ZEELAND GEBOEKT m wm Caspar krijgt geleidelijk het deltagevoel ZEELAND 21 I Isaac Fransen van de Putte (1822-1902), de eerste Zeeuwse premier van Nederland, is vergeten. Was vergeten. Historicus Paul Consten zet hem in zijn pas verschenen biografie in de schijnwerper als een 'selfmade politicus'. We moeten het voor alles heb ben over hét incident. De rel die het leven van de jonge Isaac Fransen van de Putte drastisch zou beïnvloeden. Na opgegroeid te zijn in Goes was Isaac als zoon van een rijke ondernemer sinds 1835 in de leer op het Koninklijk Instituut voor de Marine in Medemblik. In datzelfde jaar was kapitein-ter-zee J.C. Rijk commandant van het instituut gewor den. In de jaren voor diens aanstelling waren er wat ontgroeningsrellen geweest. Rijk had zich voorgenomen de teugels aan te halen. Dat nu had vergaande consequenties voor adelborst Fransen van de Putte. De lezingen van het voorval verschillen: of de Goese leerling schuldig was of alleen toe keek, blijft de vraag. In elk geval werd Isaac ervan beschuldigd op oudejaarsdag 1837 de inhoud van een 'pot de chambre' - pispot - boven het hoofd van een schildwacht geleegd te hebben. Commandant Rijk was onverbid delijk, Isaac werd per direct van het instituut verwijderd. Bovendien trok ook vader Fran sen van de Putte de handen van zijn zoon af. Isaac moest maar gaan varen. Hij kwam als lichtmatroos terecht op een Oost-Indiëvaar- der. Wat een prachtig en spannend begin van het levensverhaal van een man die in 1866 premier van Nederland zou worden. Zijn ka binet hield slechts honderd dagen stand, maar dat maakt de prestatie er niet minder om. Grote namen Tot nu toe werd de geschiedenis van de tweede helft van de 19de eeuw opgehangen aan enkele grote namen: de onvolprezen libe raal Johan Rudolph Thorbecke, de door zijn 'kinderwetje' beroemd geworden Samuel van Houten en Abraham Kuyper, de oprichter van de Anti Revolutio naire Partij (ARP). Als Fransen van de Putte al werd genoemd, was het hooguit zijdelings. Daarin komt nu verandering. De uit Heerlen afkomstige historicus Paul Consten (1962) studeerde niet-wes- terse geschiedenis aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Na zijn afstude ren deed hij onderzoek naar de afschaffing van de straf van rotanslagen in Nederlands-Indië. Daarbij stuitte hij voor het eerst op de naam van Fransen van de Putte, omdat die als minister van Koloniën in 1866 de straf verbood. Consten kreeg het hele familiear chief van Fransen van de Putte ter beschik king. Eerdere onderzoekers waren stuk gelo pen op het moeilijk leesbare handschrift van de hoofdpersoon. Consten zette door en pro moveerde vorige maand na tien jaar onder zoek - naast werk en gezin - op zijn biografie I.D. Fransen van de Putte - Het leven van een selfmade politicus'. Succes ,,Het verhaal was veel mooier dan ik aanvan- j*p; kelijk dacht", zegt hij terugblikkend. ,,Het be gon met het voor zijn leven waanzinnig bete kenisvolle incident op het instituut in Me- demblik. De verwijdering maakte de jonge Isaac op slag kansloos, zo leek het. Maar al tij dens de tien reizen naar de Oost klom hij op van lichtmatroos tot opperstuurman." Dat succes kreeg een vervolg toen hij zich in 1849 op Java vestigde. Hij trouwde en be gon met de opbouw van een suikeronderne ming. Na tien jaar besloot hij terug te ke ren naar Nederland. Opvallend ge noeg, schrijft Consten, ,,was hij nog niet van de mailboot gedebar- keerd of hij stond bij de verkiezin gen van 1859 kandidaat voor het district Goes." Het verhaal was veel mooier dan ik aanvankelijk dacht Frustratie Waar die ambitie vandaan kwam? Frustratie over zijn misgelopen opleiding kan een verklaring zijn. Feit was dat Isaac zich in politiek Den Haag zonder diploma mengde in een ge zelschap van meest gepro moveerde juristen. Daar kwam nog bij dat hij in tegenstelling tot de meeste Kamerleden een man 'van het volk' was: aan boord en op Java had hij tussen 'gewone mensen' geleefd. Fransen van de Putte werd zelfs de naam gever van een groep vooruitstrevende libera len: de Puttianen. Zij waren voorstander van een gematigd