Zeker vijf doden bij vulkaanuitbarsting, Nederlanders ontsnapt Kans op aanslag in Nederland gedaald WERbaMerman.nlmamKltoamë! balderman.nl NIEUWS 15 ^Voornaamste dreiging uit jihadistische hoek De Nederlandse toeristen stonden enkele uren voor de gigantische uitbarsting nog op de rand van de krater van White Island, de be kendste en meest actieve vulkaan van Nieuw-Zeeland. ,,Ze hebben echt heel veel geluk gehad en zijn ontzettend geschrokken'', zegt een woordvoerder van reisorganisatie Sawadee. Een 66-jarige Nederlander, die al langere tijd in Nieuw-Zeeland woont, werd door zijn familie als vermist opgegeven bij het Rode Kruis, maar werd later in goede ge zondheid aangetroffen. Hij zat op een cruiseschip dat in de buurt van het eiland voer. Aswolken De zes Nederlanders waren met een helikopter in de ochtend naar het piepkleine eiland gevlogen. Volgens reisorganisatie Sawadee, die de trip organiseerde, gaat het om twee stelletjes en twee indivi duele toeristen die elkaar tijdens de groepsreis hebben leren kennen. ,,Zij hebben tijdens het uitstapje niets gemerkt van gerommel op het eiland of van verhoogde vul kaanactiviteit'', zegt woordvoerder Bastiaan Govers. ,,Pas drie uur later, vlak nadat ze uit de helikopter wa ren gestapt, zagen ze vanaf het vas teland enorme aswolken opdoe men. Ze schrokken zich kapot. Pre cies op die plek hadden ze gelopen en daar zijn nu mensen omgeko men.'' Van de meer dan 40 mensen die tijdens de uitbarsting op het eiland waren, zijn er 31 in het ziekenhuis opgenomen. Van een aantal van hen is de toestand kritiek. Voor het leven van de acht vermisten wordt gevreesd. Volgens de politie, die verkenningsvluchten uitvoerde, is er geen teken van leven meer op het eiland. De gewonden zijn toeristen. Zij komen uit Australië, het Verenigd Koninkrijk, China, Maleisië en de Verenigde Staten. De nationaliteit van de omgekomen slachtoffers is nog niet bekendgemaakt. Volgens een Nieuw-Zeelandse krant is een van de doden vermoedelijk een gids. Populair Voor wetenschappers was de vul kaanuitbarsting amper te voorspel len. Er werd de afgelopen weken weliswaar een verhoogde vulkani sche activiteit waargenomen, maar White Island zou altijd borrelen en is een van de actiefste vulkanen ter wereld. Juist vanwege zijn vulkanische activiteit zoals rook en kokende modderpoelen is de vulkaan uiterst populair onder avontuurlijke toe risten. Er komen er jaarlijks meer dan tienduizend. In het dreigingsbeeld dat gisteren uitkwam wordt niveau 4 ('sub stantieel') neerwaarts bijgesteld naar niveau 3 ('aanzienlijk'), zo maakte Aalbersberg gisteren be kend. Het verschil in bewoordin gen lijkt verwaarloosbaar, maar de dreiging is wel degelijk van een an dere orde, stelt de NCTV. De situ atie nu is volgens Aalbersberg 'on vergelijkbaar' met de periode 2015 tot en met 2017, toen er jaarlijks tientallen aanslagen in Europa werden gepleegd, zoals in Parijs, Brussel en Londen. Inmiddels komt het gevaar meer van 'eenlin gen dan van complotten' stelt hij. ,,Dat is een andere dreiging.'' De timing van het bijgestelde dreigingsbeeld is opmerkelijk. Op 25 november werden nog twee mannen in Zoetermeer aangehou den die een terroristische aanslag zouden beramen, nadat ze op zoek waren gegaan naar explosieven. Maar deze aanhouding is volgens de NCTV van een andere orde dan de arrestatie vorig jaar van een groep van zes mannen uit de regio Arnhem en Rotterdam: zij wilden met bomvesten en kalasjnikovs een aanslag plegen op een evene ment in Nederland. ,,Toen ge beurde er meer'', zegt Aalbersberg. Aanzienlijk Tegelijkertijd waakt hij voor opti misme. 