Amai, amai: grote drukte op de kerstmarkt in Goes IN DE REGIO i I LlSL nr^ u 18 BEVELANDEN EN THOLEN Jongeren vroegtijdig bijstaan A ar MIJN DORP, MIJN STAD maandag 9 december 2019 De zogeheten 'praktijkondersteu ner jeugd en gezin' begon een paar jaar geleden bij de huisartsen in de toenmalige Pijlers, inmiddels het Medisch Centrum Goes. Het was een onderdeel van het plan om de almaar stijgende kosten van de jeugdzorg te beteugelen. Het idee achter de praktijkondersteuner is dat jongeren die hulp nodig hebben vroegtijdig en laagdrempelig wor- Een gesprek met de praktijkondersteuner kan al genoeg zijn. Zo niet, dan kan worden doorverwezen den opgevangen. Soms is een ge sprek met de praktijkondersteuner al genoeg. Zo niet, dan kan worden doorverwezen naar de juist instan tie. Inmiddels is ook de huisartsen praktijk SenS aan het Stationspark aangesloten bij het project. De kosten bedragen nu 110.000 euro per jaar. Volgens de gemeente verdient het zichzelf terug, omdat in een noemenswaardig aantal ge vallen kon worden voorkomen dat een kind in de zware en dure jeugd- zorg belandde. Daarmee snijdt het mes aan twee kanten. Het kind is snel geholpen en de gemeente be spaart geld. ,,We zijn van plan het project volgend jaar uit te breiden met nog eens twee huisartsenprak tijken'', zegt Alssema. Welke dat zijn, is nog niet duidelijk. De gemeente kampt dit jaar nog altijd met een tekort van ruim een miljoen euro op de jeugdzorg. Dat betekent dat Goes dit bedrag moet bijleggen bij het bedrag dat ze krijgt van het Rijk. De landelijke politiek heeft de jeugdzorg enkele jaren ge leden overgeheveld naar de lokale overheid, maar daar volgens de ge meenten veel te weinig geld voor gegeven. ,,De lobby voor meer geld gaat dan ook onverminderd door'', zegt Alssema, die de starre houding van het Rijk in het verleden meer dere malen hekelde. In 2019, 2020 en 2021 komt Den Haag overigens met extra geld over de brug, maar gemeenten beschouwen dat als on voldoende. Goes krijgt er dit jaar ruim 8 ton bij. Volgend jaar is dat al twee ton minder. Scholen Volgens Alssema heeft Goes het stijgen van de kosten voor de jeugd zorg in elk geval kunnen remmen door maatregelen als de praktijkon dersteuner bij de huisarts. Sinds het begin van dit jaar draait er ook een proef op basisscholen in de Goese Polder waarbij welzijnsorganisatie SMWO, de GGD en het Centrum voor Jeugd en Gezin spreekuren houden. Die zijn bedoeld om pro blemen vroegtijdig te signaleren en aan te pakken. Ook leraren en an dere schoolmedewerkers worden waar nodig extra ondersteund. Het is deze zaterdag waarschijnlijk de drukste dag van het jaar in de Goese binnenstad. In alle winkel straten heerst een gezellige bedrij vigheid, maar in en rond de Grote Kerk ziet het 's middags helemaal zwart van de mensen. Voetje voor voetje Voetje voor voetje banen de be zoekers zich een weg langs alle kraampjes van de kerstmarkt. Wie goed luistert, merkt op dat er veel Vlamingen zijn. ,,Wij vinden Goes een heel leuke stad'', verklaart Jana Berghmans uit Zandvliet haar aan- wezigheid. ,,Wij gaan hier elk jaar wel een paar keer shoppen en ook de kerstmarkt bezoeken we toch zeker al voor de vierde keer.'' Wat Goes dan zo leuk maakt? ,,Het is gewoon heel gezellig, om het maar eens op z'n Hollands te zeggen'', Vorig jaar moest de kerstmarkt worden afgelast vanwege de harde wind grapt vriendin Lauren. ,,Knus is denk ik het juiste woord. Niet te grootschalig. En toch vinden we hier qua winkels alles wat we wensen.'' De kerstmarkt heeft duidelijk niet aan populariteit ingeboet, on danks het fiasco van vorig jaar, toen de harde wind kramen omver blies en het evenement werd afge last. Dit jaar vindt het grotendeels in de Grote Kerk plaats. Buiten op het plein staan wat houten chalets en in de Korte Kerkstraat nog wat