overheidsingrijpen om sneller hervormingen door te kunnen voeren. Mede door hun optreden besloot de 'on aantastbaar gewaande Thorbecke' - kampi oen van de staatsonthouding - zich uit de po litiek terug te trekken. Zo kwam er ruimte voor het kabinet Fransen van de Putte. Van februari 1863 tot mei 1866 was Fransen van de Putte minister van Koloniën. Hij slaagde erin het cultuurstelsel - een omstre den belastingsysteem in Indië - grotendeels te ontmantelen. Consten: ,,Het cultuurstelsel was de kurk waarop de Nederlandse econo mie dreef. Toch zag Fransen van de Putte dat er moest worden hervormd. Dat was volgens hem de enige manier om Indië te behouden." Thorbecke kwam weer snel uit de coulis sen tevoorschijn en verhinderde dat het kabi net Fransen van de Putte een nieuwe 'cul tuurwet' voor Indië kon invoeren. Krap hon derd dagen na het aantreden gooide de Zeeuwse premier de handdoek in de ring. Volkert van der Graaf Historicus Consten heeft inmiddels ervaring met eigenzinnige Zeeuwen. Niet alleen met Fransen van de Putte. Als docent in de penitentiaire inrichting van Scheveningen gaf hij les aan de uit Middel burg afkomstige Volkert van der Graaf, die veroordeeld is voor de moord op Pim For- tuyn. Op donderdag 19 december presenteert hij zijn boek aan oud-premier Jan Peter Balke nende. Inderdaad, ook een Zeeuw. Zeeuwse schrijvers In september 2018 stapt Caspar Janssen (geb. 1962) Zeeland binnen, via de Brouwersdam. De wandelaar nadert lang zaam en krijgt geleidelijk het 'del tagevoel', wandelend door Voor nes Duin, de Kwade Hoek, het zandwallenlandschap bij Oud dorp. In mei 2017 was hij zijn 'voet tocht door de landschappen van Nederland' in het Vondelpark be gonnen. In november 2018 sloot hij in een ander Amsterdams park zijn avontuur af. We volgen hem in Caspar loopt (344 pag./ 22,99 euro/ Uitgeverij Atlas Contact), een boek waarin heel ons land wordt verkend. Alleen was hij niet op de Waddeneilanden en had hij in een paar provincies graag meer voetstappen gezet. Bijvoorbeeld in Zeeland dat hij goed kent: 'door een speling van het lot zijn mijn broer en mijn ouders er te rechtgekomen.' Het maakt weinig uit, want de verhalen lijken in alle twaalf pro vincies verdacht veel op elkaar. Het typisch Nederlandse land schap kwijnt overal weg. En nee, hier spreekt geen eenmansactie- groep maar een onafhankelijke waarnemer, die niet alleen vlot loopt maar ook vlot schrijft. De schuldige is 'de succesvolste dier soort op aarde', met zijn zucht tot uitbreiding. Wel heel tomeloos in ons land, 'Neder land kleurt don kerrood op alle kaarten van de wereld: stikstof, fosfaat, fijnstof, glyfosaat, noem maar op'. Alle pro blemen rondom landbouw begin nen, weten de deskundigen, 'als je de opbrengsten kunstmatig gaat verhogen'. Een actueel boek dus, maar tege lijk vol nostalgie naar sloten, hout wallen, bloemrijke weilanden en bomensingels. En steeds weer met sprankjes hoop. We kunnen nog kiezen, tussen velden die zonder reden onkruidvrij zijn gemaakt en akkers die gevrijwaard zijn van chemie. Met wat goede wil en ge zond verstand kan de schade mis schien worden hersteld, ontdekt de wandelende schrijver. Ook in het Zeeuwse, waar hij ziet hoe op Schouwen de plant kundigen, tot hun knieën in de modder, zoeken naar de zeld zame gesteelde zoutmelde. Voor hij via de Brabantse Wal Zeeland verlaat, bekijkt hij de Prunjepol- der, bezoekt Zierikzee, vaart naar Breskens, en ontdekt ergens tussen Veere en Middelburg 'bijna het Zeeuwse landschap van wel eer'. Bijna, want behalve de Lange Jan is er ook uitzicht op het oranje dak van een nieuwe megastal. maandag 9 december 2019 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Deze Zeeuw was vergeten Jan van Damme Isaac Fransen van de Putte op zijn landgoed Scharweyde in Zeist. foto archief storm de grave- VANREENEN - Paul Consten, historicus Paul Consten: I.D. Fransen van de Putte (1822-1902). Het leven van een selfmade politicus - Uitgeverij Vantilt, hard cover, 416 pa gina's, 29,50 euro. I .D. Fransen van de Putte ;!|[i822-ioo2^ietleuen 'van Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21