Hoe moet parlement verder met president? II 9 Vonnis opentdeur naar het Suriname waar zij voor vochten maandag 9 december 2019 cent Sugrim Oemrawsingh, is blij dat een eind is gemaakt aan alle 'kwaad aardige leugens'. „Vijftien helden voor democratie en rechtsstaat wer den vermoord. Het doel van de moordenaars was het flikkerende licht van vrijheid, recht en democra tie te doven. Ze misten hun doel'', zegt hij in zijn toespraak. Oordeel ,,Het recht heeft gesproken. Na 37 jaar is het oordeel geveld. De stem van de vijftien zonen van Suriname, de roep om gerechtigheid, is gehoord. Hun wens heeft zijn doel bereikt. Er is een fundament gelegd voor een Suri name voor alle Surinamers. Toekom stige generaties zullen hier kracht vinden in de strijd voor versterking en behoud van datgene waar deze mannen voor stierven.'' Henri is 's ochtends nog op de be graafplaats geweest, bij het graf van zijn broer. Hij beseft dat het eind nog niet bereikt is. Er komt nog een hoger beroep van Bouterse, die veroordeeld is tot 20 jaar cel. De president zit nog steeds op zijn zetel. Hij is strijdbaar der dan ooit en zijn kamp intimi deert en provoceert. ,,De euforie van het vonnis ver dween een dag later alweer, omdat hij op onbeschaafde wijze richting de rechterlijke macht dreigementen uit'', zegt Behr. ,,Het baart me zorgen dat zijn aanhangers geen waarde hechten aan alle bewijzen. De straf vind ik mild. Dat is anderhalfjaar per slachtoffer. Ik had liever 20 jaar per slachtoffer gezien. Als je weet hoe het is gegaan, de wreedheden, de kilheid, dan is geen straf op deze aarde goed genoeg.'' Het vonnis bewijst dat de strijd nooit moet worden opgegeven, zegt Sunil Oemrawsingh. De slachtoffers mogen trots vanuit de hemel neerkij ken. ,,Rust is nu hun deel. Maar onze taak is nog niet voorbij. Het vonnis opent de deur voor onze samenle ving naar het Suriname waar zij toen voor vochten. Dit is niet het einde. Dit is een nieuw begin.'' Zahara Kamperveen is misschien wel het voorbeeld van dat nieuwe be gin. Ze staat op de plek waar haar opa André Kamperveen (58) door kogels van het vuurpeloton werd geëxecu teerd. ,,Ik was nog niet geboren toen mijn grootvader op deze plek werd vermoord'', zegt ze. ,,Maar nu ben ik hier. Om te vertellen dat deze man nen helden waren. Ze zijn vermoord omdat ze de democratie wilden her stellen. Ze zijn vermoord omdat Bou- ters en anderen bang waren dat ze hun macht zouden verliezen. Ze zijn vermoord omdat ze vochten voor onze toekomst.'' Ze vindt het jammer dat veel van haar leeftijdgenoten niet weten wat er in Fort Zeelandia is gebeurd. ,,Wat hier gebeurd is heeft mijn leven en dat van zoveel anderen kapotge maakt. Het heeft ervoor gezorgd dat er altijd een grijze wolk heeft gehan gen over dit prachtige land. Met de uitspraak van de krijgsraad geloof ik dat we in een nieuwe fase terecht zijn gekomen. Wat ben ik trots op mijn opa en al die andere mannen.'' jah Luhur, NPS en DOE sturen haar deze week een brief. ,,Er is nu een gewijzigde situatie'', zegt partijleider Chan Santokhi van de VHP, die met acht zetels de groot ste oppositiepartij is. ,,We willen we ten hoe de relatie tussen de president en het parlement er nu uit ziet. Als het overleg niet naar tevredenheid verloopt, vragen we een spoeddebat aan. Het vonnis van de rechterlijke macht moet gerespecteerd en uitge voerd worden.'' De Grondwet uit 1987 biedt geen mogelijkheden voor een afzettings procedure. ,,De persoon is veroor deeld, niet de president", bena drukt Santokhi. „Het is geen ambtsmisdrijf. In de Grond wet staat niet wat er moet ge beuren met een president die een strafblad heeft." Santokhi is de grootste concur rent van Bouterse in aanloop naar de verkiezingen op 25 mei volgend jaar. In peilingen gaat de VHP aan de leiding. San- tokhi: ,,Samen- werken met de NDP is voor mij geen optie.'' Na zijn veroordeling tot 20 jaar cel gaat president Bouterse in verzet te gen het vonnis van de krijgsraad, zo bevestigde zijn advocaat Irvin Kanhai vrijdagavond op een bijeenkomst van de Nationale Democrati sche Partij (NDP). Formeel kan dat tot en met komende vrijdag. Als de termijn verstreken is, vragen de oppositiepar tijen een spoedoverleg aan met parlementsvoorzitter Jennifer Simons. De par tijen VHP, ABOP, Pertja- Samen met NDP is voor mij optie GO A.A Nabestaanden tij dens de jaarlijkse her denking van de Decem bermoorden, gisteren in Fort Zeelandia in de Su rinaamse hoofdstad Pa ramaribo. Rechts een foto van de inslag van kogels in een muur van Bastion Veere. FOTO'S ANP EN TONNY VAN DER MEE -Sunil Oemrawsingh, nabestaande Vijf Surinaamse oppositiepartijen eisen een spoedoverleg over pre sident Desi Bouterse. Ze willen weten wat zijn veroordeling in het Decembermoordenproces bete kent voor de relatie met het parle ment. Dat zegt oppositieleider Chan Santokhi van de Vooruit strevende Hervormingspartij (VHP). -Chan Santokhi, VHP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9