Hou hond en kat weg bij die enge dennennaalden 4 dagen Veluwe 10 NIEUWS 'Pijnlijk' kringgesprek vaak afgeschaft 89.- 49; Sommige dieren eten de dennen naalden op, maar die zijn giftig en scherp. Ze kunnen de darmwand doorboren. Ook van het water waarin de kerstboom staat kan een dier ziek worden. ,,Daar zitten na melijk stoffen in opgelost die de boom uitscheidt en die diarree, braken en andere maag problemen kun nen veroorza ken. Ook kan het zenuwstel- stel aangetast M worden'', waarschuwt het korps van de politie De Kempen. De Dierenbe scherming waarschuwt vrijwel elk jaar voor de geva ren van kerstbomen en andere versieringen. „Mensen staan er vaak niet bij stil. Die denken 'joh, gezellig die kerstboom in huis', maar je moet toch even opletten.' Of het vaak misgaat, is niet be kend. ,,J e wilt het liever vermij den'', aldus Dik Nagtegaal van de Dierenbescherming. ,,We roepen Kerstboom hoeft niet de deur uit, maar we willen mensen bewust maken van de risico's niet dat de kerstboom de deur uit moet, maar we willen mensen wel meer bewustmaken van de risico's en ervoor zorgen dat ze alert zijn. Sowieso is een kerstboom met een kat een risico, want dat dier wil er nog weleens in klimmen en dan gaat je hele boom ondersteboven. Ook kunnen glazen ballen kapot- vallen, waaraan je jezelf kunt snij den, net als je huisdier. Dat zijn een paar dingen waar je op kunt letten als je een dier hebt.'' Ook helpt het als een boom ste vig staat, zodat hij niet meteen omvalt als de kat er toch in klimt. Onderin de boom kunnen het bes te plastic ballen gehangen worden, zodat ze niet meteen kapot- vallen als er één afge tikt wordt. Een neppe boom vormt volgens Nagte gaal geen op lossing. ,,Plas- tic naalden zijn ook niet goed voor die ren. Of er wordt kunst sneeuw op ge spoten dat kan los laten en ook weer gif tig is. Dus dat maakt niet veel uit.'' Ook engelenhaar, linten en an dere plastic slingers zijn gevaarlijk. Katten hebben vaak een intrin sieke drang om erop te kauwen. Als ze het binnenkrijgen, kan dat desastreuze gevolgen hebben in de maag of darmen. Ook chocolade kransjes in de boom, maken het voor dieren nog aantrekkelijker om ermee aan de haal te gaan. ,,Maar ook chocola is giftig voor je dier.'' De dieren zullen niet meteen doodgaan door het eten van den nennaalden, maar ze kunnen er goed ziek van worden. Nagtegaal: ,,Een dennennaald die dwars in de keel blijft steken wil je ook niet meemaken, want dat wordt ook een spoedbezoek aan de dieren arts.'' www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg NAMEN PANDABABY'S Leraren zien dat leerlingen vaak dezelfde kleren aanhebben, horen in de kringgesprekken dat de kin deren niets met hun ouders doen of zien dat ze met lege broodtrom mels op school komen. Dat blijkt uit een enquête onder zevenhon derd basisschoolleraren door DUO Onderwijsonderzoek Advies. Gemiddeld leven twee kinderen in een klas in armoede. Hun ou ders hebben een inkomen dat net boven de bijstandsnorm ligt. Om te voorkomen dat deze leerlingen op achterstand raken vanwege hun afkomst, proberen scholen deze kinderen te helpen. Meer dan de helft van de leraren ziet dat de armoede van invloed is op de leerprestaties. ,,We hebben echt gezinnen die met zijn nege nen in een éénkamerappartement wonen. Deze gezinnen zijn niet bezig met het oefenen van tafels of lezen. Ze zijn bezig met over leven'', legt Marieke Hamburg, directeur van basisschool De Vijf Hoeven in Tilburg uit. Op deze school zitten in elke klas een a twee kinderen die in ar moede leven. De school staat in een achterstandswijk. Hier krijgen de leerlingen elke dag vers fruit, hebben ze dagelijks gymles en zijn er gratis naschoolse activiteiten zoals muziek of dans. Hamburg: ,,Wat wij met de kin deren willen bereiken, mag nooit afhankelijk zijn van hun