II Twaalf uur volleyballen voor Alzheimer Nederland ZEEUWS-VLAANDEREN 19 JJjjJU maandag 9 december 2019 NIEUWBOUW WEST-ZEEUWS-VLAAMSE KUST Als laatste in de rij is ook strandpaviljoen De Zeemeeuw in Retranchement plat gegaan om plaats te maken voor complete nieuwbouw. Het paviljoen, tegen natuurgebied Het Zwin aan, gaat naar verwachting in april weer open. De stikstofcrisis dreigde dit voorjaar roet in het eten te gooien van de nieuw bouw van De Zee meeuw. Maar eigenaar Marcel van Eijk nam het risico en gaf de bou wer toch opdracht om - achter de schermen - alvast met de prefab elementen te beginnen. Gelukkig voor hem en voor zijn team kwam de vergunning alsnog rond en konden ze meteen doorpakken met de sloop en herbouw. ,,An- ders zouden we dit voorjaar nooit halen." Schoonvader Het oude paviljoen van zijn schoonvader Jannis van de Voorde was van 1985. Die begon ooit met een ijscokar op het strand achter de Kievittepolder. Het karretje werd een kiosk en dat werd weer een bescheiden paviljoen. Om het telkens een stukje aan te bouwen en te vernieuwen. ,,Hij heeft echt elke spijker aangeraakt. Maar op een gegeven moment is de rek er uit. Het gebouw is op. Dan moet je de knoop doorhakken." Nieuwbouw was nodig om up- to-date te blijven voor de gasten en makkelijker personeel aan te trekken dat ook liever werkt in een fraai gebouw, weet Van Eijk, die met zijn vrouw ook pizzeria Il Gabbiano in Cadzand-Bad runt. En de plek is het waard, vindt hij. Die locatie, verscholen tussen de duinen, midden in Natura 2000-gebied, onderscheidt De Zeemeeuw volgens hem van alle andere paviljoens. ,,Hier komen andere mensen dan in ons Itali aans restaurant. Sommige mensen vinden het een nadeel dat je vanaf het parkeerterrein een eindje moet wandelen om hier te komen, maar het is ook een voordeel. Mensen komen hier nooit gestrest aan. Ze zijn al onthaast voordat ze op het terras neerstrijken." Van Eijk vindt het een voorrecht om deze plek te mogen gebruiken. Dat hij gasloos zou bouwen, zon nepanelen zou leggen en warmte uit de bodem zou halen stond dan ook buiten kijf. ,,Ik ben maar een passant op deze plek. Ik voel me verantwoordelijk voor de natuur om ons heen." Vernieuwingsdrang Ook vanwege de vaste gasten is het echtpaar niet over één nacht ijs gegaan. Van een aantal hoefde de nieuwbouw niet zo nodig. Zij von den het jammer dat de zaak mee ging in de vernieuwingsdrang aan de Zeeuws-Vlaamse kust en had den het liefst alles bij het oude ge- Ik ben hier maar een passant en voel me verantwoordelijk voor de natuur om ons heen laten; bang om straks de gemoede lijkheid en de nostalgische sfeer van het oude pand te moeten mis sen. Dat begrijpen Marcel en be drijfsleider Wilco van Hommelen en daarom doen ze er alles aan om die sfeer weer terug te brengen. Dat doen ze in elk geval door veel natuurlijke materialen toe te passen. Het hout van de spanten blijft in het zicht en de keuken krijgt de uitstraling van een oude zeecontainer. De bar komt midden in de ruimte en vrijwel alle tafel tjes hebben zeezicht vanachter de enorme raampartijen. ,,Warm en sfeervol", omschrijft Van Eijk het toekomstige interieur. Ook de catamaranschool - eerst gevestigd in aparte containers - krijgt een plekje in het gebouw. ,,Het is straks aan de mensen om de sfeer te maken. Wij kunnen al leen de handvatten aanbieden." Voor de zevende keer zetten de le den van deze puur recreatieve vol leybalclub uit het grensdorp in De Kauter voor een goed doel hun be ste beentje voor. Op een ludieke manier speelden ze in op Alzheimer; de volleyballers speelden hun partijtjes met twee verschillende sokken aan. ,,Op- slaan, blokken smashen en met of zonder spelverdeler binnen de lij- nen. Ieder uur tegen een andere te genstander spelen vergt toch veel van onze conditie en concentratie", ervaarde speelster Suzan Thomaes Ieder uur tegen een andere tegenstander spelen vergt veel van onze conditie van Nienavoc. Door geregeld van samenstelling te wisselen komen de meeste spelers van ons toch to taal zes uur in actie." De boog stond ook niet altijd ge spannen. Een niet aangerekende netfout of bijvoorbeeld een met de voet teruggespeelde bal gaf de ma rathon een ontspannen tintje. De tegenstanders maakten daar ook geen probleem van. Nienavoc ,een gemêleerd gezel schap met spelers van 20 tot ruim 60 jaar, speelt iedere maandag avond een paar uur recreatief in De Kauter. De club presenteerde zich zaterdag niet alleen sportief. Met ei gengemaakte hapjes en raadspelle- tjes werd het sponsorbedrag extra aangevuld. Om acht uur 's avonds slaakten de leden een overwin- ningskreet. Het was weer gelukt. Met een gezamenlijke fritesmaal- tijd werden de verbrande calorieën snel aangevuld. ,,Na een nachtje slapen zal het wel even anders zijn", wist Suzan Thomaes. Vermoeid heid en vooral stramme spieren, dat wordt een dagje relaxen". Paviljoen Zeemeeuw sluit rij nieuwbouw Pascalle Cappetti Cadzand dag op de bouwplaats om de nieuwbouw van strandpaviljoen De Zeemeeuw te volgen. foto peter nicolai Eigenaar Marcel van Eijk is elke - Marcel van Eijk, eigenaar Twaalf uur achter elkaar volley ballen en je kunt zomaar 1025 euro in het laatje van Alzheimer Nederland spelen. De zeventien leden van Nienavoc presteerden het, zaterdag sporthal De Kau- ter in Nieuw-Namen. Edy de Witte Nieuw-Namen - Suzan Thomaes, Nienavoc Mario Bontink (links) haalt het haast uit zijn tenen tijdens de vol leybalmarathon in Nieuw-Namen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54