Prijzen identieke medische ingrepen lopen sterk uiteen EUWS 11 Kankerpatiënt Ger Dullens kreeg net op tijd advies over beter ziekenhuis Ruim de helft van de kankerpatiënten denkt niet na over welk ziekenhuis voor hen het beste is. 'Opgegeven' Ger Dullens zocht op tijd zijn heil elders. Nierkankerpatiënt Ger Dullens uit Noord-Brabant zal de ochtend dat hij bij zijn specialist in het re gionale ziekenhuis zat, niet licht vergeten. „Twaalf jaar geleden was er bij mij een nier weggehaald, omdat ik kanker had. Het ging acht jaar lang goed, tot er iets vreemds achter mijn milt werd geconstateerd. Mijn uroloog zou dat bespreken met zijn collega's in wat ze noemen een multidiscipli nair overleg. Die ochtend bleek dat hij was vergeten om mij te be spreken. Hij kreeg een rood hoofd en rende gauw weg naar een col lega.'' Verbouwereerd bleven Ger Dul lens, zijn vrouw en zoon achter. ,,Toen hij terugkwam, kregen we te horen dat er een uitzaaiing was geconstateerd en dat een chemo- kuur te veel bijwerkingen zou hebben. En dat ik dus kon kiezen voor 'de palliatieve fase', voor als er geen genezing meer mogelijk is. Ik zag mezelf al liggen in een hos pice! Wij waren helemaal over donderd en vroegen: 'Wat zijn die bijwerkingen dan?' Dat kon die arts ook niet goed uitleggen.'' Dan schiet zijn schoondochter te hulp. Zij is verpleeghuisarts en benadert een van haar vroegere hoogleraren van het Amsterdam Medisch Centrum (AMC). ,,Die zei meteen: 'Oh, voor een niertu mor moet je in Rotterdam zijn'. Dat advies heb ik opgevolgd.'' Vertrouwd Ger Dullens schreef een brief aan de hoogleraar aldaar en bracht persoonlijk zijn dossier. ,,Drie da gen later zat ik bij een oncoloog met uitsluitend ervaring in nier tumoren en melanomen met twee pagina's internationale publica ties. Hij straalde een hele hoop rust uit en ik voelde me er ver trouwd bij.'' Het was voor Dullens een we reld van verschil, vergeleken met de ervaring in zijn eerste regionale ziekenhuis. ,,Meteen nadat ik had aangegeven dat ik daar wel in be handeling wilde, zeiden ze: 'Dat gaan we regelen'. „Binnen het uur had ik een potje vol geplast, was er 41% 21 41% 32% bloed afgenomen en een hartfilm- pje gemaakt. Ik onderging alsnog een chemo, waarbij ik begeleiding kreeg van een heel team.'' De bijwerkingen waren echter niet van de lucht. ,,Mijn bloeddruk schoot omhoog, ik had elke dag migraine en ik lustte alleen nog een boterham met jam. Twee dochters zeiden afzonderlijk van elkaar tegen me: 'Pap, zo wil je niet oud worden.' Maar het wonder lijke was wel dat die vijf weken gif voldoende bleken om mijn tumor terug te brengen van 8 naar 2 centimeter.'' Daardoor werd zijn leven met zo'n twee jaar verlengd. De medische wetenschap had intussen im- muuntherapie ontwikkeld, een behandeling die ervoor zorgt dat het eigen afweersysteem kanker cellen beter kan vernietigen. ,,Die therapie was bedacht voor mela- nomen, maar bleek ook geschikt voor nierkankers'', vervolgt Dul- lens. En zo kreeg hij er wederom ongeveer twee levensjaren bij, in relatief goede gezondheid. ,,Ik weet dat er ergens links achterin mijn rug een tumor zit, maar ik heb er gek genoeg geen last van.'' Dat het ziekenhuis voor hem wat verder rijden is, maakt Dullens niet uit. ,,Als het geen spitsuur is, rijd ik binnen een uur naar Rotter dam. Als ik hier vraag om een an der tijdstip, wordt er altijd meege dacht. In mijn vorige ziekenhuis stuitte dat altijd op problemen.'' Absurd Dullens prijst zich gelukkig dat hij de overstap heeft gemaakt. ,,Het is natuurlijk absurd dat ze mij met een naar de palliatieve zorg verwe zen. Nu, vier jaar later, ben ik er nog! Terwijl ik destijds nog aan mijn huisarts heb gevraagd of ik in het regioziekenhuis aan het goede adres was. Maar die zei: 'Prima zie kenhuis, ik zou er ook