financiële situatie thuis. Een typles geven wij gratis onder schooltijd.'' Er ligt standaard brood in de vriezer, om dat er kinderen zijn die zonder ontbijt op school verschijnen of met een lege broodtrommel bij de overblijf zitten. ,,Of het brood is beschimmeld. Die kinderen laat je niet zitten. Het is niet zo dat ou ders daar naar gaan handelen. Is er ook bij veel ouders, en dus kinde ren, veel onwetendheid over wat wel en niet gezond is. We hebben dus ook een voorlichtende rol.'' Volgens Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer is het heel be langrijk dat kinderen zich op school veilig voelen en merken dat de leraar hen ziet. „Armoede heeft veel meer invloed dan alleen op de Kinderen kunnen zich moelijk concentreren door alle stress thuis vraag welke spullen er in huis zijn en of er wel te eten is. Kinderen zeggen zich moeilijk te kunnen concentreren op school, omdat ze thuis heel veel stress hebben.'' Ook in de klas zitten hun hoof den nog vol met zorgen. Kalver- boer: ,,Door de schaarste en de druk thuis verdwijnen de normale dingen in het leven van een kind naar de achtergrond. Ze voelen zich snel schuldig, hebben mede lijden met hun ouders.'' Niets Uit het onderzoek blijkt dat een op de vijf leerkrachten een streep heeft gezet door kringgesprekken, omdat die 'te pijnlijk zijn' voor kinderen die niets hebben gedaan. Juf Marieke Marcelis van basis school Mikado in Blerick mijdt dergelijke gesprekken juist niet. ,,De leerlingen vertellen op maan dagochtend in tweetallen over hun weekend. Buitenspelen is ook leuk, maar bij ons zijn de verschil len tussen leerlingen ook niet zo groot.'' Op deze school leeft 70 procent van de leerlingen onder het sociaal minimum. Arme gezinnen krijgen veel begeleiding om zaken te rege len. Juf Marieke helpt zelf om fondsen aan te schrijven voor leer lingen die het écht nodig hebben, waardoor ze in aanmerking ko men voor bijvoorbeeld sportles sen, laptops en fietsen. ,,Het is niet per se onze taak als school, maar we gunnen onze leerlingen een jeugd zoals we die zelf hebben ge had. We hebben er trouwens ook baat bij. De kinderen die hulp krij gen, zijn in onze klassen echt leu ker en komen beter tot leren.'' Vanaf: 3 dagen Harz HP 3 dgn Den Helder/Texel dinsdag 10 december 2019 GO Huisdiereigenaren die net de kerstboom hebben opgetuigd doen er goed aan de komende tijd hun hond of kat in de gaten te houden. Kerstbomen kunnen gevaarlijk voor hen zijn. Daar voor waarschuwen politie en de Dierenbescherming. Simone van Zwienen Utrecht -Dik Nagtegaal, Dierenbescherming Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Ze liggen er lekker lui bij, de nu nog kleine reuzenpanda's die recent werden geboren in de dierentuin van Berlijn. De koddige babytweeling kreeg gisteren namen: Meng Yuan en Meng Xiang. Hun geboorte zorgde voor feestvreugde in Duitsland, waar voor het eerst nakomelingen van reuzenpan- da's werden geboren. Omdat moeder Meng Meng en vader Jiao Qing Chinees zijn, gaat de tweeling naar China. Maar pas als ze groot zijn. foto afp Armoe rukt op bij schoolkind Bijna tweederde van de basis schoolleraren heeft leerlingen in de klas die in armoede leven. Deze kinderen presteren slech ter, merken ze. Een op de vijf le raren is gestopt met kringge sprekken, omdat die 'te pijnlijk' zijn. Ellen van Gaalen Utrecht -Margrite Kalverboer, Kinderombudsvrouw Slaap op een sprookjesachtig landgoed in de natuur, vlakbij Hanzestad Zutphen! 3* Fletcher Hotel-Landgoed Huis Te Eerbeek (7,5) O 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 4* V.d Valk Schloss Meisdorf (8,1) 3* Hotel Den Helder (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x een 3-gangen diner Incl. zwembad en sauna 1 bootkaartje Texel Gratis wifi en parkeren 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10