Eindelijk zijn er nieuwe Nederlandse zwemtoppers Worden er harde maatregelen genomen tegen recidivist Rusland? 6 Vandaag beslist het Wereld Anti-Doping Agentschap in Lausanne over het lot van Russische sporters, na wederom sjoemelen met de regels. De verwachting: een halfbakken straf. maandag 9 december 2019 Eindelijk. Eindelijk zijn er in het Nederlandse zwemmen nieuwe namen boven water gekomen. Schoolslagzwemmer Arno Kam minga (24) en rugslagspecialiste Kira Toussaint (25) veroverden in het 25-meterzwembad van Glas gow beiden twee individuele Euro pese titels. Kamminga zwom met uitgekiende races naar de winst op de 200 en 100 meter schoolslag en hij pakte brons op de 50 school. Toussaint was op de 100 en 50 me ter rugslag een klasse beter dan de rest en werd derde op de 200 rug. De afgelopen jaren kwamen de Nederlandse zwemsuccessen vrij wel louter op naam van Ranomi Kromowidjojo en Femke Heems kerk. Met het naderende zwempen- sioen van deze grootheden, komen de successen van Kamminga en Toussaint voor het topzwemmen als een geschenk uit de hemel. Technisch directeur André Cats bleef gisteren opvallend nuchter na de prachtige week in Glasgow. ,,Na- tuurlijk zijn we heel blij met de prestaties van Arno en Kira. Het zijn hoopvolle ontwikkelingen, maar geven geen garanties voor de toekomst. Afgelopen zomer won nen we één medaille op de WK lan- gebaan. Wij raken niet in paniek als het tegenzit en jubelen niet teveel als het meezit." Met het olympisch jaar in zicht is het de vraag wat Kamminga en Toussaint in Tokio in het 50-meter- bad kunnen. Cats: ,,Voor beiden geldt dat ze op de langebaan nog wat stappen moeten maken. In een klein zwembad heeft Kira door haar sterke onderwaterfase veel profijt van de keerpunten. Maar als je hard kunt zwemmen op de kor- tebaan kun je ook hard zwemmen op de langebaan." Kamminga en Toussaint zwom men dit najaar in het World Cup circuit veel in een groot bad. Met zijn Nederlands record van 2.07,96 minuten op zijn beste afstand, de 200 schoolslag, behoort Kamminga dit jaar tot de top negen van de we reld op de langebaan. Een plek in de olympische finale wordt het grote doel voor zowel Kamminga als Toussaint. In tegenstelling tot Kam- minga moet Toussaint zich nog plaatsen voor de Spelen. Zucht. Daar gaan we weer. Nóg een vergadering in een achterka mertje. Nóg meer juridisch ge touwtrek. Nóg een rondje politiek gekonkel. Al jaren sleept de soap rond het Russische staatsdoping- programma aan en het einde is nog niet in zicht. Ook niet na de beslissing die vandaag valt in een achterkamertje in een congresge bouw in Lausanne. Daar komen de twaalf leden van het uitvoerend comité van het Wereld Anti-Doping Agentschap (WADA) samen om een uitspraak te formuleren over de vraag of Rusland de komende jaren wel kom is op het internationale sport- toneel. De reden: Rusland heeft de boel belazerd. Alweer. Drieënhalf jaar geleden is het in middels dat het McLaren-rapport uitkwam: het resultaat van een maanden durend onderzoek naar het programma dat de Russen in elkaar draaiden om honderden sporters te doperen én hun do- pingtests onder het tapijt te vegen. Het liet aan duidelijkheid weinig te wensen over, ook al omdat ver schillende klokkenluiders de on derzoekers op het juiste spoor zet ten. Desondanks werd Rusland door het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en het WADA met fluwelen handschoentjes behan deld. Er werden wel straffen uitge sproken, maar in de praktijk was de sanctie vaak niet veel zwaarder dan het ontbreken van vlag en volkslied op grote evenementen. Bovendien werd een zogenaamde road map