'WEDEROM IJZERSTERK.1 Kil JOL Jeroen Pauw Nadeel bij behandeling kanker Vandaag bij deze krant DE NIEUWE NICCI FRENCH Walcheren 'Ik speelde al langer met het idee om te Dit blijkt uit onderzoek van de Ne derlandse Federatie van Kankerpa tiëntenorganisaties (NFK) onder bijna 7400 mensen die kanker heb ben of hadden. Het is voor het eerst dat op zo'n grote schaal de mening van patiënten is gepeild over de keuze van hun ziekenhuis. De meeste kankerpatiënten gaan naar een ziekenhuis omdat het dichtbij is, of omdat ze het al ken nen. Een op de vijf patiënten zou achteraf de keuze op een ander zie kenhuis hebben laten vallen. Van hen zou bijna de helft beter hebben uitgezocht wat voor hen het juiste ziekenhuis was, 35 procent zou voor een gespecialiseerd ziekenhuis heb ben gekozen en 30 procent zou een second opinion hebben gevraagd. Slechts 22 procent van de onder vraagden geeft aan een second opi nion te hebben gehad. Zo'n 37 pro cent van die patiënten kreeg daarbij géén advies van hun eigen arts. „Sommige patiënten geven zelfs aan dat ze tegenwerking ervaren'', bena drukt belangenbehartiger Irene Dingemans van NFK. ,,Maar een se cond opinion is bij kanker helemaal niet raar. Toch zijn er maar weinig mensen die erom vragen.'' Vorige maand meldde deze krant in de Ziekenhuis Top 100 dat vorig jaar ruim vierhonderd kankerpa- tiënten zijn geopereerd in zieken huizen die te weinig ervaring heb ben met die ingrepen. De patiënten liepen daardoor grotere kans op complicaties, zoals bloedingen, ach tergebleven kankerweefsel en zelfs overlijden. Dat bleek uit onderzoek naar acht soorten kankeroperaties, die ziekenhuizen pas mogen ver richten als ze minstens twintig of vijftig ingrepen per jaar doen. Dit patiëntenonderzoek toont aan dat er mogelijk nog meer kankerpa tiënten zijn behandeld in zieken huizen die daarin niet zijn gespeci aliseerd. Zo geven tientallen patiën ten met zeldzame kankersoorten aan dat zij alleen in een streekzie kenhuis zijn geweest en niet in een Een second opinion wordt weinig aangevraagd topklinisch of in een academisch ziekenhuis. Directeur-bestuurder van NFK, Arja Broenland, luidt namens de kankerpatiëntenorganisaties de noodklok, 'omdat er openbare, be trouwbare en begrijpelijke keuze informatie over ziekenhuizen moet komen'. Volgens de voorvrouw toont deze enquête aan dat 'veel mensen hun zorg nu zelf moeten uitdokteren, terwijl de informatie die ze daarvoor nodig hebben niet beschikbaar is. ,,Met alleen informa tie over operaties ben je er niet. Je moet echt weten of jouw ziekenhuis gespecialiseerd is in jouw vorm van kanker.'' P11 ambo anthos Nieuwsmedia Van een wandelende duikboot (foto) tot een vliegfiets. Ruim honderd bizarre en knotsgekke uitvindingen zijn te vinden in het Bizarium in Sluis. Het Bizarium is genomineerd voor Europees museum van het jaar. P4 Patiënt niet kritisch bij keuze ziekenhuis De helft van de kankerpatiënten in Nederland heeft niet nage dacht over welk ziekenhuis het meest geschikt is voor de behan deling van hun kanker. Eén op de vijf had achteraf liever een ander ziekenhuis gekozen. Marcia Nieuwenhuis Utrecht (lKckkpolte ^^3 'iili"öirartvrwtl dinsdag 10 december 2019 6°C Tot de avond droog pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530 ZEELAND2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1