Welke kerstboom kiezen we? Nu Sinterklaas zijn biezen heeft gepakt, is het weer tijd voor een kerstboom. Welke moeten we kiezen en waarom? 7 Wel of geen kluit? Fijne geur of een schoon tapijt? Een mooie vorm, naalden die niet uitvallen en een zacht prijsje. De perfecte boom bedenken is makkelijk, maar er een vinden is een ander verhaal. Volgens Michel Haring (58), hoogleraar plantenfysiologie aan de Universiteit van Amsterdam, geldt één wijsheid: hoe mooier de boom, hoe kwetsbaarder en duurder. De zoektocht naar de perfecte kerstdecoratie begint daarom met de soort boom. ,,Vroe- ger was de fijnspar geliefd'', vertelt tuinbaas Hans van Roon van botani sche tuin Pinetum Blijdenstein in Hilversum. ,,Die is goedkoop, maar valt enorm uit. Nu is de Servische spar populair. Die is smal en past in een kleine ruimte.'' Maar het meest verkocht zijn de duurdere zilver sparren zoals de nordmann: ,,Die houden hun naal den langer vast omdat ze aan de stam verdrogen.'' Maar of je boom nu groot, klein, duur of goedkoop is: overleven in de woonkamer blijft een lastig verhaal. Woestijn Dat komt omdat bomen dorstig zijn. Van Roon: ,,Een boom absorbeert water door zijn wortels en verdampt het via de bladeren of naalden. Maar de woonkamer is een droge atmos feer. Het is alsof de boom in de woes tijn staat. Zijn naalden verdampen constant vocht, maar hij kan onvol doende water aanvoeren omdat de wortels zijn afgezaagd of de haar wortels in de kluit beschadigd zijn. Daarom laat hij zijn naalden vallen, want die verdampen het meeste water.'' Vervolgens vind je die naalden nog maanden onder je bank. Het kopen van een gezonde kerst boom begint volgens Van Roon met de juiste timing. ,,Een gewone spar valt na twee tot drie weken uit als je hem omzaagt. Met een kluit houdt hij het twee keer zo lang uit. De beste strategie is dus om een verse boom te kopen in december. Wie zijn kerst boom in november bij een tuincen trum haalt, viert kerst met een hart stikke oude, dode boom.'' Volgens Haring heb je ook bij kerstbomen met kluit niet de garan tie dat ze lang leven. ,,De kans op overleven kan klein zijn. Het begint al bij het opgraven van de boom. De leverancier moet de boom minstens twee weken van tevoren uitgraven en ruim afknippen. Zo kan de plant enigszins bijkomen. Daarna heb je een ruime pot of een standaard met waterreservoir nodig. Zorg dat de kerstboom vol doende kan drinken en houd hem weg van de verwarming.'' Met een beetje geluk kun je de boom daarna in de tuin zetten. Of je haalt een herbruikbare kerstboom bij een kerstbomenhuurpunt. ,,Een adoptiekerstboom, wat is er nou leuker dan dat?'' Heb je geen groene vingers en zoek je een goedkope oplossing? Spuit dan haarlak op je boom. Van Roon: ,,Daarmee spuit je de verdampende huidmondjes dicht, waardoor de boom minder verdampt.'' Wel oplet ten dat je er daarna geen kaarsjes in hangt natuurlijk: te brandgevaarlijk. Beestjes of een gezonde boom? GO ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 O nordmannspar, o nordmannspar! Met een kluit neemt de boom makkelijker water op en kun je hem misschien zelfs in de tuin planten. Met een kluit blijft de boom langer leven, zolang je hem regelmatig water geeft. Bij een nobilisspar of nordmann kan een omgezaagde boom handiger en goedko per zijn. Deze bomen hebben lastige wortels, waardoor ze sowieso minder gemakkelijk in de tuin overleven. De scherpe dennengeur hoort voor veel mensen bij de kerst, maar niet elke boom ruikt het zelfde. Een goede vuist regel is dat de 'schoonste' bomen ook het minste ruiken. Zo'n dure nord mann blijft prachtig vol en is ook bijna geurloos. De Servische, Canadese en fijnspar ruiken heerlijk, maar zijn met hun uitval funest voor je tapijt. Zoek je de gulden middenweg? Probeer dan eens de rela tief nieuwe fraserspar. '-"i Verkoop van kerstbomen in een tuincentrum. Nu de sint het land uit is, bereiden consu menten zich voor op het kerstfeest. FOTO ANP SAMUEL BOM Een kerstboom bevat duizenden kleine beest jes, zeker als hij een kluit heeft. De meeste daar van merk je niet eens op, en in je woonkamer ster ven ze na een tot twee dagen van uithongering. Wil je deze beestjes vermijden? Zet de boom dan eerst twee dagen in een schuur en schud hem daarna goed uit. Of laat de natuur gewoon zijn gang gaan, want op de kleine spinnetjes na zijn de meeste beestjes microscopisch klein en onmerkbaar. En ze zijn allemaal ongevaarlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79