Handgeschreven brief aan Xi Jinping maakt meer indruk WALCHEREN 19 KASSENCOMPLEX ZONNE-ENERGIE Op de kassen aan de Noordweg bij Oostkapelle liggen dit voorjaar vierhonderd vierkante meter zonnepanelen. Inwoners kunnen daarvan profiteren door zich aan te sluiten bij de postcoderoos Oostkapelle/Veere. De eigenaren van de kas sencomplex, vader Jaap en dochter Daniëlle Korshuize, stellen een kwart van het dak gratis ter be schikking zodat het project daar kan starten. Volgens Daniëlle (32) willen zij op die manier iets terug doen voor het dorp waar ze sinds begin dit jaar theehuis Het Kaslo- kaal exploiteren. ,,We willen zelf duurzaam bezig zijn maar we wil len ook dat anderen daar de moge lijkheid voor krijgen." Vijftien jaar De leden van de zonne-energieco- öperatie mogen vijftien jaar gratis gebruik maken van het dak van het kassencomplex. Daarna wor den de panelen eigendom van de familie Korshuize en kunnen ze alle opgewekte zonne-energie be nutten voor hun eigen bedrijf. De familie wordt geholpen door Adrie Neuféglise uit Groede die met zijn bedrijf 'Maak onze regio duurzamer' overal postcoderoos- projecten opzet. In heel Zeeland m - WGSKBSfcüi zijn of worden er nu 28 opgericht. Zo is hij ook bezig om een project in Westkapelle van de grond te krijgen. ,,Daar willen we de pane len op het dak van een manege leggen." En in Gapinge wil hij het dak van een aannemersbedrijf vol leggen. Het dak van het Oostkapelse kassencomplex levert straks op jaarbasis 70.000 tot 72.000 kilo watt op, aldus de ondernemer. Dat is volgens hem voldoende om de energiebehoefte van 25 gezinnen volledig te dekken. ,,Een gezin ge bruikt per jaar zo'n drieduizend We willen duurzaam bezig zijn maar ook dat anderen die mogelijkheid krijgen tot 3500 kilowatt. De coöperatie wil driehonderd certificaten uitge ven aan mensen die willen mee doen aan het project. Neuféglise: ,,We hebben er tot nu toe 193 ge plaatst." Volgens hem heeft de ene inwoner één certificaat afgeno men en de ander meerdere. ,,Dat wisselt heel erg." Het plaatsen van de zonnepane len op het dak betekent niet dat het in een deel van het kassen complex donker wordt. ,,We laten panelen plaatsen die lichtdoorla- tend zijn", aldus Daniëlle. Volgens haar wordt maar zo'n tien procent van het licht tegengehouden door de panelen. ,,Dat valt dus heel erg mee." Ze vindt het belangrijk om ervoor te zorgen dat het Kaslokaal het milieu zo min mogelijk belast. Zo vangt ze water op in een bassin. ,,En we scheiden al ons afval." Vol gens haar vinden veel restaurant houders het een gedoe om alles te scheiden. ,,Wij niet. We rijden zelf met het gescheiden afval om te storten als dat nodig is." Ze pro beert in het Kaslokaal ook te bak ken naar de vraag. ,,Want ik vind het echt heel erg als ik eten moet weggooien. We zeggen liever om vier uur 's middags tegen een klant dat de appeltaart op is, dan dat we bij sluiting nog met twee complete appeltaarten zitten die we moeten weggooien." Hij had ook voorgedrukte brieven kunnen ondertekenen die klaar la gen op een tafel in de Zeeuwse Bi bliotheek. Maar hij koos ervoor ze zelf te schrijven. ,,Dat is veel per soonlijker. Ik hoop dat dit nog meer effect heeft." In de biblio theek, maar ook op enkele andere plaatsen in Middelburg, konden belangstellenden brieven schrij ven aan regeringsleiders. 10 de cember is de Internationale Dag van de Rechten van de Mens. Am nesty International hield overal schrijfbijeenkomsten. Wereldwijd schrijven honderdduizenden mensen brieven naar regeringslei ders omdat hun landgenoten on recht is aangedaan. Omdat ze bij voorbeeld opkomen voor de rech ten van anderen, omdat ze worden gemarteld, omdat ze voor hun me ning uitkomen of omdat ze be dreigd worden om wie ze zijn of om wat ze hebben meegemaakt. Magrita van der Schans en haar dochter Yara Piso ondertekenden enkele voorgedrukte brieven. Moeder Magrita vertelt dat ze door haar moeder al jong begon met brieven schrijven voor Amnesty. ,,Het is belangrijk dat wij voor hen opkomen." Yara: ,,Mijn oma sti muleerde mij altijd om op te ko men voor de mensenrechten." Mening Sanderse vindt dat ook heel be langrijk. Volgens hem zitten in veel landen mensen vast voor iets wat 'wij in Nederland heel nor maal vinden'. ,,Voor je mening uit komen bijvoorbeeld." Maar hij schreef ook een brief om de Fili- pijnse overheid zover te brengen dat ze steun geeft aan de slachtof fers van orkaan Yolanda van 2013. Want zij lijden nog steeds vreselijk onder de gevolgen van verwoes tingen door het natuurgeweld. maandag 9 december 2019 WA Zonnepanelen voor Oostkapelle Emile Calon Oostkapelle F \:„i';Jv •- Daniëlle Korshuize en Adrie Neuféglise in het kassencomplex waar straks lichtdoorlatende zonnepanelen op liggen. foto ruben oreel - Daniëlle Korshuize Wim Sanderse schreef zater dag tien brieven in verschil lende talen naar tien regerings leiders. In de handgeschreven brieven vroeg de Middelburger onder andere aan president Xi Jinping van China en gouver neur Mauricio Vila Dosal in Mexico om politieke gevange nen vrij te laten of iets te doen voor mensen die in de verdruk king zitten. Emile Calon Middelburg Magrita van der Schans en dochter Yara Piso. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19