'Als mijn tante demonstreerde gingen Carice en ik mee, dat vonden we fantastisch' *3UJ Jelka van Houten bestelt tegen het middaguur 'een avocadosituatie' met ei en toast. Ze had nog geen tijd voor ontbijt, verklaart ze spittend in het gevaarte. Want druk druk druk. Oppas regelen voor haar zieke dochter, een fotoshoot, voorbereidingen treffen om af te reizen met de De Verleiders Female-bus, die vandaag ruim voor de spits vanuit Am sterdam naar Barendrecht vertrekt. Ze schat dat ze rond 1 uur 's nachts weer thuis zal zijn. Heftig, die tourtijden, aldus multi- talent Van Houten, die dit jaar bepaald niet onzichtbaar was in het theater en op tv. Zo kwam ze zingend voorbij in de musi cal Expeditie Eiland. Op televisie dook ze op in de dorpsfantasie Harkum, in de film De Liefhebbers en in herhalingen van het alom gewaardeerde Jeuk. En vanaf volgende week draait komedie Huisvrouwen bestaan niet 2 in de bioscoop. Ze was daar al eerder te zien als strenge wachtcommandant in de film Baantjer en als moeder in De club van lelijke kinderen. Best veel allemaal, conclu deert ze droog. Zeker nu er extra data voor De Verleiders Female worden bijgeboekt. „Pittig, die avonden. Ik heb last van chro nisch slaaptekort, want de kinderen (een dochter van 5 en een zoon van 10, red.) staan natuurlijk gewoon elke ochtend om 7 uur naast mijn bed.'' Maar: ,,Deze voorstelling voelt fijn en geeft energie omdat ik het idee heb dat ik iets nuttigs en belangrijks doe. Ik heb ook wel in producties gestaan, ik zeg niet welke, waarvan ik dacht: dit is 'm niet. Of: hier word ik heel ongelukkig van, waar gaat het eigenlijk over?'' Met 'nuttig en belangrijk' doelt Van Houten - voor de gelegenheid gehuld in een Fuck jou, Ik ben een feminist-sweater - op het centrale thema van het optreden: genderongelijkheid. De loonkloof, slut- shaming, seksisme, #Metoo en achterstand in de gezondheidszorg voor vrouwen ko men allemaal aan bod. Gekruid met een portie humor en zelfspot. Evenals meer luchtige onderwerpen als salonfeminisme en boardroombitches. Van Houten be spreekt ze op het toneel met vier collega's. En ze spelen een clitquiz. De recensies waren nogal verdeeld. Wat doet dat met je? ,,Tsja, het gaat ergens over, dus dan krijg je een hoop over je heen. Ik vind dat opval lend. Vaak raken recensies mij niet, vind ik ze oninteressant. Zeker als ze niet be schouwend zijn. Maar in dit geval ligt het gevoelig omdat er belangrijke onderwerpen zoals de loonkloof worden aangesneden. Dingen die ons aangaan en die waar zijn! Om die weg te zetten en af te branden als vrouwendingetjes stoort mij. Wees blij dat zo'n stuk wordt gemaakt. Dat er nog men sen zijn die de moeite nemen om bewust zijn te creëren. Aan de andere kant: we raken met de inhoud dus wel degelijk een gevoelig punt. Roepen een soort allergische reactie op. Voordat ik mij in de materie ver diepte, had ik op voorhand ook die irritatie: 10 wm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98