Britten stemmen dit keer voor de minst slechte optie 8 NIEUWS SURINAME HOE VERDER MET BOUTERSE Suriname heeft een voor moord veroordeelde president. Toch zit Desi Bouterse nog onverstoorbaar op zijn stoel. Er is geen spoedvergadering in het parlement, geen protest op straat. Nu de stofwolken zijn opgetrokken, gaat het leven gewoon door. Alsof er niks is gebeurd. Laat ons geen dingen doen die we liever niet willen doen Jeremy Corbyn slaagt er maar niet in rivaal Boris J ohnson te achterha len: de afgelopen week kroop La bour iets dichterbij in de peilingen, maar het gaat niet snel genoeg om de Conservatieve Partij zenuwach tig te krijgen. De regeringspartij staat in de laatste peilingen op ge middeld 42 procent van de stem men, Labour blijft steken op 33. Een meerderheid voor de Con servatieve Partij is nu het meest waarschijnlijke scenario, en daar mee kan de brexit op 31 januari een feit zijn. Maar, het Verenigd Ko ninkrijk staat erom bekend dat pei lingen niet altijd kloppen. Dus kan een herhaling van een hung parlia ment, waarin geen van de partijen een absolute meerderheid heeft, niet worden uitgesloten. Tekortkomingen Het zijn verkiezingen waarin de kiezer niet kiest voor de partijleider - en de partij - die ze het best vin den, maar voor degene die ze het minst slecht achten. De tekortko mingen van de leiders van de twee grootste partijen worden deze cam pagne breed uitgemeten. Zo wordt Johnson herinnerd aan negatieve uitspraken over onder meer alleenstaande moeders, ho moseksuelen en de islam. Critici noemen hem vrouwonvriendelijk, elitair, discriminerend en racis tisch. Zijn neiging om het niet al te nauw te nemen met de waarheid en de feiten leiden tot een gebrek aan geloofwaardigheid. Ook hameren tegenstanders op de bezuinigingen van de afgelopen tien jaar onder de Conservatieven: de gezondheidszorg kampt met enorme geld- en personeelstekor ten, de infrastructuur voldoet niet en er zijn 20.000 agenten van de straat gehaald. Johnsons verkie zingscampagne is dan ook volledig gericht op zijn sterke punt: de brexit. Het verkiezingsmanifest is zeer algemeen. Zodra interviewers Johnson bevragen op inhoudelijke zaken lijkt hij verloren. Toch profiteert Corbyn daar niet van. Want ook op zijn leiderschap is een hoop aan te merken: Corbyn is de meest impopulaire oppositie leider in tientallen jaren. Zo durven veel kiezers de economie niet aan hem toe te vertrouwen. Labour kwam met een ongekend links ma nifest, dat drijft op enorme over heidsuitgaven. Veel Britten denken dat de plannen onrealistisch zijn en vragen zich af waar hij de 98 miljard die hij wil investeren vandaan gaat halen. Ook het spook van antisemi tisme blijft Corbyn achtervolgen. Hij greep te laat en niet hard genoeg in bij incidenten binnen de partij en veel kiezers verwijten Corbyn daarom zelf antisemitische denk beelden. Middenweg Ook het onduidelijke brexit- standpunt van de partijleider is een heikel punt. Hoewel Labour cam pagne voerde voor remain, liet Cor- byn zich amper zien: volgens velen omdat hij diep in zijn hart een brexitvoorstander is. Na jarenlang geschipper over een nieuw partij standpunt heeft Labour gekozen voor een middenweg: als de partij aan de macht komt, wil ze de brexitdeal met de EU heronderhan delen om die tegenover een remain- Arbeiderspartij lijkt de controle kwijt in aantal traditionele Labour-kiesdistricten optie te zetten in een referendum. Zo probeert Corbyn zowel de re- main-stemmer als de leave-stem- mer binnenboord te houden. Vooral dat laatste lijkt niet te luk ken. De arbeiderspartij lijkt de con trole kwijt in een aantal traditio nele Labour-kiesdistricten in Noord- en Midden-Engeland waar massaal voor brexit is gestemd. De partijloyaliteit is weg, veel stem mers willen maar een ding: dat de brexit wordt geregeld. Zelfs als dat betekent dat ze