Herinnering aan verleden li 'Als we kerst in de zomer zouden vieren, zouden we een stuk minder nostalgisch zijn 22 euwenlang werd nostal gie gezien als een psy chiatrische stoornis. Nog tot ver in de 20ste eeuw waren weten schappers er heilig van overtuigd dat nostalgische sentimenten fy siek en mentaal leed veroorzaakten. Stilstaan bij het verleden zou men sen ervan weerhouden in het hier en nu te leven en zo de gezondheid schaden. „Inmiddels weten we wel beter'', zegt Ad Vingerhoets, emeritus hoogleraar emoties en welbevin den aan de Tilburg University. ,,Nostalgie is een belangrijke en ge zonde emotie, waarvan onder meer is aangetoond dat het eenzaamheid en angst tegengaat. Het maakt ons ook vrijgeviger en toleranter. En we worden er letterlijk warmer van.'' Vingerhoets is vooral bekend om zijn onderzoek naar verdriet en tra nen, dat hem de bijnaam 'huilpro- fessor' opleverde. Daarnaast ver diepte hij zich in heimwee en nos talgie, het bitterzoete gevoel dat we ervaren bij het ophalen van vroege herinneringen. Tranen vallen daarbij overigens zelden, zegt de hoogleraar. „Nostal gische herinneringen zijn in de re gel positief. Ze kunnen weliswaar negatief beginnen, maar eindigen rooskleurig. Daarnaast gaan ze meestal over sociale situaties, ofwel het samenzijn met anderen.'' Zijn broer deelde onlangs een nostalgische herinnering aan het sinterklaasfeest. „Als kinderen stonden hij en onze zus soms uren voor het raam van de slaapkamer om de sint op te wachten. Naïef na tuurlijk, maar we moesten er sa men hartelijk om lachen.'' Zelfvertrouwen Over nostalgie bestaat een aantal misverstanden. Zo moet het niet worden verward met het gevoel van 'vroeger was alles beter', wat tot verbittering kan leiden. Nostalgi sche herinneringen kunnen men sen juist optimistisch over het he den en de toekomst maken, bena drukt Vingerhoets. ,,Het ophalen van fijne herinne ringen geeft mensen het gevoel dat hun leven zin heeft. Daardoor krijgt het zelfvertrouwen een boost en kijken mensen met meer vertrou wen naar de toekomst.'' Nostalgische herinneringen zor gen er niet alleen voor dat we ons beter voelen, maar ook dat we meer om anderen geven. Uit onderzoek blijkt dat mensen met nostalgische gevoelens meer doneren aan goede doelen. Ook zijn er aanwijzingen dat ze ons inlevingsvermogen een impuls geven. „Het maakt ons menselijker'', aldus Vingerhoets. In het verleden werd nostalgie vaak op een hoop gegooid met heimwee. ,,Maar heimwee is een soort reactieve depressie die over eenkomsten vertoont met rouw en liefdesverdriet. Er is eigenlijk ook maar één remedie tegen: terug De feestdagen roepen bij veel mensen nostalgische gevoelens op. We mijmeren bij de kerstboom graag over onze kindertijd. Maar wat is het nut van deze bitterzoete herinneringen? KAJ VAN ARKEL naar huis'', aldus Vingerhoets. Nostalgie steekt anders in elkaar. Onderzoekers aan de universiteit van Southampton ontdekten dat mensen die nostalgie ervaren het warmer krijgen. Tijdens een expe riment werden twee groepen men sen in een kamer gezet waar de temperatuur 16 graden was. De ene groep werd gevraagd om nostalgi sche herinneringen op te halen, terwijl de andere groep de opdracht kreeg om 'neutrale' herinneringen op te diepen. De eerste groep schatte de kamertemperatuur ho ger in. In een tweede experiment, waarbij de proefpersonen hun hand moesten onderdompelen in ijswater, hield de nostalgiegroep het langer vol. Het is volgens Vingerhoets dan ook niet vreemd dat we nostalgie vooral in de winter willen ervaren. Buiten is het immers koud, donker en onaangenaam. Door te mijme ren over vroeger krijgen we het weer warm. „Ik vermoed dat we een stuk minder nostalgisch zou den zijn als we kerst en oud en nieuw in de zomer zouden vieren. Het zou wat dat betreft interessant zijn om te kijken of mensen in Aus tralië in december net zo nostal gisch zijn als wij in Nederland.'' Nostalgische gevoelens kunnen door van alles en nog wat worden opgerakeld, bijvoorbeeld door een bepaalde locatie, een oude foto of een film die je al lang niet meer hebt gezien. De voornaamste triggers zijn geur en muziek. „Binnenkort start weer de Top 2000 op de radio, dat is het feest van de nostalgie. Iedere luiste raar heeft zijn eigen unieke verhaal bij een liedje'', aldus de hoogleraar. ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 GO A Nostalgie verwarmt hart en lichaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70