uitgetekend waarmee Rusland zo snel mogelijk weer in genade zou kunnen worden aan genomen. Het land is groot, mach tig en stopt veel geld in sport: dan worden regels en ruggengraten vloeibaar. De Russen zouden een paar stappen moeten zetten en klaar was Kees. Dat bleek problematischer dan gedacht. De Russen vertikten het om te erkennen dat er zoiets als een staatsgestuurd dopingsysteem had bestaan. Ze probeerden het WADA tegemoet te komen door een paar onderknuppels te vervan gen, maar verder werd er vooral naar anderen gewezen. President Vladimir Poetin en premier Dmi tri Medvedev noemden het proces, naar goed Russisch gebruik, poli tiek gemotiveerd. Waarom zou Rusland zo hard moeten worden aangepakt? In andere landen kwa men toch ook weleens dopingge- vallen voor? Maar vooral het delen van data bleek een struikelblok voor de Russen. Het laboratorium van Moskou had de database van Rus sische sporters en hun dopingtests uiterlijk in december 2018 naar het WADA moeten sturen, maar dat gebeurde pas weken later. En, erger nog, toen onderzoekers van het WADA de gegevens vergeleken met de data die ze zelf al eerder hadden verkregen, bleek ermee te zijn gesjoemeld. Er waren tests ge wist en er bleken talloze berichten te zijn toegevoegd die de schuld van het hele dopingsysteem in de schoenen moest schuiven van en kele klokkenluiders. Met name van de in Rusland gehate Grigori Rodtsjenkov, het voormalige hoofd van het laboratorium in Moskou. Die valse berichten wa ren overigens zo gekunsteld dat niemand erin trapte. Genade Op papier is het vrij simpel. De Russen hebben niet voldaan aan de vereisten om weer in genade te worden aangenomen. Sterker nog: ze hebben geprobeerd hun gesjoe mel weg te sjoemelen. Waarom zou je zo'n land in hemelsnaam nog laten terugkeren op het inter nationale podium? Als stelselmatig gegevens van gedopeerde Russi sche atleten zijn gewist, moet je dan überhaupt nog Russische sporters toelaten in internationale sportwedstrijden? En waarom zou je nog internationale evenemen ten toewijzen aan een land dat be wijst keer op keer lak te hebben aan de regels en afspraken? Maar de praktijk blijkt, zoals zo vaak, weerbarstiger dan het papier. Het is nog maar de vraag of het uitvoerend comité van het WADA vandaag wél harde maatregelen durft te nemen. Het zou beteke nen dat Rusland én Russische sporters worden uitgesloten van deelname aan internationale wed strijden, zoals de Spelen van Tokio komende zomer, maar het is waar schijnlijker dat weer een halfbak ken straf uit de mouw wordt ge schud: een verbod op vlag en volkslied van Rusland. In dat geval kunnen Russische atleten, net als op de Olympische Winterspelen van Pyeongchang, onder neutrale vlag uitkomen als ze zelf niet di rect in verband zijn gebracht met doping. En o ja, Russische politici mogen misschien niet op de tri bune zitten. Nou, nou, wat een straf. Met sport heeft het allang niet veel meer te maken, met de do- pingregels eigenlijk ook niet. Het is een politieke vertoning. En wat de uitspraak vandaag ook zal zijn: de kans is groot dat het nog lang niet over is. De Russen hebben al aangekondigd dat ze tegen élke sanctie in beroep gaan bij het on afhankelijke sporttribunaal CAS. Kira Toussaint zwom een sterk EK. FOTO ANP Gouddelvers Arno Kamminga (24) en Kira Toussaint (25) be leefden op de EK kortebaan in Glasgow hun internationale doorbraak. Wat zegt dit over hun olympische aspiraties op de lan- gebaan? Natasja Weber Glasgow 4 Russische deelnemers aan de Spelen van 2018. FOTO ANP Dopingsoap duurt voort Thijs Zonneveld Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34