Rel in Frankrijk: 'Kerst is een ramp voor het milieu' üll 5 maandag 9 december 2019 gaan om warme kruiken en dekens op te halen. Er is zelfs een elektrisch kacheltje gebracht om de jongen maar zo warm mogelijk te hou den.'' Uiteindelijk lukt het Smit en zijn medewerkers de jongen te be vrijden. ,,We voelden allemaal een groot moment van ontlading toen de jongen eindelijk onder het puin weggehaald kon worden en de om geving begon te klappen. Dat was wel een kippenvelmomentje.'' Oorzaak De vraag die nu rest is hoe de ex plosie kon ontstaan. Was het een gasexplosie of toch iets anders? Kan zo'n explosie zich weer voordoen? Buurtbewoners zijn begaan met de eigenaar van de grillroom en zijn 5-jarige zoon. Maar op de vraag wat voor gezin het is, kunnen of willen ze geen antwoord geven. Ja, ze kwa men weleens in de grillroom. Dat is het. Een buurtbewoner veerde naar eigen zeggen wel een halve meter op van de bank op het moment van de explosie. ,,Aan de knal ging een sissend geluid vooraf. Ik liep naar het raam en kon nog zien hoe het pand instortte.'' Tussen de schermen door die om het pand zijn gezet is de ravage duidelijk te zien. Het dak is nog grotendeels intact en staat op de grond. De tussenliggende verdie pingen zijn volledig weggevaagd. Aan de achterkant kun je nog wat van de keuken zien. De mayonaise dispensers staan er nog. Burgemeester Bert Bouwmeester van Coevorden liet gisteren weten dat het onderzoek naar de oorzaak van de explosie vandaag begint. Ook zei hij dat Kenan het naar omstandigheden goed maakt. Hij ligt inmiddels niet meer op de intensive care. Over een paar dagen mag hij naar huis. Frankrijk heeft bij gebrek aan Sinterklaas zijn eigen eindejaars- rel: de kerstboom, de kerstcadeaus én de kerstmaaltijd moeten alle maal 100 procent milieuvriende lijk zijn. De media raken er niet over uitgepraat en komen met tips, adviezen en to-dolijstjes. Op Twit ter is zelfs de hashtag #greensanta al een Frans succes. Het begint al bij de boom. ,,Denkt u wel na over de CO2-uit- stoot als u straks uw kerstboom koopt?'' vroeg het Franse tv-jour- naal de kijkers afgelopen weekend. Vervolgens werd de vloer aange veegd met mensen die een nep- boom kopen: bij het maken van zo'n plastic boom komt 2,6 keer zoveel CO2 vrij als bij een echte boom, aldus het journaal. Maar je bent er nog lang niet, als je zo'n échte boom uit een écht bos hebt gekocht, benadrukt de Franse Consumentenbond 60 Millions de Consommateurs. ,,Het heeft na tuurlijk wel de voorkeur om een boom te kopen die uit Frankrijk komt, want dan is er minder trans port en dus minder uitstoot.'' Dan heb je zo'n Franse kerst boom uit een Frans bos, en dan is het nóg niet goed, stelt dagblad Le Monde. 'Geef de voorkeur aan bo men die ecologisch verantwoord zijn met een erkend eco-label.' Als de boom dan eenmaal staat - van hout, uit Frankrijk, met ecolabel - is het tijd om aan de cadeaus te denken. Maar ook dat mag geen onbezonnen actie zijn. Afvalberg De kerstdagen veroorzaken een ware afvalberg, meldde radiozen der France Inter afgelopen week. ,,We moeten onze koopkoorts aan banden leggen. Ongewenste ca deaus verdwijnen te vaak in de vuilcontainer.'' De zender wijdde een kritische uitzending aan het iV kerstmaterialisme waar het gaat om kopen, kopen, kopen. ,,We hebben Black Friday bashing achter de rug en nu is het tijd dat de Kerstman gaat trillen in zijn arren slee'', aldus de bijna oorlogszuch tige radiozender. Elke kerst worden in Frankrijk 61 miljoen stuks speelgoed ver kocht, veelal afkomstig uit China. 'Koop het liefst speelgoed van hout of tweedehands speelgoed', advi seert Le Monde. 'Boycot speelgoed waar batterijen in zitten', is de op roep van Cosmopolitan. Het tijd schrift noemt kerst 'een ramp voor het milieu'. 