van giftige stoffen bks% 'In achterstandswijken worden kneuzen gerekruteerd. Vaak zijn het drugsgebruikers die in de tang komen van bendes' 14 doden in vijf jaar bij drugsproductie 21 en Willem nog. Toch loert ook bij ervaren koks Magere Hein. In 2017 kwamen in Kaatsheuvel twee mannen in een schuur bij een woonhuis om het leven. Karel kan het bedrijfsongeval nog steeds am per bevatten. ,,Een van die jongens was een ervaren, prima laborant. Wat daar toch is misgegaan In heel Nederland zijn honder den 'koks' actief in illegale drugs fabriekjes, zegt chef Rienk de Groot van de recherche in Zee land-West-Brabant. ,,In onze regio hebben we de afgelopen zeven jaar alleen al 220 laboranten geïdentifi ceerd. Ze zijn opgepakt of zitten in ons systeem omdat we ze zijn te gengekomen bij onderzoeken.'' Prutsende koks De vraag naar laboranten in ons land blijft groeien. De drugspro ductie neemt toe en de laboratoria waaieren uit over heel Nederland. ,,Er zijn ruwweg twee soorten la boranten ontstaan'', analyseert De Groot. ,,Bij de criminele netwerken die hun medewerkers normaal be jegenen, zien we goed betaalde su per-laboranten met kennis én sta tus. Zij zijn een soort zzp'ers die zich ook verhuren aan andere groe pen. Dat is een uitstervend ras.'' Steeds vaker komt de recherche prutsende koks tegen. ,,Kneuzen die via de sociale netwerken zijn gerekruteerd in achterstandswij ken. Vaak zijn het drugsgebruikers die in de tang komen van geweld dadige bendes. Die dwingen ze vaak gratis te werken, bijvoorbeeld als een 'draai' niet genoeg heeft op geleverd. Of als een lab is opgerold en ze bij wijze van straf de schade als schuld moeten inlossen.'' In afgeluisterde telefoongesprek ken horen politiemensen zulke lab-slaven wanhopig klagen. ,,'We hebben pas 50 liter klaarstaan en moeten morgen 100 liter hebben, hoe gaan we dat doen?' De redelijk heid is ver te zoeken'', stelt De Groot. Als het om uitbuiting gaat, spant wat hem betreft een criminele fa milie uit Tilburg de kroon. ,,Om een jongen voor eens en altijd aan zich te binden, lieten ze hem door hun eigen organisatie rippen, bero ven dus. Zo bouwde die kerel een grote schuld op bij de familie en kreeg hij eigenlijk levenslang. Het is gewoon slavernij.'' Winstbejag Er vallen nog altijd kapitalen te verdienen met pillen en poeders. Maar toenemende concurrentie, nieuwe grondstoffenwetgeving, lage (handels)prijzen en het gebrek aan goede laboranten zetten de oer-Brabantse bedrijfstak onder druk, stellen criminele bronnen. De profs innoveren, maar anderen nemen juist extra risico's. ,,Ze ja gen nieuwe koks met minimale in structies zonder begeleiding het lab in, puur uit winstbejag'', aldus de Brabantse recherchespecialist: Pillenboer Karel schudt afkeu rend het hoofd. ,,Die lui hebben geen benul. Ze nemen zulke gasten een paar dagen mee het lab in, le ren ze welke stoffen ze moeten mengen, roeren en verwarmen, schrijven wat aanwijzingen op een kladblok en gaan weg. Zo kun je niet werken man! Draaien leer je door fouten te maken. En fouten maak je gegarandeerd. Maar dan heb je wel iemand nodig om snel in te grijpen, anders loopt het gigan tisch fout.'' Veel laboranten krijgen gezond heidsklachten door de chemische dampen en stoffen die ze inade men en aanraken. Recherchechef De Groot: ,,Hartritmestoornissen komen regelmatig voor. Een be kende drugskok uit West-Brabant is een paar jaar geleden gestorven. Hij vertelde ons dat hij hooguit drie dagen draaide en dan een week naar huis ging om te ontgiften.'' Karel gaat prat op de arbeids voorwaarden en -omstandigheden in zijn voormalige labs. ,,We be taalden onze koks prima. Ze waren vrienden die ik blindelings ver trouwde. Meestal werkten ze in ploegen van drie. We betaalden 30.000 euro voor elke 100 liter BMK die ze afdraaiden tot amfetamine olie. In vier, vijf dagen produceer den ze tussen de 300 en 400 liter. Dus reken maar uit.'' De groep van Karel had een eigen ritme. ,,Na vier, vijf dagen draaien stopten we. Anders ging je fouten maken. Dan maakten we de boel schoon en pakten we de koffers. Een weekje wintersport, lekker de frisse berglucht in. Toch genoeg verdiend.'' GO ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 fjë V.. :w»1il2 i ~v rfS9K. Agenten bij een voormalig tuincen trum in Den Dungen, waar in oktober een dode werd gevon den. In het bedrijf bleek een drugslab gevestigd. foto bart Gefingeerde naam. De werkelijke identiteit van de geïnterviewde is bekend bij de hoofdredactie. Den Dungen (oktober 2019): Dode in grondstof- fenlab in tuincen trum (explosie) Rotterdam (augustus 2019): Dode in verpak kingsfabriekje in woning (overdosis amfetamine) Eksel, België (januari 2019): Drie doden uit Eindhoven, in be- drijfsloods (kool- monoxidevergifti- ging) Arnhem (juli 2018): Twee doden door brand in cocaïnelab in flatwoning Geldrop (juni 2018): Dode in grondstoffenlab in garagebox (ver moedelijk koolmo noxide) Kaatsheuvel (november 2017): Twee doden in amfetaminelab in schuur (koolmo noxide) Den Bosch (februari 2015): Twee doden in amfetaminelab in flat(vermoedelijk koolmonoxide) Uden (april 2014): Twee doden in xtc-lab in loods (vermoede lijk koolmonoxide)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69