Creëer buiten sfeer op een natuurlijke manier effeweg.nl 2 Voor een kerstsfeer in de tuin hoef je niet aan de gang met dure en ingewikkelde lichtslingers. Met een kabouterboompje, een kerstroos, wat dwerghulst en kerstvarens kom je een heel eind. De kerstboom De kerstroos Boek zonder aanbetaling effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Winterbells ROMKE VAN DE KAA Schattig kegeltje Niet zo veeleisend zich erin omdraaien. Zou het in de tuin ook moge lijk zijn om zonder lichtshow in kerststemming te raken? Er zijn planten genoeg die we met Kerstmis in verband brengen: de kerstroos, de kerstboom, de hulst, de glimmende sierappel- tjes, de kerstvaren en de mist letoe, om er maar een paar te noemen. Wel jammer dat de kerstster en de Ster van Bethlehem afval len, want dat zijn kamerplan ten. Maar niets weerhoudt u er natuurlijk van om die in huis te halen. II et is de paradox van de spaarlamp: hoe zuiniger de lampen, hoe meer we ervan gebruiken. Neem de kerstverlichting die zich steeds verder uitbreidt. Eerst zag je die alleen in de winkelstraat, nu aan de gevel van ons woonhuis, inclusief de voortuin. Kennelijk denken wij in kerstsfeer te kunnen geraken door van onze tuin een kermis van lichtjes te maken, en van ons huis een oliebollen- kraam. Als Jezus niet uit zijn graf was opgestaan, zou hij De klassieke kerstroos, die van de kerst kaarten met grote witte bloemen, Helleborus niger, is nu bij alle tuincentra en bloemen winkels te koop. Ik zou hem daar lekker laten staan, want het is geen gemakkelijke tuinplant. Meestal is hij een paar jaar na het planten weer verdwe nen. Waarom? Ik denk dat hij alleen goed groeit als er bepaalde bodem schimmels aanwezig zijn, maar bewijzen kan ik het niet. Gelukkig zijn er planten genoeg die minder eisen stellen en die op de naam 'kerstroos' meeliften. Vroeger waren ze exclusief, maar sinds ze in laboratoria uit een paar plantencellen worden ge kweekt, zijn ze overal voor wei nig geld te koop. Vaak zijn dit vormen van Helleborus orienta- lis, ook wel lenteroos genoemd, in paars, wit of roze, of kruisin gen tussen soorten, zoals de po pulaire 'Winterbells'. Deze plan ten zijn vorstbestendig, maar de bloemen kunnen bij strenge vorst bevriezen. Die gok nemen we, in ons nieuwe klimaat. Laten we beginnen met de kerst boom. Na de feestdagen verdwij nen de meeste kerstbomen in een heidens vreugdevuur of in de versnipperaar. Maar vooral in gezinnen met jonge, milieu bewuste kinderen wordt het boompje soms een tweede leven in de tuin gegund. In het geval van de Picea omo- rika is dat geen goed idee. Deze Servische spar is weliswaar een slanke verschijning - niet meer dan 4 a 5 meter breed - maar hij wordt uiteindelijk wel 30 meter hoog. Dat is wat veel voor de voortuin. Ook wortelt de boom oppervlakkig, waardoor hij gemakkelijk omwaait. Wie graag een kerstboom in de tuin wil planten, kan beter kiezen voor het kabouterboompje Picea glauca 'Conica', een schattig kegeltje dat ook wel tafelkerst boom wordt genoemd. Na tien jaar heb je wel een flinke tafel nodig, dan is het boompje een paar meter hoog. Plant in de tuin een groep van drie, als de ruimte dat toelaat. Barcelona All inclusive Q en Andorra Wild Atlantic Way Rondreis Sicilië en baai van Sorrento Rondreis Portugal en Spanje Rondreis Griekenland ZATERDAG 7 DECI Kersttuin zonder fratsen All inclusive en halFpension Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep Ontbjjten diner Vertrek: apr.jun, aug, sep, okt Ontbijt en diner Vertrek: apr.jun, sep, okt Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep, okt Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun, aug, sep, okt ALLe Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en CaLamiteitenFonds. :cr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74