naartoe gaan'.'' Inmiddels draait Dullens al een tijdje op vrijwillige basis mee met de kankerpatiëntenvereniging en realiseert hij zich hoe weinig nier tumoren voorkomen. ,,Dat is maar 2 procent van alle tumoren. Als ik toen naar die dokter had geluis terd, was ik er nu al jaren niet meer geweest.'' Dat blijkt uit onderzoek naar prijzen die ziekenhuizen en medische klinie ken bij verzekerden in rekening bren gen door vergelijker Independer en deze krant. Bedragen voor dezelfde behandelingen blijken 300 tot 1400 euro uiteen te lopen. Voor deze analyse zijn alle prijzen die de grootste verzekeraars rekenen voor drie verschillende behandelin gen onder de loep genomen. Of het nu gaat om een spataderbehandeling, een talgkliertje verwijderen of een spiraaltje plaatsen, in alle gevallen zijn er forse prijsverschillen. Zo is een vrouw die verzekerd is bij VGZ voor een spiraaltje bij Bergman Clinics 191,17 euro kwijt. Een vrouw die exact hetzelfde spiraaltje laat plaat sen bij de Stichting Noordwest Zie- kenhuisgroep en verzekerd is bij Men- zis krijgt een rekening van 527,60 euro, dat is bijna drie keer zo duur. Beter Volgens hoogleraar gezondheidseco nomie Wim Groot van de Universiteit Maastricht komen die verschillen door de manier waarop prijsonder- handelingen over medische behande lingen worden gevoerd. ,,Veel mensen redeneren 'als het duurder is, zal het wel beter zijn'. Maar dat hoeft bij zulke ingrepen niet per se zo te zijn.'' Patiënten merken de prijsverschil len als ze de ingreep van hun eigen ri sico moeten betalen. Gezonde consu menten die hebben gekozen voor een verhoogd eigen risico tot maximaal 885 euro voelen dat nog harder in hun portemonnee. Spatader Patiënten met dezelfde verzekering die eenzelfde ingreep moeten onder gaan, kampen ook met grote prijsver schillen. Als een CZ-verzekerde naar het Antonius Ziekenhuis in het Friese Sneek gaat, kost een spatader verwijderen 379,68 euro. Een CZ-verzekerde die met net zo'n spat ader naar het Sint Anna Ziekenhuis in Geldrop gaat, betaalt 1786,63 euro, bijna vijf keer zoveel. Het kan zelfs ge beuren dat twee patiënten die naast elkaar in de wachtkamer zitten voor exact dezelfde behandeling bij dezelfde specialist, een andere reke ning krijgen. Iemand die in het Rot terdamse Erasmus Medisch Centrum wordt behandeld voor een een spat ader en verzekerd is via Zilveren Kruis, betaalt 397,09 euro. Dat kost een Men- zis-verzekerde in hetzelfde ziekenhuis 'meer dan 885 euro'. ,,Dit is natuurlijk heel raar'', rede neert Babs van der Staak van de Con sumentenbond. ,,Zeker als het om de zelfde behandeling gaat in hetzelfde ziekenhuis.'' dinsdag 10 december 2019 GO 'Mijn arts rende weg, hij was me vergeten' Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Ger Dullens: „Mijn dochter deed navraag en kreeg als ant woord: 'Oh, voor een niertumor moet je in Rotterdam zijn'.'' FOTO MARCO DE SWART Hoogopgeleid vaker naar UMC Specialisatie op het gebied van kanker is vaak het hoogst in UMC's en topklinische ziekenhuizen (grote regionale ziekenhuizen) Universitair Top Streek medisch klinisch zieken- centrum ziekenhuis huis Hoog opgeleid Middelbaar opgeleid Laag opgeleid 42% 27% Top 5 Redenen keuze ziekenhuis Was dichtbij huis 50% Kende dit ziekenhuis 40% Specialisatie mijn kanker 26% S .O Prettige arts 23% sj Advies huisarts 21% S Voor dezelfde behandeling in een ziekenhuis of medische kliniek worden totaal verschillende prijzen gerekend. De ene kliniek is brengt soms drie tot vijf keer zoveel in re kening als de andere. Marcia Nieuwenhuis Hilversum Een spatader verwijderen kan zo maar vijf keer meer kosten dan elders. U leest alles over keuzeopties en prijsverschillen in de bijlage Zorg verzekering, vandaag bij deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11