Je verliest soms meer wanneer je voor u getest Muizenvallen vasthoudt David Arjan Trek je 's ochtends een keukenlade open, liggen er van die zwarte keutels in! Muizen in huis, hygiënisch is het niet. Hoe vang je ze het best, of hoe voorkom je dat ze überhaupt je huis binnendringen? Ergens mee stoppen is ergens mee beginnen, al weetje soms niet waarmee precies Het lijkt vriendelijk om een muis levend te vangen. Maar het isjuist stressvol' 8 MATTHIJS MEEUWSEN Plof. Nog een keer. Plof. De zachte balle tjes vallen stuk voor stuk op de grond, elke keer opnieuw. Ik wist al dat ik geen talent heb voor jongleren, maar dat het zo erg is had ik ook weer niet gedacht. Ik bak er niks van. Vanuit mijn ooghoek kijk ik jaloers naar mijn buurman die ook voor het eerst met die ballen in zijn handen staat en er nu al kunstjes mee kan. Hij lijkt te weten wat ik denk. Het gaat niet om het vangen, zegt hij. Het gaat om het gooien. De enige manier om al die ballen in de lucht te houden, is om ze daadwerkelijk los te laten. Ik knipper met mijn ogen. Maakt hij nou van een circus kunstje een metafoor voor het leven? Ik snap in elk geval meteen waarom het me slecht lukt. Ik ben een 'vasthouder'. Ik maak duizend foto's van mijn kinderen, om ze in hok jes met herinneringen te stop pen. Fotoboeken als monu menten, een verzameling bevroren seconden. Het zijn pogingen de tijd te slim af te zijn. Als ik iemand gedag zeg en weet dat ik diegene nooit meer zie, zeg ik: 'Tot snel.' Altijd een komma, nooit een punt, om de relatie niet volle dig te stoppen. Een deel te bewaren alsof het er nog is. Ik weet inmiddels: het is zelf bedrog. Een vorm van controle zelfs, een worsteling met de tijd, omdat je soms meer verliest wanneer je vasthoudt dan wanneer je loslaat. Ik gooi de ballen opnieuw in de lucht. En denk: niet naar mijn handen kijken. Zelfs niet naar de ballen kijken. Ik voel hoe ik ruimte maak voor de balletjes om simpelweg te bewegen. Steeds vaker voel ik dat ik er eentje vang, zonder dat ik zie waarheen ik ze gooi. Alles wat je omhoog gooit, komt ooit weer naar beneden - soms heb je het meest aan de simpelste waarheden. Ik voel hoe mijn vertrouwen groeit. De ballen zeggen me: wij kun nen wel voor onszelf zorgen. Ergens mee stoppen is ergens mee beginnen, al weet je soms nog niet waarmee precies. Loslaten is een uitno diging; niet om iets weg te duwen wat er niet meer mag zijn, maar om iets toe te laten wat er voorheen nog niet was. Hoe langer en krampachtiger ik vasthoud, hoe meer ik de toekomst buitensluit. Een schip kan pas de oceaan over als de kapitein bereid is de kust uit het oog te verliezen. Een jongleerbal kan pas vliegen als je 'm durft te gooien. Loslaten zorgt voor ruimte en in die ruimte bevindt zich het leven. Opeens zie ik ze gaan, de bal len door de lucht. Het gaat vanzelf. Ik hoef niets nieuws te leren, ik hoef alleen te stop pen met wat niet meer helpt. Dit is mijn laatste column op deze plaats. Bijna vier jaar geleden werden David en ik tot onze grote verrassing uit genodigd om wekelijks een overdenking te delen. Dat kunnen we nooit, dachten we meteen - en dus zeiden we 'ja'. Het is een geweldig avontuur geweest om elke week onze gedachten en beslommerin gen met je te delen. Dank voor de mooie reis. Het ga je goed. -Arjan Vergeer Reageren? zo@dpgmedia.nl Jarenlang trippelde in mijn oude stadswoning slechts heel soms een muisje voorbij. Totdat laatst duidelijk werd dat mijn voormalige boven buren niet veel ophadden met hy giëne en de verbouwing door de nieuwe eigenaar een karavaan aan knaagdieren op de vlucht bracht. Ik ben niet de enige met overlast, verzekert de Haagse stadsecoloog Es ther Vogelaar me. Door heel Neder