Duizenden reclameborden op NS-stations leeg NIEUWS 3 AANRANDINGEN ONRUST IN LEIDEN A maandag 9 december 2019 Een verkrachting en twee aanrandingen zorgen voor grote onrust in universiteitsstad Leiden. Vrijwel alle studentes en jonge vrouwen zijn op hun hoede. ,,We appen continu met elkaar.'' ,,Een aanranding overkomt je op een eenzame polderweg, toch niet in het centrum van een stad?" Maartje (18), studente aan de Leidse Instrumentmakers- school, is zaterdagavond met vriendinnen Noor en Anne-Lene op weg naar poppodium Gebr De Nobel in hartje Leiden. ,,Dit zorgt zeker voor angst", zegt Noor. ,,Ik probeer altijd een jon gen te vinden om me thuis te brengen." Anne-Lene vertelt dat de meiden elkaar in appgroepen op de hoogte houden en zo veel mogelijk samen fietsen. ,,Nie- mand mag alleen naar huis, we appen voortdurend en melden elkaar als we thuis zijn." Andere populaire methodes: de live gps- locatie delen via WhatsApp of bellen op de fiets. Onbezorgd uitgaan is er sinds een maand niet meer bij. Stu dentenstad Leiden is in rep en roer nadat er op 6 november een vrouw werd verkracht en vervol- Ook in een veilige stad kan dit gebeuren gens vijf dagen later een vrouw werd aangerand. Vorige week dinsdag werd een 24-jarige vrouw om drie uur 's nachts nog bedreigd en aangerand. Alle mis drijven vonden plaats in hartje centrum, waar zelfs midden in de nacht doorgaans wel volk is. Ook bij Minerva, Leidens oud ste en bekendste studentenver eniging, heerst bezorgdheid. ,,Bij mijn vriendin komt dit echt hef tig binnen", zegt eerstejaarslid Lucas. Met zijn mede-eerstejaars Pierre en Olivier staat de rech tenstudent in rokkostuum bui ten in de Breestraat, klaar voor het gala van zijn vereniging. ,,Via WhatsApp blijven we op de hoogte." Zo werd onlangs de foto van een mogelijke dader massaal gedeeld in appgroepen en op so ciale media. Maar: ,,Hij had er niets mee te maken." Bij Minerva wordt de zaak ui terst serieus opgepakt, zeggen alle drie de jongens. ,,Het bestuur heeft iedereen laten weten: als je niemand kunt vinden om naar huis te gaan, meld het, dan rege- len we iemand." Ook is leden verzocht om het de politie met een te melden als ze 's nachts iemand zich raar zien gedragen. Wat de bezorgdheid vergroot is dat van de dader(s) voorlopig elk spoor ontbreekt. De misdrij ven wijzen ook niet op een serie aanrander. De politie neemt de zaak in ieder geval hoog op en meldde vrijdag een groot opspo ringsonderzoek te zijn gestart. Daarnaast wordt er 's nachts en 's avonds extra gesurveilleerd. ,,Waar het kan worden dna en camerabeelden verzameld." Aan studentenverenigingen is een wijkagent gekoppeld. De 22-jarige Lindey van Weers is niet overtuigd van de maatre gelen. Vorige week schreef ze een open brief aan burgemeester Henri Lenferink met het verzoek 'doe alstublieft iets!' De Leidse burgervader had na de eerste in cidenten gezegd geen reden voor extra actie te zien. Het aantal zedendelicten in Leiden ligt niet hoger dan vorig jaar. ,,Ik tikte die brief in een opwelling", vertelt ze. ,,Voelde ik me vroeger altijd veilig, nu kijk ik 's nachts drie keer achterom." Haar bericht is inmiddels 800 maal geliked. ,,Nee, van Lenferink heb ik nog niets gehoord helaas." Zelf ontkent burgemeester Lenferink iets te bagatelliseren. ,,De politie en ik nemen de zaak hoog op, dit heeft enorme im pact op de slachtoffers en de stu dentengemeenschap." Lenferink overlegde afgelopen week nog