II 'Werkcode' verkleint verschil flex en vast ECONOMIE 17 teringsregelingen van de overheid. Private partijen durven eerder geld in risicovolle bedrijven te steken als de overheid meedoet en een deel van de risico's op zich neemt. Per saldo wordt er meer geld geïn vesteerd in innovatieve bedrijven. Kritiekpunten Een van de kritiekpunten is dat de overheid niet moet bepalen welke projecten kansrijk zijn en welke niet. Dat is iets wat vooral aan de markt moet worden overgelaten. ,,Bij de meeste overheidsregelin gen zit ook geld van commerciële partijen", verduidelijkt Roosen boom. Bovendien is de selectie van de projecten een zaak van de fondsmanager en niet van ambte naren of politici. Die fondsma nagers kijken naar commer ciële kansen voor be drijven. De gedeel- Nederland is een te klein land om het allemaal zelf te doen. Haak aan bij Europa telijk revolverende fondsen van de overheid hebben zeker nut, blijkt uit de evaluatie. ,,Een goed ont wikkelde markt voor risicokapitaal kan zorgen voor innovatie, econo mische groei en werkgelegen heid", aldus Roosenboom. De vraag is of al die fondsen nu nog nodig zijn. De meeste fondsen ontstonden juist toen het voor be drijven moeilijk was om aan geld te komen. Roosenboom denkt deels van wel. ,,We zien dat vooral bedrijven die willen doorgroeien vaak moeite hebben om financiering te vinden. Het is wel zaak te evalueren of regelingen voldoen en al dan niet moeten worden voort gezet." Roosenboom is blij dat Invest-NL zich ook meer op die scale-ups gaat richten. Die bedrijven komen in hun zoektocht naar geld vaak uit in China of de Verenigde Staten. Dan is de kans groot dat de bedrijven met hun activiteiten naar die landen verdwijnen. Europa Juist die doorgroeiende bedrijven kunnen zorgen voor meer econo mische groei en werkgelegen heid en aanjagers zijn bij transities op het gebied van digitalisering, duurzaam heid en energie. Daar dreigt Europa, en Neder land, de boot te missen. Kijk maar naar de lijstjes met snelgroeiende bedrijven. In die lijst prijken bedrijven als Uber, Airbnb en Alibaba. Europese bedrijven zijn er nauwelijks te vinden. Roosenboom: ,,We hebben een goede infrastructuur voor starters, maar die moeten we ook opbou wen voor bedrijven die door groeien. Dat kan het beste op Eu ropese schaal, want het gaat om grote bedragen. Nederland moet daar bij aanhaken, want we zijn te klein om dat allemaal op eigen kracht te doen." De werkcode is een initiatief van Achmea en vakbond De Unie, daar naast doen ING, Nationale-Neder- landen, VGZ, a.s.r., FNV Finance en CNV Vakmensen mee. ,,Met snel veranderende behoeften en pieken in het werk, zullen we altijd flexi bele arbeid nodig hebben", zegt Elly Ploumen, hr-directeur bij Achmea. ,,Flexibel werk zal altijd blijven. Daarom denken wij dat je beter kunt kijken hoe je dat op een goede en verantwoorde manier kunt organiseren." BijAchmea werken zo'n 12.000 medewerkers, de flexibele schil varieert tussen de 15 en 20 procent. De werkcode bevat vijf uitgangs punten. Zo moeten werkenden die gelijk werk verrichten, gelijkwaar dig worden beloond en gewaar deerd. Denk bijvoorbeeld aan een dertiende maand, die veel mensen in het verzekeringswezen op hun rekening krijgen bijgeschreven. ,,Als je je eigen personeel een der tiende maand geeft, kun je dat ook heel goed aan uitzendkrachten be talen", zegt Gerard van Hees, be- stuurder bij FNV Finance. Van Hees is blij met de werkcode. ,,We zien dat er op de arbeidsmarkt een wildgroei is. Zzp'ers, uitzend krachten, onderaannemers. We merken dat er behoefte is aan een gelijk speelveld, waarbij mensen die naast elkaar werken een gelijk waardige beloning krijgen." Ploumen benadrukt dat het altijd de intentie is om mensen met vast werk, ook een vast contract te ge ven. Pensioen Een van de andere uitgangspunten uit de werkcode: werkenden krij gen toegang tot voorzieningen voor arbeidsongeschiktheid en pensi oen. In de praktijk betekent dat een tarief dat hoog genoeg is voor een zzp'er om ook zijn pensioen en ar beidsongeschiktheid te verzekeren. Andere uitgangspunten in de werkcode zijn dat werk wordt geor ganiseerd in duurzame arbeidsrela ties en goed werkgeverschap is ook goed opdrachtgeverschap. Ploumen: ,,De opleidingen en Er is behoefte aan een gelijk speelveld voor mensen die naast elkaar werken ontwikkelingsfaciliteiten staan bij ons net zo goed open voor uitzend krachten als voor medewerkers." Ook het gezondheidsplein bij Ach- mea, met onder andere een fysio therapeut en een diëtiste, is voor ie dereen toegankelijk. ,,We zijn al op weg, maar we kijken hoe we hier verder vervolg aan kunnen geven en andere partijen kunnen inspire ren", aldus Ploumen. De verzeke raar kijkt nu of er ook mogelijkhe den zijn om flexwerkers een rol te geven in de medezeggenschap. De betrokken partijen gaan de komende drie jaar de tijd nemen om de werkcode in te voeren in alle cao's die er zijn. De partijen hopen daarnaast een voorbeeld te zijn voor andere organisaties. dinsdag 10 december 2019 Dan schiet Bos wél te hulp -Peter Roosenboom, hoogleraar bedrijfsfinanciering ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Acht partijen ondertekenen van daag een 'werkcode' waarmee ze inspelen op de flexibilisering van de arbeidsmarkt. Het doel van de code is een gelijkwaardi ger beloning van flexwerkers en werknemers met gelijk werk. Marloe van der Schrier Zeist Gerard van Hees, FNV Finance

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17