'Aanzienlijk' is nog steeds een 'stevig' woord, meent Aalbers- berg. ,,Ik wil niet de indruk wek ken dat de dreiging weg is.'' Hij ha mert erop dat de inzet van politie en inlichtingendiensten onver minderd groot blijft en de inspan ningen om terrorisme tegen te gaan door moeten gaan. Afschalen van het dreigings beeld is moeilijk, erkent hij. Want als er nu alsnog een aanslag plaats vindt, ook al blijft die 'voorstel baar', zal de kritiek op de NCTV groot zijn. Toch is de bijstelling no dig, meent Aalbersberg. ,,Het sys teem van een dreigingsbeeld werkt alleen als je ook afschaalt wanneer dat moet. We willen transparant zijn.'' Tot aan 2016 kende Nederland vier dreigingniveaus: minimaal, beperkt, substantieel en kritiek. De nieuwe tussencategorie 'aan zienlijk' werd daar drie jaar gele den aan toegevoegd en is nu voor het eerst van kracht. Op 18 maart van dit jaar was in de regio Utrecht een paar uur lang het allerhoogste niveau 5 van kracht, dat was direct na de aanslag in een tram in die stad. Er was de vrees dat de dader, die toen nog niet gevonden was, mogelijk nog een keer zou toe slaan. Dat gebeurde uiteindelijk niet. Bij die aanslag vielen vier do den. De voornaamste dreiging komt volgens de NCTV nog altijd uit ji- hadistische hoek, zo bleek ook uit de aanhouding van de twee man nen uit Zoetermeer. ,,Wel lijkt de jihadistische beweging steeds meer last te krijgen van repressieve overheidsmaatregelen'', schrijft de NCTV. Daarnaast gaat er ook nog steeds een dreiging uit van Nederlandse terugkeerders uit Syrië. Tientallen vrouwen en mannen bevinden zich nog in Koerdische detentie kampen of gevangenissen en wil len terugkeren naar Nederland. Ook zijn er nog Nederlandse jiha- disten aanwezig in Noordwest-Sy- rië, dat nog (deels) onder controle staat van aan al-Qaeda gelieerde groeperingen. Rechts-extreem Daarnaast is ook een rechts-extre- mistische aanslag volgens de NCTV niet ondenkbaar. ,,Rechts- extremistische groepen zijn nau welijks georganiseerd, maar het is mogelijk dat een eenling radicali seert en tot een rechts-extremis- tisch geïnspireerde geweldsdaad overgaat.'' De dienst wijst daarbij op het gevaar van 'copycat-gedrag'. ,,De aanslag op twee moskeeën in Christchurch in maart van dit jaar inspireerde anderen weer tot aan slagen, zoals die in het Ameri kaanse El Paso.'' Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 12 dagen Werelderfgoed Adriatische kust 15 dagen Byzantijnse rondreis 10 dagen Istrië, Opatija/ Pittoresk Vrsar, Istrië 10/12 dagen Eilanden en kust van Dalmatië/ RR Dalmatische kust 10 dagen Istrië en Slovenië, Umag all-inclusive dinsdag 10 december 2019 Bij een onverwachte vulkaanuit barsting in Nieuw-Zeeland zijn gisteren zes Nederlanders door het oog van de naald gekropen. Vijf toeristen uit andere landen kwamen om het leven, acht mensen worden nog vermist. Sebastiaan Quekel Rotterdam/White Island Voor het eerst sinds 2013 ver laagt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV) het dreigingsni veau. Een terroristische aan slag op Nederlandse bodem blijft volgens Pieter-Jaap Aal- bersberg desondanks voorstel baar. Laurens Kok Cyril Rosman Den Haag Vulkaan uitbarsting White Island Auckland NOORDER- I EILAND jShristchurcI ZUIDER- EJLAND ©101219 I TU Voor het eerst in zes jaar neemt de dreiging af. foto anp ALL-INCLUSIVE Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 I Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15