'Erg emotioneel om hier te zijn' Een leesboek dichtbij voor elk kind 'Stil staan bij wat je hebt' 'Ik mis haar nog elke dag' ZEELAND 17 maandag 9 december 2019 'Zonder jullie was mijn leven niet compleet, en veel minder leuk.' Die tekst heeft Nicole van Luijk uit Middelburg geschreven voor haar man Willem en haar kinderen Roos, Freek en Niek. ,,Ik wil ze la ten weten dat ik niet zonder ze kan, en dat ik heel blij met ze ben. Ze geven me ruimte en liefde." mooi initiatief. ,,We zijn allemaal op zoek naar nieuwe manieren om uiting te geven aan onze gedach ten. Je staat wel stil bij wat je hebt, maar het is moeilijk om er handen en voeten aan te geven. Ik ben uit- vaartbegeleider: ik zag net een kaartje van een vrouw die haar man erg mist. Het is mooi om hier te zijn." Een kinderzwerfboek is een kin derboek met een oranje sticker. Ouders en kinderen kunnen boe ken die gelezen zijn, voorzien van de sticker die gratis te bestellen is. Daarna kunnen kinderen de boe ken uit zwerven sturen. Naar vriendjes en vriendinnetjes, maar er zijn ook leukere en spannen dere plaatsen te bedenken. Ze kunnen 'm op een fiets binden of in een brievenbus stoppen. Maar de meest gebruikte plekken zijn de kinderzwerfboekstations. Kinderzwerfboekstations zijn ruilkasten waar kinderen gratis een boek kunnen uitzoeken om thuis te lezen. Kinderen die te veel boeken hebben, kunnen er boeken achterlaten. Kinderen die weinig boeken hebben of heel veel lezen, kunnen er een boek halen. Wij vinden dat alle kinderen een boek zouden moeten kunnen lezen. We proberen met de stations de boe ken zo dicht mogelijk bij de kinde ren te brengen. Ja, in Zeeland zijn 127 stations bij scholen, kinderboerderijen, buurt huizen of bij mensen thuis. In zo'n station staan 25 tot 30 boeken. Omdat er grote behoefte aan is in aandachtswijken, waar kinderen thuis weinig tot geen boeken heb ben. Het is nog steeds zo dat tien procent van de kinderen de basis school verlaat met een taalachter stand. Voor de taalontwikkeling van kinderen is lezen heel belang rijk. Een kwartier lezen op school is niet genoeg. Je moet thuis lezen om voldoende leeskilo- meters te maken. Wat ook leuk is: kinderen kun nen de boeken die ze uit zwer ven sturen door middel van een code 'volgen'. Kinderzwerfboek bezoekt gedu rende twee jaar alle provincies. We zijn in april begonnen in Drenthe. Zeeland is de vijfde pro- vincie die we aandoen. In elke pro vincie stuurt de commissaris van de koning een boek uit zwerven. Han Pol man krijgt woens dag het boek Sok- kenthee en Cho cola van de Gro ningse com missaris van de koning René Paas. Polman stuurt De Scherp schutter, de Slag om de Schelde op zijn beurt naar Friesland. We willen op provinciaal ni veau aandacht vestigen op de zwerfboeken, zodat meer mensen weten dat ze boeken uit zwerven kunnen sturen. Nicole vindt Joris' Kerstboom een Zussen Marian van Oers en Je- annine Bovée uit Oud-Gastel hangen twee transparante kerstballen met foto's van hun ouders Riet en Krijn in de kerst boom. 'We missen je nu al. Hopelijk ben je snel bij pa', staat op het kaartje voor Riet. Op het kaartje voor Krijn: 'Na twintig jaar samen met ons ma'. ,,Pa is al twintig jaar dood, maar onze moeder is pas tweeën halve week geleden overleden", zegt Marian. ,,Ik vind het daarom erg emotioneel om hier te zijn. Onze moeder keek altijd naar Joris' Kerstboom. Het voelt goed om dit te doen. We hebben vijf tien jaar heel intensief voor haar gezorgd. Ieder jaar was ze met kerst bij haar kinderen. Dit jaar zal het anders zijn. Maar ze eet wel mee hoor. Bij elk gerecht zeggen we tegen elkaar: 'nou, we kennen er nog wel eentje die dit heel lekker had gevonden'." kerst zonder mijn vader' M Marjan Wijf fels uit Oost Souburg hangt een kaartje op voor haar zusje Jean- nette, die acht jaar geleden op 50-jarige leeftijd over leed aan borst kanker. 'Soms is het verdrietige gevoel zo aanwezig, dan zijn woorden over bodig.' Jeannette, de zus van Mar jan Wijffels uit Oost-Souburg, over leed acht jaar geleden aan borst kanker. Ze mist haar nog elke dag, en daarom wil ze een kaartje in Jo ris' Kerstboom hangen. ,,Ik ben niet zo van dit soort din gen, maar ik vind het programma ontroerend. Nu de boom zo dichtbij staat, wilde ik dit graag doen. De band met mijn zus was heel hecht. Ik kan nooit meer zo lachen met ie mand als met haar. Ze was een hele sprankelende, levenslustige vrouw, die alles durfde. Door de manier waarop ze geleefd heeft, kan ik accepteren dat ze er niet meer is. Ze heeft alles uit het leven gehaald. Ze is tien jaar ziek ge weest. In die tijd hebben we hele bijzondere dingen meegemaakt. Zonder de kanker waren die er misschien niet geweest. Dat is mooi." Nicole van Luijk wil haar man en kinde ren laten weten hoe blij ze met hen is. Commissaris van de koning Han Polman en de leerlingen van ba sisschool De Leeuwenburch in Middelburg sturen woensdag kinderboeken uit 'zwerven'. De Kinderzwerfboek Provincie Es tafette wil zoveel mogelijk kin deren laten lezen. Vijf vragen aan Annemarie Schouten (foto) van Kinderzwerfboek, een ini tiatief van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Cornelleke Blok Middelburg Wat is een kinderzwerfboek? Wat zijn dat voor plekken? Zijn er in Zeeland ook van die stations? Waarom zijn jullie met de kin- derzwerfboeken begonnen? Wat houdt de Kin derzwerfboek Provin cie Estafette in?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17