land wemelt het in kelders, kruip ruimtes en keukenkastjes van de muizen. ,,Ze hebben ooit ontdekt dat de voeding, warmte en beschutting in onze huizen ideale overlevings kansen biedt.'' Zolang er voedsel voorradig is, kan één muizenpaartje binnen een half jaar uitgroeien tot een plaag van vele tientallen exemplaren. Een vrouwtje kan elk jaar tot wel tien nestjes van twaalf nakomelingen krijgen, die soms al twee maanden later hun eigen kroost voortbrengen. Aangezien muizen- en rattengif waarschijnlijk vanaf 2023 voor parti culieren wordt verboden, zal die exponentiële groei alleen maar problematischer worden, verwacht Bastiaan Meerburg, directeur van het Kennis- en Adviescentrum Dierplagen en plaagdierexpert van Wageningen University. ,,Ik vrees dat de populatie enorm toeneemt.'' Het nadeel van gif is volgens Meer burg desondanks duidelijk: muizen kunnen dagen doorlopen voordat ze een pijnlijke dood sterven. Zelf ben ik me daarvan bewust sinds ik vanuit de kruipruimte ooit een stel stin kende muizenmummies uit onze vloerisolatie moest pulken die elders van gifkorrels hadden gesnoept. Ballingsoord Muizenvallen dan maar. Als zelfver klaarde dierenvriend kies ik voor twee humane vallen: de knaagdieren worden naar binnen gelokt, een klapdeurtje valt dicht en ze kunnen simpel worden uitgezet. ,,Je moet ze minstens 500 meter verderop losla ten om te voorkomen dat ze de weg terugvinden", adviseert Meerburg. ,,En blijf uit de buurt van bebou wing", vult Vogelaar aan. ,,Anders verplaats je het probleem alleen." Binnen één weekend wandel ik maar liefst acht keer als de muizenvanger van Haaglanden naar een braaklig gende knaagdierengoelag tussen een trambaan en een metershoge kade muur. Hoewel de gedetineerden uit mijn rugzak na de vrijlating ogenschijnlijk vrolijk weghuppelen, is het volgens Meerburg zeer de vraag of de ver meende diervriendelijke vallen wel die benaming verdienen. ,,Het voelt als een goede daad, maar je moet zo'n val wel elke paar uur controleren om te voorkomen dat een gevangen muis sterft van de honger of dorst. Zo'n uitzetting is voor het beestje boven dien vreselijk stressvol. En niet elke huismuis kan in een vreemde omge ving zomaar overleven. Uit het oog punt van dierenwelzijn geef ik toch de voorkeur aan een snelle dood.'' Als ik na een dozijn uitzettingen nog steeds dagelijks stuit op keutel tjes, aangevreten boodschappen en een penetrante urinegeur, ga ik over stag. Mijn huis bouw ik om tot een hindernisbaan vol dodelijke vallen. De val waarin de muizen in een oogwenk geëlektrocuteerd zouden moeten worden, blijft ondanks blok jes Edammer, klodders pindakaas en ander aangeraden lokaas zonder slachtoffers. Meerburg adviseert klemvallen. ,,Die leiden in 85 procent van de gevallen tot een directe dood.'' Dan moeten de muizen zich alleen wel laten vangen. Zowel de ouder wetse Tom-en-Jerryvarianten als de moderne klemvallen blijven maan den onbesnuffeld. ,,Er is veel waarde loos spul op de markt'', vindt Meer burg. ,,Ik pleit voor een keurmerk. Juist met het oog op dierenwelzijn.'' Doodstrijd Dat lijmvallen om diezelfde reden verboden zijn, ontdek ik pas als het te laat is. Deze kleverige plankjes zijn ondanks het verbod in een paar muisklikken online verkrijgbaar. Aanvankelijk lopen enkel de profiel banden van onze robotstofzuiger 's nachts vast in het lijmmoeras. Niet veel later heeft ook de val in mijn proviandkast beet. De muis blijkt echter niet gestorven, maar is ver wikkeld in een doodstrijd die hij nooit kan winnen. ,,Lijmvallen bezorgen de muis een David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 GO Als de muis in huis is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80