'Kerstversiering blijft dag en nacht verlicht en speelgoed wordt vanuit de andere kant van ^Met een echte boom uit een echt bos ben je er in Frankrijk nog niet de wereld geïmporteerd.' De Cosmo heeft een simpel advies: 'Pak cadeautjes in met gerecycled papier.' Le Monde: ,,Met oude kran ten kan het ook.' Ook de beroemde Franse foto graaf, documentairemaker en mi lieuactivist Yann Arthus-Bertrand bemoeit zich met de discussie. ,,Ik heb mijn drie zonen vorig jaar een intelligent kerstcadeau gegeven: ze mochten stage lopen op een boer derij.'' Zelf organiseert hij een eco logische kerstmarkt. Daar kun je onder meer lingerie van biologisch katoen kopen en cosmetica met de labels 'cruelty free' en 'vegan'. De Franse vestiging van uitgever Wolters Kluwer profileert zich op Twitter met een foto van de kerst boom in het hoofdkantoor. 'In onze entree staat deze natuurlijke boom in een pot, met decoraties en cadeautjes, handgemaakt van ge recyclede objecten en papier. Leve de planeet!' Biologisch Toch kan in Franse huiskamers nog niet opgelucht adem worden gehaald. Ook over het kerstdiner raken de media niet uitgeadvi- seerd. 'Eet biologisch, met sei zoenproducten van lokale boeren' vindt Le Monde. Kip heeft een be tere ecologische pootafdruk dan koe, schrijft de krant zonder spot. De website ConsoGlobe komt met tientallen verantwoorde eet tips voor kerst. 'Een feest kan je ook hebben zonder een kalkoen te doden', schrijft de site. Onder het kopje 'Help, ik krijg vegetariërs te eten!' staat een hele trits recepten, tot het chocoladetoetje aan toe. 'Cacao is zelfs gewoon vegan.' De omstreden Franse traditie om ganzen- of eendenlever te ver orberen zorgt voor hoofdbrekens. 'Helaas is er nog geen biologische foie gras', schrijft Cosmo. 'Maar er is een ethisch alternatief: er bestaat nep-foie gras. Bijna dezelfde smaak, minder schuldgevoel.' NEW DELHI Indiase vrouw overleden Van Walsum overleden Brandweerman dood na slag Trump: Noord-Korea heeft veel te verliezen De Amerikaanse president Donald Trump heeft gisteren ervoor gewaarschuwd dat Noord-Korea veel heeft te ver liezen als het land zich vijandig gedraagt tegenover de VS. Trump schreef dit op Twitter in een reactie op een nieuwe wapentest van het land. Noord-Korea meldde eerder op de dag dat het een 'zeer belang rijke test' heeft uitgevoerd op raketbasis Sohae. Pyongyang begon de basis eerder dit jaar te ontmantelen na een akkoord met de VS, maar de verhoudin gen zijn sindsdien stap voor stap verslechterd. GO Kijk op de site bij /video beelden van de ravage in Coevorden sSSiSa In Frankrijk moet Kerstmis dit jaar klimaatbestendig, CO2-neutraal, 100 procent biologisch, afvalvrij én dier vriendelijk zijn. Frank Renout Parijs In Park De Hoge Veluwe zoeken kinderen een boom uit. foto anp ROUW Een 23-jarige Indiase vrouw die donderdag in brand was gesto ken toen ze op weg was naar de recht bank om te getuigen tegen mannen die haar eerder zouden hebben verkracht, is zaterdag overleden. De politie heeft vijf mannen aangehou den voor het in brand steken van de vrouw. Onder de arrestanten zijn twee mannen die haar in maart zouden hebben verkracht. DEN HAAG In Den Haag is oud diplomaat Peter van Walsum (85) over leden. De oud-di plomaat bekleedde vele posten, waar onder bij de Navo, EG en VN. Hij zat in 1999 en 2000 in de Veiligheidsraad. AUGSBURG De politie in het Duitse Augsburg heeft twee mannen van 17 jaar gearres teerd voor een dode lijke vechtpartij in de stad. Het 49-jarige slachtoffer is een brandweerman die vrijdagavond hard tegen het hoofd werd geslagen. Ruim honderd leden van de brandweer kwamen gisteren bijeen op de plek van het inci dent om hun collega te herdenken. WASHINGTON Zeker 43 mensen zijn gisteren om het leven gekomen door een brand in een fabriek in de Indiase hoofdstad New Delhi. De meeste slachtoffers lagen te slapen in de fabriek. Zeker vijftig gewonden zijn naar ziekenhuizen gebracht. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5