op de eens zo ver foeide Conservatieve Partij moeten stemmen. En zo gaat de strijd toch weer tussen de twee traditionele partijen. Donderdagavond laat we ten we meer. De Waterkant is de kleine maar leven dige boulevard van Paramaribo. Men sen flaneren over de kade, poseren voor de Suriname- rivier, zwervers bedelen, en mannen laten het ingegoten bier er tegen de kademuur weer uit. Vier pensionado's en een bijna-pensionado spelen troef- call, een Surinaamse variant op klaverjassen, en loeren onder tussen naar de mooie vrouwen die voorbijkomen. Op de televi sie is Engels voetbal te zien en op de achtergrond zingt John Len- non dat hij droomt van een we reld zonder oorlog. Zegt de bijna-pensionado te gen de pensionado's: ,,Wie is hier een Boutaman?'' Nog voor iemand reageert, wijst hij ze zelf aan. ,,Boutaman, Boutaman, op positie, oppositie. En ik ben een Boutaman.'' De twee van de oppositie trek ken een vies gezicht en maken een wegwerpgebaar bij de naam Bouterse. Een van hen wijst op het groene motief van het tafel kleed. ,,Ik ben voor groen, de kleur van de Nationale Partij Su riname.'' De bijna-pensionado blijft stoïcijns. Hij is een lanti. Een landsdienaar, ofwel ambtenaar. Waarom hij fan is van Bouterse? Hij klopt met zijn vuist op zijn hart. ,,Het is een gevoel. Hij heeft charisma. Het gaat nu over slechte dingen, maar hij heeft ook veel goede dingen gedaan.'' Dat president Desi Bouterse vorige week tot twintig jaar cel is veroordeeld voor het laten mar telen en executeren van vijftien politieke tegenstanders bij de Decembermoorden in 1982, doet daar niet aan af. ,,Hij kan nog in hoger beroep gaan? Het is zo lang geleden. Die man is al 74 jaar.'' Het vonnis van de Krijgsraad sloeg aanvankelijk in als een bom. Het moment was voor ve len onverwacht, net als de hoge straf voor Bouterse. Maar een week later is geen publieke op hef of verontwaardiging merk baar. ,,Het leven gaat gewoon door'', zegt de bijna-pensionado. ,,Men- sen denken vooral aan hoe ze elke dag financieel moeten rond komen. De koopkracht is er niet op vooruit gegaan. Ooit was één Amerikaanse dollar nog drie Su rinaamse dollars waard. Nu is de koers één op acht. Het leven is duurder geworden, maar de lo- nen zijn niet gestegen.'' Op straat wagen velen zich niet aan een oordeel over hun president. Ze willen niks zeggen, zijn niet voor of niet tegen, heb ben geen mening. Of ze willen niet met naam en toenaam wor den geciteerd, uit angst voor de gevolgen van politieke uitspra ken. Verkiezingen ,,Ik ben bezig met een groot pro ject en dat kan in gevaar komen'', zegt een vrouw. ,,Er zal nu niks gebeuren. Black Friday had hier meer aandacht. De verkiezingen zullen bepalen hoe het verder gaat.'' De juichstemming over de overwinning van de rechtsstaat wordt overschaduwd door de spierballentaal en intimidaties vanuit het kamp van Bouterse. De president werd na een staats bezoek aan China 's nachts door bijna 1500 aanhangers als een held onthaald op vliegveld Zan derij. Sinds de veroordeling uiten prominente leden van zijn Na tionale Democratische Partij (NDP) in de media kritiek op het vonnis. Het is een 'politiek pro ces', de straf zal aan de laars wor den gelapt en er wordt gedreigd. ,,Laat ons geen dingen doen die we liever niet willen doen'', zei ondervoorzitter Ramon Abra hams. Onder de gewone Surinamers overheerst argwaan, berusting en deels ook angst. Bouterse zaterdag 7 december 2019 GO De Britten maken zich op voor de derde landelijke verkiezingen in ruim vier jaar. Donderdag gaan ze naar de stembus en weer lijkt de Conservatieve Par tij er met de winst vandoor te gaan. Suse van Kleef Londen Boris Johnson (l) en rivaal Jeremy Corbyn. foto afp Argwaan, angst en berusting na vonnis Tonny van der Mee Paramaribo —Ramon Abrahams, NDP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8