II Muzikale reis vol contrasten door de eeuwen 20 ZEELAND Hondje Giulia maakt leven van Iena draaglijk na mishandeling maandag 9 december 2019 om te 'ontsnappen'. 's Nachts komt ze naar me toe als ik nachtmerries heb. Ze weet gewoon wanneer ik een flashback krijg." De opleiding kost 19.500 euro en duurt zo'n an derhalfjaar. „Helaas krijg ik de kosten niet vergoed. In de Zorgverzekeringswet staat dat alleen blinden geleidehonden en ADL-honden (voor dagelijkse hulp aan bijvoorbeeld rolstoelers) uit de zorgverze kering betaald worden. Mijn zorgverzekeraar stuurde me dus naar de gemeente, voor een WMO- aanvraag. De gemeente heeft direct gezegd: dat be talen wij niet. Er zijn in Nederland al tachtig ge- Onlangs is een uitspraak gedaan waarmee de gemeente verplicht is een assistance dog vanuit de Wmo te betalen - Iena Tanghe meenten die het wél vergoeden, weet ik via oplei dingscentrum Bultersmekke Assistance Dogs. In Amsterdam is onlangs een gerechtelijke uitspraak gedaan waarmee de gemeente verplicht is vanuit de WMO een assistance dog te betalen. Ik heb daarom een nieuwe aanvraag bij Porthos neergelegd." Cockapoo pup Het is nu afwachten. ,,Ik heb met Bultersmekke af gesproken dat de opleiding kan beginnen als ik een derde van het bedrag bij elkaar heb. Giulia is een 15 maanden oude Cockapoo pup, dat is een kruising cockerspaniël en poedel. Heel geschikt om te wor den opgeleid tot PTSS Assistentie Hond. Ik zou zo graag met haar hulp weer zelfstandig en angstvrij mijn leven oppakken, zelfredzaam zijn, deelnemen aan het leven in elke hoedanigheid, van concert tot verjaardagsfeestje." Sinds de mishandeling heeft Tanghe een posttraumatische stressstoornis. „Die heeft me enorm aangegrepen. Daarna kwamen eerdere ervaringen keihard terug, zoals die keer dat ik als taxichauffeur een pistool tegen mijn hoofd kreeg", aldus Tanghe. Zonder haar hondje Giulia, die ze wil laten opleiden tot hulphond, durft ze bijna de deur niet meer uit. Nachtmerries „Giulia is onderdeel van de therapie die ik krijg. Ze gaat altijd mee omdat ze me rustig maakt, alleen door er te zijn. Dat hondje is er altijd voor je. Ze maakt me wakker, kruipt bij mij als het niet goed gaat. Dat doen andere honden ook, maar gewone honden mo gen op allerlei plekken niet mee. In situaties met veel drukte, zoals een restaurant of winkel, kan ik in paniek raken. Giulia is erop getraind om te voelen dat er een crisis aankomt. Ze schermt me dan af en zorgt dat ik een veilige doorgang zie Combattimento is wars van het bewandelen van platgetreden paden. Het ensemble ging zaterdag in dialoog met harpiste Lavinia Meijer om samen een muzikale reis te maken door zes eeuwen muziekhistorie. Het eerste contrast was het verschil in temperatuur buiten en binnen de Sint Jacobskerk. De andere contrasten kwamen kleurrijk over tijdens het vertolken van werken tussen de middeleeuwen en de 21ste eeuw. Combattimento is een ensemble dat regelmatig verrast met stijlbe- wuste uitvoeringen van niet altijd bekende composities. De musici zijn wars van het bewandelen van platgetreden paden. Dat zat al ver pakt in de programmakeuze, waarin Combattimento deze keer bestond uit de violisten Cynthia Freivogel en Quirine Hoek, altvio liste Marjolein Dispa, cellist Diede- rik van Dijk, contrabassist Erik Olsman, chitaronnespeler Sören Leupold en klavecinist Pieter Dirk- sen. Zij begonnen met de uitvoe ring van een jeugdwerk van Han del de Ouverture Il Pastor Fido. Net als vele tijdgenoten reisde Handel naar het cultuurparadijs: Italië, waar de muziek blij, zangerig en zonnig klonk. Combattimento maakte meteen duidelijk dat het gevoel heeft voor stijl en frasering. Prachtig verzorgde afwisseling tussen hard en zacht, en een dyna mische speelwijze. De Bourrée klonk licht en dansant in een pittig tempo, het Menuet, met een twin kelend trio, eerder statig. In het fu- Combattimento maakte duidelijk dat het gevoel heeft voor stijl en frasering gatische Andante was een mooie dialoog tussen viool 1 en de chita- ronne te horen. Hoe anders klonk In Nomine van Tye. Absoluut een contrast met Handel, serene, rustgevende mu ziek van vloeiende, door elkaar lo pende, melodielijnen. Met de Ballata en Estampie uit de 14de eeuw maakte Lavinia Meijer haar entree. In de homofone lied vorm van de Ballata vertelde zij met haar harp een verhaal, in Es- tampie, een oude dansvorm, met een meer gecompliceerde struc tuur, overtuigde Meijer met haar virtuositeit. Handel componeerde in 1735 en 1736 zes orgelconcerten die hij zelf speelde bij uitvoeringen van zijn oratoria. Het concerto op. 4 nr. 6 schreef hij oorspronkelijk voor harp, maar bewerkte dit later voor orgel. De heldere klank van de harp kwam mooi uit in het openings- deel, met een levendig thema. In het Larghetto veranderde de rust in een soort tragiek en Meijer be sloot dit deel met een heel per soonlijke cadens. Over contrasten gesproken, Wilhelm Friedemann Bach schreef Sinfonia in F rond 1740. De compositie zit vol curieuze en soms bijna bizarre passages. Een man vol contrasten en met een grillige schrijfstijl. Je hoorde vreemde effecten, vele dissonan ten en soms abrupte slottonen. Aangename muziek met levendige dialogen tussen de strijkers. In het harpconcert van Wagen- seil, die in de stijl van de Mannhei- mer Schule componeerde, was de harp prominent aanwezig. Com- battimento begeleidde stijlvol en Meijer speelde sierlijk en virtuoos. De Ground van Croft met een lig gende bas en een variërende melo die, klonk als een vertelling en vormde een passende overgang naar de minimal music van Glass. Intrigerend, vol kleuren en apart. Facebookactie voor hulphond Doneren kan via de 'Fundraisers' Facebook-pa- gina Help Giulia mijn PTSS Assistancedog te worden. Donaties gaan rechtstreeks naar Bul tersmekke Assistancedogs. lena Tanghe is op Facebook een actie be gonnen voor een hulphond. De 58-jarige Middelburgse is twee jaar geleden mis handeld. „Een hulphond geeft je je leven weer terug." Ondine van der Vleuten Middelburg lena zou zo graag met hulp van haar hondje Giulia weer zelfstandig en angstvrij haar leven oppakken, eigen foto Jeanette Vergouwen RECENSIE Muziekpodium Zeeland Werken van Handel tot Glass. Door Combattimento en Lavinia Meijer (harp). Gehoord zaterdag 7 december in St. Jacobskerk in Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20