Iena Tanghe voert actie om van Giulia een echte hulphond te maken »P20 Sem, Jente en Okke schrijven brieven naar grote bedrijven I maandag 9 december 2019 Action, Rabobank, Roompot, KLM, ANWB, Shell en Mark Rutte: de drie groep 8-leerlingen van de ABS in Middelburg hebben de afgelopen maanden een hele stapel brieven verstuurd aan directeuren. Hun be langrijkste vraag: 'wat doet u voor het klimaat?' Sem, Jente en Okke liggen wel eens wakker van de klimaatproble men. Okke: ,,We wonen in Zeeland. Als het water blijft stijgen, dan is deze provincie de eerste die over stroomt. En het gaat best snel." Jente: „Misschien staat het hier over twintig jaar wel onder water." De jongens vinden dat juist bedrijven iets kunnen doen voor een beter milieu. ,,Wij zijn maar kinderen. Wij kunnen niet zo veel", zegt Okke. ,,Maar bedrijven hebben een baas met macht." Jente: ,,Bedrijven vervuilen het meest, en er werken veel mensen." De baas In hun brieven spreken ze de direc teuren direct aan. ,,Je kunt natuur lijk ook bellen, maar dan kom je bij de klantenservice uit. Dat helpt niet. Een brief komt echt bij de baas terecht", legt Sem uit. De strategie werkt, want de jongens kregen veel reacties van bedrijven. Okke is wel kritisch. ,,De meeste bedrijven schreven alleen wat ze goed doen, maar niet wat ze slecht doen. Ac tion verkoopt bijvoorbeeld allemaal plastic dingen, maar daar schreven ze niet over." Trein Bij Roompot mochten de jongens op het hoofdkantoor komen. ,,Dat was heel leuk: ze vertelden wat goed ging, maar ook wat slecht ging en wat beter kon." Sem, Jente en Okke zijn ook bij de Rabobank ge weest. Ze reisden met trein en OV- fiets - niet met de auto natuurlijk - naar Utrecht en kregen een rondlei ding door het hoofdkantoor. Daar hadden ze een gesprek met direc- teur duurzaamheid Bas Rüter. En, ze maakten een rondje met een oranje eend, die omgebouwd is tot elektrische auto. Rabobank heeft Je kunt wel bellen, maar dan kom je bij de klantenservice uit. Dat helpt niet. Een brief komt bij de baas de video met de jongens op sociale media gedeeld. Okke: ,,De directeur vertelde dat de Rabobank heel veel zonnepanelen heeft, en dat ze men sen die hun huis willen verduurza- men helpen met een lening. En ze willen meer eisen gaan stellen aan vervuilende bedrijven." De jongens doen mee aan de Young Energy Society Challenge: meer dan 450 Zeeuwse jongeren hebben 120 oplossingen bedacht voor een snellere overgang naar duurzame energie in Zeeland. Donderdag is de prijsuitreiking van de wedstrijd. Sem, Jente en Okke vinden dat alle basisschoolklassen brieven zouden moeten sturen naar bedrij ven. Ze zijn zelf van plan om er nog lang mee door te gaan. Wat er nog op hun lijstje staat? ,,De ijsbaan in Middelburg. Misschien kunnen ze minder lampen aanzetten, of de baan deels overdekken", zegt Okke. ,,Maar dat vind ik wel moeilijk, want ik vind schaatsen zo leuk." It I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Vlnr: Sem Gellman (10), Jente Boone (11) en Okke Verschelling (11) uit Middelburg. foto ruben oreel 'Wat doet u voor het klimaat?' Sem Gellman (10), Jente Boone (11) en Okke Verschelling (11) uit Middelburg maken zich zorgen over het klimaat. Ze schrijven brieven naar directeuren van grote bedrijven om ze aan de tand te voelen over duurzaam heid. ,,We willen ze wakker schudden." Cornelleke Blok Middelburg -Sem Gellman, briefschrijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15