leiden inclusief tintelingen, pijn of ver mindering van kracht en/of ge voel, met name in de handen en armen. De zenuw die naar de geslachtorganen vertakt heet de nervus puden- dus. Beknelling van deze zenuw leidt tot brandende pijn bij de geslachtsorga- VOEDINGSDESKUNDIGE KLASKE VAN NORREN De kans dat er te veel gifstof fen in overtollig lichaamsvet opgeslagen zou zijn, is gering. In voeding kunnen weliswaar stoffen voorkomen die boven een bepaalde concentratie schadelijk zijn voor de gezond heid zoals dioxines en zware metalen. Maar voor deze stoffen zijn binnen Europa in wettelijke normen en re gels vastgesteld. Als een product de norm over schrijdt, mag het niet op nen of het perineum, pijn bij het vrijen of gevoelloosheid in het bekken. Bij het ouder worden neemt de zenuwgeleiding in het alge meen af. Het gevoel in de ge slachtsorganen vermindert daardoor. Ook veelvuldig ge bruik van een vibrator (of an dere harde prikkels) kan zor gen voor het verminderen van je gevoel. Het stimuleren van de door bloeding door het bekken te bewegen, de bekken- bodemspieren te trainen en niet te lang zitten, kan de gevoeligheid vergroten. Via lichaamsgerichte therapie kun je leren om subtielere prikkels (weer) te leren voelen. de markt komen, of wordt het ervan af gehaald. De Neder landse Voedsel- en Waren autoriteit ziet toe op de na leving van deze regels. De normen zijn bovendien zo ge kozen dat er bij overschrijding nog niet direct schadelijke effecten hoeven op te treden. Als u gezond eet, varieert u uw voeding. Hiermee verlaagt u ook nog de kans dat u herhaal delijk te veel van een bepaalde voedingsstof binnen zou krij gen. Hebt u overgewicht, dan is en blijft afvallen een ge zonde keuze. Rustig en geleidelijk afvallen is het beste, door gezonder en minder te eten en door meer te bewegen. 'We moeten af van het idee dat het verval intreedt' REGIEN KLEIN HEGEMAN Margriet Sits koorn is neuropsy- choloog en hoog leraar klinische neuropsychologie. Naast haar weten schappelijke werk publiceerde zij onder meer Het maakbare brein (2006), Lang leven de hersenen (2008), Passies van het brein (2010), Ik wil iets van jou, jij wilt iets van mij (2012) en Hersenhack (2019). HAR6R IET SITSKOORN. Het 50+ brein, ouder wordende hersenen in de moderne maat schappij ver schijnt bij Pro metheus (€15).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20