'Onze vis smaakt als de tongzoen van een zeemeermin' Protesten leggen Frankrijk weer plat 8 NIEUWS HERDENKING DECEMBERMOORDEN Nabestaanden van de Decembermoorden kwamen gisteren in Paramaribo bij elkaar in Fort Zeelandia voor de jaarlijkse herdenking van de vijftien slachtoffers. Voor het eerst in de wetenschap dat daders zijn veroordeeld. Geen straf op aarde is goed genoeg msmm maandag 9 december 2019 Het is een afgetekende winnaar van de achtste verkiezing van de 'slecht ste slogan van het jaar', die zoenende Zilte Zeemeermin uit Arnhem. Met gemak hield hij andere beroerde ver zinsels als Werken met zinhoud (van het UWV), Shop en kom tot jeselfie (van Groupon), Geen geëikel recycle (P. van der Veldt transporten) en Wij verkopen uw huis. Nogal fidus (Fi- dus makelaardij) achter zich. De slogan is zo'n goeie winnaar omdat hij eigenlijk niet doet wat hij moet doen, namelijk: zin krijgen in vis. Dat is althans waarom organisa tor Tefke van Dijk denkt dat de slo gan verreweg de meeste stemmen heeft gekregen. ,,Het klinkt nou niet echt lekker: een tongzoen van een zeemeermin." Maar de bedenkers van de slogan, 'visbroers' Luuk en Wiebe de Haan, zijn het daar helemaal niet mee eens. ,,Ken je Ariel nog, de zeemeermin uit de tekenfilm The Little Mermaid, van Disney? Kom op, die zou je toch zo ten huwelijk vragen?", lacht Wiebe. In de winkel spreken ze trouwens van 'de kus van een zeemeermin'. De tongzoen is meer voor de catering. ,,Want in de winkel komen ook veel kinderen, dan klinkt kus iets beter", zegt Wiebe. De oorsprong van de slogan die de mannen al een jaar of zes voeren, ligt overigens in Friesland. ,,Ik ging vroe ger met mijn vader vissen in Fries land", vertelt Wiebe. ,,En dan gingen we naar zo'n heel klein visboertje. Echt een zaakje van een paar vier kante meter. Er lagen nog net twee makreeltjes en een stukke zalm. Die man had op de toonbank een slogan staan: onze haring smaakt als de tongzoen van een zeemeermin. Dat is me altijd bijgebleven. Ja, gewoon gepikt eigenlijk." Triomf De broers gaan vandaag lekker uit pakken met hun 'triomf'. De stem mers op de verkiezing van de slecht ste slogan kozen de afgelopen jaren al vaker winnaars met een wat onsma kelijk, sexy tintje: It's de Cock that ma kes the man (modezaak Jan de Cock), Van kop tot kont, worst in de mond (Worstenbroodjes van de Millse mo len De Korenbloem in Mill), Zit je haircut (kapperszaak Local Heroes in Utrecht) en Iedere paal gaat erin (heibedrijf Steenman in Oosterblok ker) zijn er een paar. ,,Allemaal slogans die eigenlijk een beetj e een afkeer van het product ge ven", zegt Tefke van Dijk, in de we tenschap dat het de winnaar meer oplevert dan dwarszit. Opvallend puntje dit jaar: ook grote organisaties (het UWV, de Bibliotheek) werden genomineerd. De bron van slechte slogans lijkt onuitputtelijk. PARIJS Frankrijk stond zaterdag voor de derde opeenvolgende dag in het teken van stakingen en protesten tegen de geplande pensioenhervor ming. In heel het land was het trein verkeer ontregeld en de meeste me trolijnen in Parijs waren stilgelegd. In tal van steden gingen mensen de straat op om te demonstreren tegen de plannen van de regering. President Macron wil het ingewik kelde en voor sommige pensioenge rechtigden erg gulle stelsel stroom lijnen en hervormen. Velen vrezen dat voorrechten en de soms lage pen sioengerechtigde leeftijd gaan ver dwijnen en dat ze straks langer moe ten werken voor minder pensioen. In Parijs, Marseille en andere steden gingen demonstranten de straat op. Daar werd ook geprotesteerd