kraampjes. ,,Ik moet bekennen dat ik het in het verleden iets gezelli ger vond'', zegt Chantal uit Goes als ze met haar twee kinderen de kerk verlaat. ,,Het klinkt misschien gek, want de kerk is prachtig, maar ik mis een beetje de sfeer van bui ten.'' Ambiance Hans en Martine Fransen uit Ber gen op Zoom zijn een andere me ning toegedaan. Toegegeven, ze zijn voor het eerst op de kerst markt en kennen de oude situatie niet. ,,Maar de ambiance in de kerk is schitterend'', vindt Martine. Hans zegt het wel een beetje té druk te vinden, maar dat levert hem direct een kleine por in de zij op van zijn echtgenote. ,,Een Ne derlander moet ook altijd wat te zeuren hebben, hè'', knipoogt ze. Ook op zondag was de kerst markt een succes. Digicafé Archeologie Voorlichting over openbaar vervoer - '—yin 1 Hulp jeugd in meer praktijken Onder de mistletoe mocht zaterdag gekust worden bij de kerstmarkt in Goes. foto johan van der heijden Bij meer huisartsen in Goes komt een praktijkondersteuner die moet voorkomen dat jonge ren met problemen in de zware jeugdzorg belanden. ,,Het pro ject heeft z'n waarde bewezen'', zegt wethouder Derk Alssema. Rob Paardekam Goes 'Amai, amai. Dat viel niet mee'. Een Vlaming heeft zaterdag na lang rondjes rijden eindelijk een leeg parkeervak gevonden aan de Oostwal in Goes. Hij is niet de enige die flink moet zoeken. Het is druk. De reden: het is weer kerstmarkt. Rob Paardekam Goes HEINKENSZAND Bibliotheek Heinkens- zand houdt vanavond een digicafé in Hein- kenszand. Bezoekers kunnen diverse mini- workshops volgen. Het digicafé is vanavond van 18.30 tot 19.45 uur in Bi bliotheek Heinkenszand, Stengeplein 1. De toe gang is gratis. KLOETINGE Heemkundige Kring De Bevelanden houdt mor genavond een lezing over archeologische vondsten in Kloetinge. Karel Jan Kerckhaert, regionaal archeoloog van Erfgoed Zeeland, vertelt over de archeolo gische vondsten van het afgelopen jaar op de Bevelanden. Geïnteres seerden zijn morgen om 19.30 uur welkom in dorpshuis Amicitia aan de Schimmelpenninck- straat 14 in Kloetinge. GOES Woensdag is er een voorlichtingsmiddag over openbaar vervoer. De middag begint om 14.00 uur in wijkcentrum De Spinne aan de Jo- p V 1 - I j 1 11 vj- -- IM. Archeoloog Karel Jan Kerckhaert houdt mor gen een lezing. foto johan van der heijden seph Lunslaan 7 in Goes en is speciaal bedoeld voor ouderen. Tijdens de middag komt niet al leen het vervoer ter sprake waarvoor de pro vincie verantwoordelijk is, maar ook het WMO - vervoer en als extra het thema veilig fietsen. Deze voorlichtingsmid dag is voor iedereen in de gemeente Goes en is gratis toegankelijk. COLIJNSPLAAT Gallery Maritime, 12.00-17.00 uur: Ex positie GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30 11.30 uur: Digitaal Café; Serviceflat de Horst, 13.30-15.30 uur: Digitaal Café HANSWEERT Dorps huis Kaj Munk, Schoolstraat 5, 13.00-17.00 uur: Kaarten en Biljarten HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gra- tis sporten; '-S HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Digi taal café KAPELLE FitXpe- rience, 20.00 uur: In door Cycling KLOETINGE Geertes- huis, 10.00 uur: In loopmorgen KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel groep 'Elke stap telt'; Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30, 14.00-16.00 uur: Sjoelen en Biljarten KRUININGEN Bibliotheek, 09.30- 11.30 uur: Cursus 'Omgaan met digitale overheid'; Hof Cru- ninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur: Creatieve middag RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten senioren WAARDE Meer waarde, 09.30-10.30 uur: Yoga-gym WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30 11.30 uur: Digitaal Café YERSEKE Moerplein, 19.15 en 20.15 uur: Beweging suur voor senioren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51