met studentenvereni gingen en de politie. ,,Als ge meente gaan we binnenkort bij eenkomsten voor studentenver enigingen organiseren om dit nog meer onder de aandacht te brengen." Hij houdt vol dat Lei den een veilige stad is. ,,Dat er een hausse aan zedenmisdrijven zou zijn, is pertinent onjuist. Ook in een veilige stad kan dit echter gebeuren." Hij adviseert vrouwen een aantal basisregels in acht te nemen. ,,Laat je altijd thuis brengen. En voor de man nen: een galante man brengt een vrouw naar huis, dat gold ook vroeger al. Drink verder niet te veel, want dan ben je extra kwetsbaar." Rechtenstudente Maxime (27) neemt de maatregelen ter harte, vertelt ze zittend op het terras van studentencafé Einstein aan de Nieuwe Rijn. ,,Ik zet mijn ca puchonnetje op en loop 's nachts niet meer door steegjes." Reizigers is het al opgevallen: trein stations zien er sinds afgelopen week net iets anders uit. Op de per rons zijn niet of nauwelijks reclame-uitingen meer te zien. Door een recente uitspraak van het Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden staan circa vijfduizend abri's op driehonderd stations sinds 1 de- cember leeg. En dat zal nog zeker een aantal weken zo blijven. Oorzaak is dat JCDecaux naar de rechter stapte. Volgens de Franse abri-uitbater, die ook in Nederland actief is, had NS Stations het van 2011 tot 2027 lopende contract met concurrent ExterionMedia op basis van Europese regels openbaar moe ten aanbesteden. Hetzelfde gold volgens de exploitant voor het in 2015 gesloten contract met Ngage Media. Na een jarenlange procedure stelde het gerechtshof op 1 oktober JCDecaux grotendeels in het gelijk. De uitspraak van het hof betekent dat NS beide contracten moest ont binden en dat JCDecaux een scha devergoeding ontvangt. De hoogte daarvan moet nog worden vastge steld. Duidelijk is dat het om forse bedragen gaat. Volgens JCDecaux is het contract tussen NS en Exterion- Media zeker 155 miljoen euro waard. ExterionMedia spreekt van 50 miljoen euro. Het gerechtshof gaat ervan uit dat de waarde van concessie tenminste tussen de 50 en 100 miljoen euro ligt. Het con tract met Ngage is met 15,7 miljoen euro een stuk minder groot. Daar blijft het voor de NS niet bij. De spoorwegen moeten JCDecaux verder inzage geven in de met ExterionMedia en Ngage afgesloten contracten, verordonneerde het hof. Zo kan de exploitant zijn schade berekenen. Aanbesteding De NS laat weten nog te besluiten of het bedrijf cassatie aantekent. In de tussentijd voldoet het aan de gerechtelijke uitspraak. De contrac ten zijn ontbonden en er wordt een nieuwe aanbestedingsprocedure opgestart. ,,De abri's zullen nog zeker meerdere weken leeg blij ven'', zegt een woordvoerder van de NS. De spoorwegen overwegen de lege zuilen voorlopig deels op te vullen met reizigersinformatie en de nieuwe dienstregeling. Advies aan vrouwen: 'Laat je altijd thuisbrengen' David Bremmer Leiden Studentes Anne- Lene (l), Maartje (m) en Noor (r) zijn voor zichtig. ,,We appen voortdurend'', zegt Anne-Lene. FOTO JEAN-PIERRE JANS -Henri Lenferink, burgemeester Op last van de rechter heeft de NS de reclamezuilen op het grootste deel van zijn stations leeg moeten halen. Het gaat om vijfduizend plekken op driehon derd stations. Een strop van 50 miljoen euro of meer dreigt. David Bremmer Rotterdam Ook in Almelo blijven de reclame borden leeg. FOTO ERIK JAN JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3