tegen werkloosheid en sociale onzeker heid. De Gele Hesjes lieten zaterdag ook weer van zich horen. Vrachtwagenchauffeurs blokkeer den met hun trucks snelwegen. Hun woede is in de eerste plaats gericht tegen een geplande belastingverho ging op diesel. De chauffeurs voer den onder meer actie op wegen rond Parijs, de A8 in het zuiden van het land en de A36 in het oosten. De maatregel moet jaarlijks 140 miljoen euro opleveren. Parijs zegt dat het dit geld wil investeren in het verbeteren van de infrastructuur. e vijftien mannen zijn erbij. Hun na men staan op de plaquette op het Bastion Veere, op de plek waar ze stierven voor het vuurpeloton. Hun verhalen staan op borden. Hun gezichten staan op grote afbeeldingen in de tent op de bin nenplaats van Fort Zeelandia, waar tientallen nabestaanden samenzijn om de Decembermoorden te herden ken. Bovenal zijn de vijftien mannen er bij in de harten en gedachten van de nabestaanden. Henri Behr (70) voelt de energie van zijn broer Bram Behr, op de plek waar de 31-jarige journalist werd vermoord. Hij wijst op de ko gelgaten in de muur, die 37 jaar na dato de enige stille getuigen zijn van de kille moordpartij die op 8 en 9 de cember 1982 in opdracht van de hui dige president Desi Bouterse heeft plaatsgevonden. ,,Het is de eerste keer dat we hier staan en weten dat er een vonnis is'', zegt Behr. ,,Dat heeft een enorme be tekenis. Niet zozeer omdat Bouterse een straf moet uitzitten. Maar omdat de slachtoffers beschuldigd waren van het beramen van een coup.'' De rechters van de Krijgsraad heb ben die bewering van Bouterse in hun vonnis vorige week van tafel ge veegd. Net zoals vele andere leugens die Bouterse heeft verspreid om de Decembermoorden te verantwoor den. Behr: ,,We kunnen met opgehe ven hoofd vaststellen dat de vijftien mannen geen coup wilden plegen, maar dat ze een proces van democra tisering op gang wilden brengen.'' Zijn moeder is in 2017 overleden. Ze was 101 jaar oud. ,,Mijn moeder was een van de felle voorvechters van het proces'', zegt hij. ,,Ze weigerde dood te gaan, want ze wilde de naam van haar zoon gezuiverd zien. Dat is nu gebeurd. In die zin is het twee jaar te laat. Het is wrang dat mijn moeder dat niet heeft kunnen meemaken. Maar ik ben ervan overtuigd dat ze er iets van meekrijgt.'' De weg naar gerechtigheid duurde lang. Elk jaar kwamen de nabestaan den op 8 december bij elkaar in Fort Zeelandia om te herdenken. En elke jaar bleef de hoop dat ooit de daders gestraft zouden worden. Dat punt is nu bereikt. Het maakt de afbeeldin gen van de slachtoffers nog iets mooier, de herinnering net iets le vendiger, maar de pijn van hun dood ook net iets groter. Ze worden met gezang en gebed geëerd. Sunil Oemrawsingh, voorzitter van de stichting 8 December 1982 en neef van de vermoorde universiteitsdo- GO En wéér is de winnaar van de slechtste slogan van Nederland een tikkie erotisch: 'Onze vis smaakt als de tongzoen van een zeemeermin'. Als je van zeemeer minnen houdt tenminste. De broers Luuk en Wiebe de Haan van visbar De Zilte Zeemeermin zijn, en blijven, maar wat trots op hun naam. Victor Schildkamp Arnhem ooo .ooo M De 'visbroers' Wiebe (l) en Luuk de Haan van visbar De Zilte Zeemeer min in Arnhem zijn de trotse winnaars van de slechtste reclameslogan. Slachtoffers mogen trots vanuit de hemel neerkijken Tonny van der Mee Paramaribo Henri Behr (70) op de plek waar zijn broer Bram in 1982 op 31-jarige leeftijd werd ge dood. foto TONNY VAN -Henri Behr, broer slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8